I liga koszykarzy: Siarka zbyt mocna dla R8 Basketu

Pawel Panus
Pawel Panus
Andrzej Banas / Polska Press
W IV kolejce spotkań I ligi mężczyzn R8 Basket Kraków doznał drugiej porażki w tym sezonie. Tym razem uległ Siarce Tarnobrzeg

R8 Basket Kraków - Siarka Tarnobrzeg 72:88 (14:22, 23:22, 10:23, 25:21)
R8 Basket AZS PK: Hicks 28, J. Załucki 15, Pisarczyk 9, Baran 6, Malczyk 5, Kwiatkowski 4, A. Załucki 3, Pełka 1, Stalicki 1.
Siarka: Zalewski 27, Niedźwiedzki 24, Sewioł 14, Stanios 11, Nowicki 6, Pabianek 4, Rypiński 2.
Sędziowali: Janusz Kiełbiński, Paweł Baran, Waldemar Kusza.
Widzów:800.

Kadra krakowskiej drużyny jest skromna i jeśli brakuje w niej tak silnych graczy jak Jakub Dłuski (kontuzja stawu skokowego) i Michał Hlebowicki (wrócił do gry, ale daleki jest od formy), to choć w składzie Rafał Knap ma lidera klasyfikacji strzelców całej I ligi (Michael Hicks), to na tym poziomie nawet gracz o takim potencjale, nie jest w stanie sam wygrać meczu.

Mecz zaczął się od ataków gości, którzy po chwili prowadzili 9:0. Knap od razu poprosił o czas. Krakowianie uporządkowali grę, ale największym kłopotem było dla nich przedostanie do strefy podkoszowej (goście zebrali w meczu aż 46 piłek!). Stąd piłkę najczęściej miał Hicks, bo jego zasób zwodów dawał nadzieję na przerwanie szczelnej defensywy lub mógł rzucić z dystansu (6 udanych prób za trzy punkty). Na początku drugiej kwarty goście prowadzili 24:14, ale po rzucie Michała Barana w 17 min było 29:32.

W zespole gości wyróżniał się wicemistrz świata U-17 Piotr Niedźwiedzki, który zdominował strefę podkoszowa oraz bardzo skuteczny w rzutach z dystansu Jakub Zalewski. Głownie dzięki ich skutecznej postawie Siarka błyskawicznie powiększyła przewagę i po 20 minutach prowadziła 44:37.

Kibice mieli prawo oczekiwać, że w przerwie krakowianie zewrą szyki, trener nakreśli dobrą strategię i po zmianie stron obraz gry ulegnie zmianie. Jakby na potwierdzenie tego gra rozpoczęła się od „trójek” Marcina Malczyka i Hicksa, ale potem było już tylko gorzej. Seria rzutów Zalewskiego sprawiła, że w 28 minucie Siarka wygrywała 63:43 i było wiadome, że tego meczu nie przegra.

Dobrze, że koszykarze R8 Basketu nie poddali się, grali do końca i w końcówce meczu odrobili część strat. Warto podkreślić, że beniaminek z Krakowa nie zagrał w tym sezonie ani jednego meczu w optymalnym składzie i to przekłada się na wyniki. Póki co podopieczni Rafała Knapa wygrali dwa mecze i przegrali też dwa. Nie ma co ukrywać, że oczekiwanie było nieco większe, ale gdy do gry wróci Dłuski, a w pełni formy będzie Hlebowicki, to na pewno znajdzie to odzwierciedlenie w wynikach. Szansę na rehabilitacje krakowianie będą mieli już w środę, gdy zmierzą się w wyjazdowym meczu z Pogonią Prudnik.