Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jacek Majchrowski przetrwał kryzys i ruszył na tereny zielone [WIDEO]

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
W tej kadencji prezydent Jacek Majchrowski skupia się m.in. na zieleni
W tej kadencji prezydent Jacek Majchrowski skupia się m.in. na zieleni fot. Anna Kaczmarz
Podsumowanie. Co się udało, a które obietnice pozostały na papierze? Sukcesy i wpadki pierwszej połowy kadencji prezydenta Krakowa.

Czytaj także: Jacek Majchrowski: Z ministrami rządu PiS pracuje się lepiej niż z ich poprzednikami z PO [WIDEO]

Minęły dwa lata czwartej kadencji prezydenta Jacka Majchrowskiego. Za jej dwa największe sukcesy uznawane są: walka ze smogiem i dbanie o zieleń. Nie obyło się jednak także bez afer. Największą okazała się próba ponownego wyboru Jana Tajstera, człowieka z 13 postępowaniami sądowymi, na dyrektora zarządu odpowiadającego za miejską komunikację. Jan Tajster miał pokierować organizacją Światowych Dni Młodzieży. Oburzenie mieszkańców było jednak tak duże, że prezydent musiał go odwołać.

WIDEO: Prezydent Jacek Majchrowski o smogu, miejskiej zieleni i czystości w mieście

Autor: Piotr Tymczak

Równie duże emocje wywołała podjęta przez byłego posła Łukasza Gibałę próba odwołania prezydenta Jacka Majchrowskiego w referendum. Podpisów pod wnioskiem zebrano nawet więcej, niż potrzeba, ale znaczna część z nich okazała się nieważna, dlatego do referendum nie doszło. Poza tym dwoma wydarzeniami pierwsza połowa tej kadencji przebiegała dość spokojnie.

WIDEO: Półmetek kadencji Jacka Majchrowskiego

Autor: Piotr Tymczak

Po wybudowaniu w poprzednich latach wielkich inwestycji, takich jak dwa stadiony, centrum kongresowe i hala widowiskowa, prezydent postanowił w obecnej kadencji wprowadzić w Krakowie takie zmiany, dzięki którym mieszkańcom będzie żyło się wygodniej.

Problem jednak w tym, że na razie większych efektów tych wysiłków nie widać. Nadal nie ma żadnego z obiecywanych parkingów park&ride. A miało ich być co najmniej sześć. Prezydent obarcza za to winą mieszkańców, którzy protestują przeciwko proponowanym lokalizacjom. - Wszyscy chcą parkingów, ale nikt koło swojego bloku - mówi prezydent Jacek Majchrowski.

Brakuje także nowych ścieżek rowerowych, po wielu latach dyskusji nadal nie wiadomo, czy powstanie metro, zbyt wolno idzie przygotowanie budowy nowych linii tramwajowych na północy Krakowa. Nie udało się także zahamować przekształcania się zabytkowego centrum miasta w dzielnicę pijaństwa i taniej rozrywki. O wiele łatwiej było wywiązać się prezydentowi z obietnic dotyczących zieleni.

Nowa miejska jednostka, która się tym zajmuje, zbiera najwięcej pochwał ze wszystkich instytucji podlegających prezydentowi. W przygotowaniu są m.in.: park na Zakrzówku, park Reduta na Prądniku Czerwonym i park Krakowian, w którym młodzi rodzice będą mogli sadzić drzewa z okazji urodzin swych dzieci.

To jeden z elementów walki ze smogiem. Znacznie ważniejsze jest jednak doprowadzenie do uchwalenia przez sejmik zakazu palenia węglem w Krakowie od września 2019 roku.

Sukcesem tej kadencji okazała się także organizacja Światowych Dni Młodzieży. Choć wszyscy spodziewali się wtedy paraliżu miasta, to komunikacja miejska i służby oczyszczania funkcjonowały lepiej niż na co dzień.

Inne jest także podejście do szkół niż w poprzednich kadencjach. Katarzyna Król, wiceprezydent ds. edukacji, to osoba spoza środowiska nauczycielskiego. Przez pierwsze dwa lata kadencji wsławiła się twardą ręką. Jeszcze nigdy nie było tylu odwołań dyrektorów ze stanowiska i toczonych przeciwko nim postępowań dyscyplinarnych.

Betonowanie miasta, afery, niedoceniany Budżet obywatelski, ale też Darmowe bilety, pełne hale i Zaangażowanie w reformę Szkół

Prof. Andrzej Piasecki z Uniwersytetu Pedagogicznego:
Dwa lata kadencji prezydenta Jacka Majchrowskiego uważam za przeciętne. Oceniam go wysoko jako polityka, profesora, który w praktyce potrafi zastosować pewne teorie znane nam z historii, prawa i politologii. W polityce potrafi być koncyliacyjny, zręczny i skuteczny. Natomiast jeżeli chodzi o zarządzanie miastem, radzenie sobie z problemami, które zwłaszcza w Krakowie są odczuwalne, takie jak smog, korki, zarządzanie infrastrukturą i wykorzystanie szans na modernizację, na tle innych miast wypada przeciętnie. Mówiąc o modernizacji, mam na myśli wykorzystanie manny pieniędzy z Unii Europejskiej. Chodzi też o przyciągnięcie do Krakowa inwestorów, ale nie tych związanych z outsourcingiem, którzy w każdej chwili mogą odejść, tylko reprezentujących innowacyjny przemysł. W tym zakresie wzorem jest Wrocław.

Łukasz Gibała, lider Stowarzyszenia Logiczna Alternatywa:
To były bardzo złe dwa lata dla Krakowa. To okres wielkich afer i betonowania miasta. Mówiąc o aferach, mam na myśli m.in. zatrudnienie przez prezydenta na dyrektora zarządu dróg Jana Tajstera, a na stanowisko wiceprezydent Katarzyny Król. One pokazały, że w administracji Jacka Majchrowskiego nepotyzm, niekompetencja czy korupcja są na porządku dziennym. A jeżeli chodzi o betonowanie, to zauważyłem, że w ostatnim czasie powstało w mieście wiele betonowych dżungli, czyli osiedli, gdzie jest blok przy bloku bez zieleni, dróg dojazdowych. Jeżeli szukać plusów, to przy okazji akcji referendalnej prezydent Majchrowski trochę się zmobilizował, wreszcie doszło do wykupienia Zakrzówka czy też wycofał się ze sprzedaży części terenów przy dawnym motelu Krak. To jednak pojedyncze jaskółki, a cały obraz oceniam bardzo krytycznie.

Andrzej Hawranek, przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta Krakowa:
Z naszą współpracą z prezydentem Majchrowskim w koalicji jest jak w małżeństwie, są dni lepsze i gorsze. Sukcesem była perfekcyjna organizacja przez miasto Światowych Dni Młodzieży. Do sukcesów zaliczyć też trzeba wykupienie Zakrzówka, zwiększenie funduszy w budżecie na drobne, ale istotne z punktu widzenia codziennego życia potrzeby mieszkańców. Natomiast uważam, że partycypacja społeczna i budżet obywatelski nie jest należycie przez prezydenta promowany i doceniany. Więcej pieniędzy miasto powinno przeznaczać na zieleń. W skali ocen od jeden do sześć półmetek kadencji prezydenta oceniam na cztery z minusem, albo na trzy z plusem.

Włodzimierz Pietrus, przewodniczący klubu PiS w RMK:
Nadal jest problem z zabetonowywaniem Krakowa. Albo urząd nie nadąża z wprowadzaniem planów miejscowych, albo w ogóle nie przystępuje do ich opracowywania. A to mogłoby powstrzymać chaotyczną zabudowę. Zaniedbywane są też wydatki na zieleń. Brakuje terenów zielonych, a wśród tych, które mamy, wiele jest w złym stanie. Minusem jest to, że mamy kolejny rok z pogorszoną kondycją finansową miasta i mówimy o wzroście zadłużenia. Wśród pozytywów można wymienić dobre wykorzystywanie Tauron Areny Kraków i Centrum Kongresowego. Miasto zaczęło też realizować inwestycje w północnej części Krakowa. Muszę też pochwalić prezydenta za podejście do reformy szkolnictwa, którą opracowuje rząd. Nie mamy jeszcze ustawy, a Kraków jest już przygotowany. Chwała za to prezydentowi i wiceprezydent Katarzynie Król. Dobrze, że prezydent przychylił się też do naszej propozycji darmowych biletów dla uczniów szkół podstawowych.

(TYM)
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski