Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina grozi odebraniem fortu fundacji "Janus"

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Fundacja „Janus” podkreśla, że w renowację fortu Tonie zainwestowała miliony złotych, w tym unijną dotację
Fundacja „Janus” podkreśla, że w renowację fortu Tonie zainwestowała miliony złotych, w tym unijną dotację Anna Kaczmarz
Prądnik Biały. Zdaniem władz miasta Fundacja „Janus” przerwała remont fortu Tonie oraz zbyt rzadko otwiera go dla zwiedzających. Dzierżawcy obiektu nie mają jednak sobie nic do zarzucenia.

Zarząd Budynków Komunalnych skierował do dzierżawcy zabytku Twierdzy Kraków „ostateczne wezwanie do usunięcia naruszeń”. Urzędnicy mają zastrzeżenia do Fundacja Aktywnej Ochrony Zabytków Techniki i Dziedzictwa Kulturowego „Janus”, która dzierżawi fort Tonie od 2008 r.

ZBK domaga się wyjaśnień w sprawie przerwania prac rewitalizacyjnych na terenie fortu oraz sposobu udostępniania obiektu. Teraz nieregularnie odwiedzać go mogą tylko zorganizowane grupy.

Zdaniem urzędników to naruszenie umowy dzierżawy, na których usunięcie ZBK czeka przez miesiąc. W przeciwnym razie urzędnicy są skłonni „rozwiązać umowę dzierżawy bez zachowania terminów wypowiedzenia”.

Naruszeniom umowy zaprzecza Janusz Leśniewicz, prezes fundacji dzierżawiącej od gminy sześć zabytków Twierdzy Kraków (Tonie, Winnica, Barycz, Krępak, Rajsko, Dłubnia). - Wszystkie są systematycznie i coraz częściej udostępniane dla zwiedzających. Ponadto umowy dzierżawy dają nam swobodę w decydowaniu kiedy i jakie prace remontowe będą realizowane - podkreśla Janusz Leśniewicz. Zdaniem szefa Fundacji „Janus” urzędnicy z ZBK starają się odwrócić uwagę od ostatnich kontrowersji wokół fortu Łapianka. Gmina od lat nie może ukończyć jego remontu, zabytek wymaga ciągle kolejnych poprawek.

- Krakowskie forty dzierżawione przez Fundację „Janus” to jedyne, w których coś się dzieje. Ostatnie zwiedzanie Winnicy cieszyło się dużym zainteresowaniem - podkreśla Tomasz Mierzwa, wiceprezes Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Rawelin”.

Jednak wokół Fundacji „Janus” od lat pojawiają się kontrowersje. W 2008 r. Agencja Mienia Wojskowego wypowiedziała jej najem fortu Werner w Przemyślu z powodu gromadzenia tam elementów zabytkowych i materiałów niebezpiecznych.

W tym samym czasie ZBK oddało w dzierżawę Fundacji „Janus” najpierw cztery, potem dwa kolejne krakowskie forty. Wspólnie miały one stworzyć rozproszone Muzeum Twierdzy Kraków, ale do tej pory nie powstało.

Dzierżawę fortu w Toniach sprawdzała w 2009 r. Najwyższa Izba Kontroli, ale nie wykryła ona nieprawidłowości.

Oprócz tego Prokuratura Okręgowa w Krakowie oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzą śledztwo w sprawie finansów Fundacji „Janus”. Najwięcej kontrowersji wzbudza udzielenie przez Urząd Marszałkowski blisko 2 mln zł dotacji unijnej na rewitalizację fortu i utworzenie otwartego muzeum.

- Postępowanie nadal trwa. Do tej pory postawiono zarzuty dwóm osobom związanym z Fundacją „Janus” w oparciu o ustawę o rachunkowości - informuje prok. Jacek Para z Prokuratury Okręgowej. Śledczy dopatrzyli się nieprawidłowości przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych oraz nieregularnych sprawozdań finansowych.

TWITTER/FB - DZIENNIK POLSKI
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 14. "Biber"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Gmina grozi odebraniem fortu fundacji "Janus" - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski