Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Siepraw. Wypracowali strategię

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Za najważniejsze cele mieszkańcy uznali budowę przedszkola oraz zwiększenie dostępu do lekarzy specjalistów.

Do opracowania strategii rozwoju gminy na lata 2016-22 posłużyły wyniki ankiet i warsztatów z udziałem mieszkańców. W tych ostatnich brali udział przedstawiciele różnych środowisk lokalnych. Teraz już wszyscy mają okazję zapoznać się z gotową strategią i zgłosić swoje uwagi. Na te UG czeka do 22 kwietnia (można je przesyłać na adres : [email protected]). Po tym terminie dokument trafi pod głosowanie Rady Gminy.

Są plusy...

Przy opracowaniu strategii mieszkańcy oceniali różne aspekty życia i mieszkania w tej gminie. Najwyższą notę uzyskała „Możliwość i warunki dogodnego robienia zakupów”, a dalej jedne z wyższych uzyskały m.in. jakość edukacji, jakość wody, jakość i dostęp do infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, estetyka miejscowości oraz zmiany, jakie zaszły w ostatnich 7 latach.

Utrzymanie dobrej jakości jest jednym z celów. W sprawie jakości edukacji wójt ma pewne obawy, że straci narzędzie pomocne w jej monitorowaniu. - Chcemy utrzymać wysoki poziom w naszych szkołach, ale jeżeli nie będzie sprawdzianu dla uczniów na koniec VI klasy to nie będzie dobrego miernika. U nas premie motywacyjne dla dyrektorów szkół są uzależnione od wyników tego sprawdzianu. Według mnie sprawdzian wymaga modyfikacji, ale jest potrzebny - mówi Tadeusz Pitala, wójt Sieprawia.

...i minusy

Na drugim biegunie znalazły się: dostęp do lekarzy specjalistów w gminie, dostęp do żłobka i przedszkola, możliwość atrakcyjnego spędzania czasu przez młodzież i dorosłych, usługi dla seniorów.

W tych obszarach dostrzegane są braki. Na tej podstawie zdefiniowano cele. Najważniejszym - zdaniem wójta - jest budowa nowego przedszkola. Gmina ma już projekt i pozwolenie na budowę, teraz szuka źródeł dofinansowania. Nabór do programu prawdopodobnie odbędzie się na przełomie tego i 2017 roku, albo na początku 2017. Licząc się jednak z tym, że środków unijnych w programie może być mało i wniosek gminy może się nie zakwalifikować, wójt zapowiada, że w razie niepowodzenia gmina w 2017 roku rozpocznie budowę tego przedszkola z własnych środków. Jego koszt wg. kosztorysu to ok. 5 mln zł. Być może, że znajdzie się tam też miejsce dla oddziału żłobka.

Nie ma natomiast w gminnych planach budowy ośrodka pobytu dla seniorów. Jest deklaracja pomocy podmiotom prywatnym chcącym w coś takiego inwestować. Jest też zapowiedź organizowania zajęć dla seniorów. Ofertę dla szukających wypoczynku ma poszerzyć zagospodarowanie otoczenia Zbiornika Dobczyckiego oraz rozbudowa kompleksu „Słoneczny Park”. Pojawił się też pomysł adaptacji sali gimnastycznej przy SP na salę widowiskową i kino cyfrowe. Jest on jednak rozpatrywany wyłącznie jako wariant na wypadek likwidacji gimnazjów (wtedy do ćwiczeń zostałaby sala gim. gimnazjum).

Co do dostępności do lekarzy specjalistów wpływ gminy jest ograniczony. Jej rola sprowadza się do wynajmu pomieszczeń na gabinety lekarskie. Takie tu dziś działają, ale jeśli chodzi o specjalistów świadczą usługi komercyjnie, mieszkańcy natomiast chcieliby także dostępności do świadczeń w ramach NFZ. Jak mówi wójt, lekarze ubiegają się o takie kontrakty i jeśli je otrzymają sytuacja powinna się poprawić.

Na poprawę jakości powietrza gmina ma ograniczony wpływ. Zapowiadane 50-procentowe dofinansowanie do wymiany pieców na ekologiczne zmniejszono, zobligowano też gminy od partycypowania w kosztach. - Teraz WFOŚiGW dofinansowuje jedynie 30 proc. kosztów i wymaga od gmin 10 proc. wkładu do wymiany każdego pieca. W tej sytuacji skuteczność działań ograniczających emisje szkodliwych pyłów, gazów oraz substancji rakotwórczych na terenie Małopolski stanie pod dużym znakiem zapytania - czytamy na stronie internetowej gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski