Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zmieniać Kraków do 2030 roku? Mieszkańcy mogą zgłaszać pomysły [WIDEO]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Michał Gąciarz
Rozwój miasta. 25 lipca ruszy nabór projektów, które mogłyby służyć rewitalizacji. Kraków ma szansę na unijne dotacje. Ich pula to 45 mln euro.

Miasto aktualizuje strategię rozwoju Krakowa - jeden z najważniejszych dokumentów planujących jego przyszłość do 2030 roku. Wersja robocza została wczoraj zamieszczona na magistrackim portalu internetowym.

Autor: Małgorzata Mrowiec

Teraz krakowianie zapraszani są do konsultacji. Z kolei organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, wspólnoty mieszkaniowe, uczelnie czy przedsiębiorcy - do przygotowania projektów dotyczących rewitalizacji, która jest jednym z kluczowych elementów strategii rozwoju.

Autor: Małgorzata Mrowiec

Obecnie obowiązuje strategia opracowana w 2005 roku. - Od 2013 r. pracujemy nad nową strategią rozwoju Krakowa. Dotąd przygotowywali ją eksperci, teraz chcemy nad nią popracować w szerszym gronie. To musi być dokument skonsultowany z mieszkańcami, przedsiębiorcami, społecznikami, sferą nauki - mówił wczoraj prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Ramowy projekt strategii zawiera diagnozę problemów, a także wizję, według której Kraków ma stawać się nowoczesną, ale też dumną z historycznego dziedzictwa metropolią, miastem bogatym, bezpiecznym i przyjaznym dla mieszkańców.

Pośród kluczowych działań wymienia m.in.: zapewnienie bezpieczeństwa w przestrzeniach miejskich, promowanie aktywności obywateli, działania na rzecz przyciągania i lokowania w Krakowie usług badawczo-rozwojowych, przeciwdziałanie wyludnianiu się centrum miasta, tworzenie lokalnych, dzielnicowych przestrzeni publicznych, ograniczenie smogu i hałasu, rozwój infrastruktury rowerowej czy rozwój turystyki biznesowej.

Mieszkańcy będą zapraszani do poznawania i wypowiadania się na temat projektu dokumentu podczas warsztatów (28 czerwca oraz 26 września). Jesienią planowane są debaty, będzie też można wypowiedzieć się w ankiecie internetowej.

Od wczoraj do punktu informacyjnego w Miejskim Centrum Dialogu przy ul. Brackiej 10 są natomiast zapraszani wszyscy zainteresowani rewitalizacją. Urząd Miasta przystępuje właśnie do aktualizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji Krakowa. Istniejący program pochodzi z listopada 2014 r., jednak pod koniec zeszłego roku weszła w życie nowa ustawa o rewitalizacji, która wymusza zmianę podejścia. Konieczne jest dostrzeżenie wagi problemów społecznych.

- Ustawa postawiła rewitalizację w nowym świetle. Nie mówimy już o rewitalizacji infrastruktury, obiektów, tylko o rewitalizacji przestrzeni społecznej - tłumaczyła wczoraj Elżbieta Koterba, wiceprezydent Krakowa ds. rozwoju.

Podała też przykład: jeśli ktoś w ramach rewitalizacji chciałby zbudować szkołę, inicjatywa taka powinna być poszerzona o działania społeczne, a więc szkoła powinna być jednocześnie np. miejscem spotkań mieszkańców, integracji osób młodszych i starszych, ośrodkiem kultury, służyć aktywizacji mieszkańców. Działania rewitalizacyjne mogą dotyczyć rozwiązywania takich problemów jak np. wykluczenie społeczne, ubóstwo, wyludnianie się pewnych obszarów miasta.

Do 12 września można składać uwagi i wnioski dotyczące programu rewitalizacji, a na stronie internetowej www.rewitalizacja.krakow.pl wskazywać miejsca w Krakowie, które naszym zdaniem wymagają zmiany na lepsze. W ankiecie określamy, z jakim problemem należy uporać się w danej lokalizacji - np. z zagrożeniem przestępczością, wandalizmem.

Gmina będzie starać się o pozyskanie unijnych pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Na rewitalizację siedmiu największych miast w regionie przeznaczono 45 mln euro. - Do tego dochodzi wkład własny, więc tak naprawdę środki, które będą zaangażowane, to łącznie ok. 70 milionów euro - zaznacza Jacek Woźniak, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Miasta.

Gmina ma pulę własnych projektów, ale zwraca się również o pomysły dla Krakowa do mieszkańców. Od 25 lipca do 12 września zostanie przeprowadzony nabór projektów do Miejskiego Programu Rewitalizacji Krakowa. Będą je mogły składać m.in. stowarzyszenia, spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorcy, instytucje kultury, kościoły i związki wyznaniowe. Te zakwalifikowane zostaną wpisane do programu. - Chodzi o to, by projekty miejskie i inicjatywy społeczne zintegrować w jeden duży projekt, który ma szanse na uzyskanie środków unijnych - podkreśla wiceprezydent Koterba.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski