Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Jacek Majchrowski: Z ministrami rządu PiS pracuje się lepiej...

Materiał płatny Jacek Majchrowski: Z ministrami rządu PiS pracuje się lepiej niż z ich poprzednikami z PO [WIDEO]

1/2

(© fot. Andrzej Banaś)

Jacek Majchrowski rządzi Krakowem od 2002 roku, czyli czwartą kadencję
Rozmowa. - Nie podjąłem decyzji, czy będę ponownie kandydował. Zostały jeszcze dwa lata. Z jednej strony to długo, a z drugiej strony zobaczymy, czy za dwa lata w ogóle będzie samorząd - mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który podsumowuje półmetek swej kadencji.
Czytaj także: Jacek Majchrowski przetrwał kryzys i ruszył na tereny zielone [WIDEO]

- Sporo obietnic z Pana programu wyborczego zostało zrealizowanych już w pierwszej połowie kadencji. Dlaczego jednak krakowianie nadal muszą czekać na obiecywane duże inwestycje komunikacyjne?

- To jest program na cztery lata. Aby rozpocząć budowę dużej linii tramwajowej, trzeba przejść przez wieloletnie procedury. A jeśli są protesty mieszkańców, to trzeba zmieniać przebieg linii, plany, a to wydłuża czas związany z przygotowaniem inwestycji. Tak było w przypadku linii Krowodrza Górka - Górka Narodowa. Obecnie rozstrzygamy na nią przetarg, później wykonawca przygotuje projekt i rozpocznie się budowa.

WIDEO: Prezydent Jacek Majchrowski o smogu, miejskiej zieleni i czystości w mieście

Autor: Piotr Tymczak

- Dwa lata trwa planowanie podziemnej komunikacji. Nadal nie zdecydowano nawet, czy to będzie pierwsza linia metra, czy tunele tramwajowe pod centrum.

- W przypadku tak dużych inwestycji potrzebny jest czas na analizy. Ważne są też kwestie finansowe. Przypomnę, że pani wiceminister Jadwiga Emilewicz początkowo w rozmowie obiecywała, że dostaniemy z Ministerstwa Rozwoju osiem milionów na opracowanie studium budowy metra. Później jednak otrzymaliśmy pisemną informację, że nie da się znaleźć na ten cel pieniędzy. Musimy to zrobić na własny koszt. Potrzebne są analizy i wyliczenia, na jakie rozwiązania nas stać. Sądzę, że w ciągu dwóch, trzech najbliższych miesięcy przyjdzie czas na konkretne decyzje.

- Obiecał Pan tak bardzo potrzebne parkingi park&ride. Nie powstał żaden. To największa porażka?

- Już mógł być budowany taki parking przy pętli tramwajowej w Małym Płaszowie. Nie stało się tak z powodu protestu mieszkańców. Przenieśliśmy jego lokalizację na drugą stronę ulicy Lipskiej. Tam również są mieszkańcy i już też się zawiązał komitet protestacyjny. Wszyscy chcą parkingów, ale nikt koło swojego bloku. Wszystko jest natomiast przygotowane w związku z budową parkingów w Bieżanowie i Kurdwanowie. Powstaną w przyszłym roku. Później planujemy kolejne.

WIDEO: Półmetek kadencji Jacka Majchrowskiego

Autor: Piotr Tymczak

- Biorąc pod uwagę rzeczy, które udało się zrobić, to z czego jest Pan najbardziej zadowolony?

- Wyróżniłbym działania antysmogowe, a także dotyczące tworzenia miejsc zielonych.

- Od października tego roku przejął Pan nawet pełną pieczę nad zielenią. Stało się tak, bo źle zajmowała się nią wiceprezydent Elżbieta Koterba?

Pozostała część artykułu dostępna jest tylko dla abonentów

Zostało jeszcze 68% treści

Wykup dostęp Mam abonament

7

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

refleksja

+1 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kibic (gość)  •

Redaktorze, każda sejmik samorządowy , prezydenci czy inne władze samorządowe muszą współpracować z rządem czy chcą czy też nie. Poza tym istnieje przecież stanowisko wojewody małopolskiego, który piastuje p.Pilch z czysto politycznej nominacji.

odpowiedzi (0)

skomentuj

gesia skorka na aniolusko

0 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

przeszedl (gość)  •

ze wspolpraca na ciemna strone mocy, Donek chyba apopleksji dostanie.

skomentuj

errata.

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gesia skorka na aniolku (gość)  •

............

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nad wszystkim czuwa gospodarz domu

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Burmistrz Nowej Huty (gość)  •

Nie da on metra zrobic nikomu

odpowiedzi (0)

skomentuj

do zobaczenia przy urnie!!!

+6 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

waweldragon (gość)  •

Metro-przypominam, że to Pan chciałeś o to zapytać w referendum...dostałeś Pan odpowiedź. Ale lepiej, tak żeby nie było że się nic nie robi, nasłać zgraję pseudo naukowców i ekspertów co będą nam wmawiać ze tramwaj jest najlepszy i basta i po co nam metro...Siedź Pan dalej w XIX wieku, razem z "uczonymi" z PK i geniuszami z Zikitu...do zobaczenia przy urnie.

skomentuj

Przy urnie...

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ja (gość)  •

...na cmentarzu?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie budować tramwaju na Meissnera!

+2 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

Absolutnie nie należy budować tego tramwaju (ale na Górkę Narodową to raczej tak), natomiast powinno się wprowadzić maksymalny priorytet na sygnalizacjach dla autobusów miejskich (kosztem pozostałych uczestników ruchu - nawet kosztem tramwaju), by autobusy nigdy nie były zatrzymywane przez sygnalizację (chyba, że krzyżuje się autobus z autobusem, to priorytet powinie mieć ten na głównym ciągu, o wielu liniach). Miasto trzeba zmniejszyć (mieszkańcy pewnych peryferii woleliby należeć do innych gmin, choćby niedawno w Kronice mówiono o Wadowie, a przecież Cło czy - tym bardziej - Wolica - są znacznie dalej). Mniejszy Kraków to bardziej przyjazny Kraków.

odpowiedzi (0)

skomentuj