Ile kosztują wielickie spółki?

Ile kosztują wielickie spółki?

Jolanta Białek

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Powiatowy Park Rozwoju zarządza m.in. Kampusem Wielickim, gdzie odbywają się liczne zajęcia dla dzieci i dorosłych
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©fot. Bogdan Pasek

Raport. Spółki stały się popularną formą zarządzania majątkiem komunalnym. Sprawdzamy, jak funkcjonują i ile kosztują tego typu wielickie „instytucje”. Są cztery: trzy gminne oraz powiatowa. W tym roku będzie kolejna - od zarządzania transportem publicznym.
W powiecie wielickim powoływanie spółek komunalnych zapoczątkowały Niepołomice. W 2005 roku utworzono tam Ośrodek Sportu, Turystyki i Rekreacji, który zarządzał m.in. szkolnymi salami gimnastycznymi na terenie miasta i krytą pływalnią. Dziś tej spółki już nie ma (zlikwidowano ją w 2014 r.), ale przykład z Niepołomic wzięły szybko inne wielickie gminy, a potem także powiat.

Wieliczka ma obecnie dwie typowe - funkcjonujące według reguł prawa handlowego - spółki komunalne.
Pierwsza - powołana w 2007 roku - sprawuje pieczę nad infrastrukturą wodno-kanalizacyjną w całej gminie, a utworzone w 2009 roku „Solne Miasto” zarządza gminnymi obiektami sporto-wo-rekreacyjnymi, m.in. krytą pływalnią, halą sportowo-widowiskową, kortami tenisowymi i stadionem przy ul. Boguckiej, a od kilku lat także niektórymi miejskimi parkingami.

Inna była geneza spółki Powiatowy Park Rozwoju, którą powiat wielicki powołał w 2011 roku dla dokończenia budowy kompleksu oświatowego na os. Wincentego Pola. Dziś PPR zarządza nie tylko tym obiektem, ale także nową siedzibą starostwa, która została kupiona dla powiatu właśnie przez spółkę.

Ile kosztują spółki komunalne? Z cyfr wynika, że te miejskie są o wiele tańsze niż powiatowa. Prezesi „Solnego Miasta” oraz ZGK zarabiają mniej więcej połowę tego, co szef Powiatowego Parku Rozwoju, którego pensja wynosi obecnie 10,9 tys. zł brutto. W PRP wyższe są także średnie wynagrodzenia całej kadry kierowniczej oraz osób zatrudnionych na innych stanowiskach. Dla porównania w roku ubiegłym w powiatowej spółce wydano na wynagrodzenia dla kadry kierowniczej (trzy osoby) łącznie 284,4 tys. zł, gdy w ZGK było to niespełna 400 tys. zł dla pięciu osób, a w „Solnym Mieście” 233 tys. zł dla czwórki zarządzających.

- W naszych spółkach komunalnych nie było podwyżek od 5-6 lat. Właściwie wygląda to tak, że mimo iż spółkom dochodzą dodatkowe zadania (w miarę powstawania kolejnych obiektów trafiających pod ich zarząd - red.), to ich prezesi zarabiają nadal tyle samo, co w momencie powoływania spółek - ocenia Magdalena Golonka z wielickiego magistratu.

Dzięki spółkom samorządy mogą odzyskiwać podatek VAT; na przykład w Wieliczce wróciło w ten sposób do miejskiej kasy m.in. 9 mln zł VAT z budowy Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego „Solne Miasto”. Ponadto spółki mogą składać, niezależnie od gminy, wnioski o dotacje unijne i inne zewnętrzne fundusze.

W Wieliczce dopłaty na prowadzenie przez spółki określonych działań są regułą. „Solnemu Miastu” gmina przekazuje co roku po 400 tys. zł na organizację zajęć dla uczniów na krytej pływalni. Natomiast budżet ZGK zasila miejska dopłata dla mieszkańców do cen za odprowadzanie ścieków; w 2016 roku było to 2,4 mln zł, w tym roku kwota ta ma być podobna.

Powiat przekazał swej spółce w 2015 roku 400 tys. zł (na zabezpieczenie finansowania nowych inwestycji), a w roku 2016 podniósł o 1,5 mln zł kapitał zakładowy Powiatowego Parku Rozwoju.

Wieliczka ma także gminną spółkę wodną, zajmującą się m.in. melioracją. Funkcjonuje ona na podstawie prawa wodnego. Nie ma rady nadzorczej; spółka zatrudnia siedem osób (prezesa i sześciu pracowników) oraz dwie osoby na umowy zlecenia. Średnie miesięczne wynagrodzenie wynosi tu 2,5 tys. zł. W 2016 roku na dochody spółki wodnej złożyły się składki członkowskie w wysokości 560,8 zł i 200 tys. zł dotacji z Urzędu Wojewódzkiego.

O spółkach w pozostałych gminach - za tydzień.

pensje, etaty, majątek...


Powiatowy Park Rozwoju

 • wynagrodzenia: rada nadzorcza - 2200 zł (na trzy osoby - wszystkie kwoty brutto), prezes zarządu - 10,9 tys. zł, kadra kierownicza (trzy osoby) od 5,3 do 10.9 tys. zł, średnie zarobki na pozostałych stanowiskach - 3996 zł
 • zatrudnienie: 31 pracowników
 • majątek: spółka zarządza majątkiem o wartości 38,8 mln zł. To: Kampus Wielicki oraz nowa siedziba wielickiego starostwa przy ul. Słowackiego

Spółka „Solne Miasto”

 • wynagrodzenia: rada nadzorcza - po 1200 zł, prezes zarządu - 6,3 tys. zł (wszystkie kwoty brutto), kadra kierownicza (cztery osoby) od 4,4 do 5,6 tys. zł, średnie zarobki na pozostałych stanowiskach - 2,468 zł
 • zatrudnienie: 37 osób na umowę o pracę oraz 80 osób na umowę zlecenie
 • majątek: spółka zarządza majątkiem o wartości 43 mln zł. To: Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne, Małopolska Arena Lekkoatletyczna, korty tenisowe; spółka ma własną szkołę językową, prowadzi też usługi parkingowe na placu postojowym przy ul. Dembowskiego i na park@ride

Wielicki ZGK

 • wynagrodzenia: rada nadzorcza - 1000 zł (przewodniczący) i po 800 zł, prezes zarządu - 7,5 tys. zł (wszystkie kwoty brutto), kadra kierownicza (pięć osób: główna księgowa i kierownicy działów) od 4,7 do 6,4 tys. zł, średnie zarobki na pozostałych stanowiskach - 3517,43 zł
 • zatrudnienie: 136 pracowników
 • majątek: ZGK zarządza majątkiem o wartości 110 mln zł, gminną infrastrukturą wodno-kanalizacyjną; zajmuje się też odbiorem śmieci, utrzymaniem czystości, odśnieżaniem dróg

jolanta.bialek@dziennik.krakow.pl

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama