Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Gimnastyczki będą mieć szkołę sportową?

Gimnastyczki będą mieć szkołę sportową?

1/2

(© fot. AP Photo/Charlie Riedel)

Nasza olimpijka z Rio Katarzyna Jurkowska-Kowalska to jedna z wychowanek Zespołu Szkół nr 51
Edukacja. W Krakowie może powstać pierwsza szkoła sportowa specjalizująca się w gimnastyce . Decyzję w tej sprawie podejmą radni miejscy w lutym przyszłego roku.
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 51 przy al. Kijowskiej chce zmienić swój status i od września 2017 roku stać się Szkołą Mistrzostwa Sportowego specjalizującą się w gimnastyce. Teraz placówka składa się z podstawówki i gimnazjum, w obu funkcjonują klasy sportowe. - Zmiana statusu nie oznaczałaby likwidacji obecnej szkoły podstawowej. Pod jednym dachem działałyby wtedy dwie placówki: jedna rejonowa z klasami ogólnymi , a druga sportowa - mówi Paweł Maślej, dyrektor ZSO nr 51.


Klasy sportowe o profilu gimnastycznym współpracują teraz z Towarzystwem Sportowym Wisła. Tylko w ostatnich pięciu latach zawodniczki zdobyły 124 medale Mistrzostw Polski. Stanowią trzon kadry narodowej.

Powstanie Szkoły Mistrzostwa Sportowego umożliwiłoby zwiększenie liczby godzin poświęconych na treningi do 16, z obecnych 10 tygodniowo. Drugi ważny argument przemawiający za przekształceniem to zmniejszenie grup treningowych: dziewczyny ćwiczyłyby w kilkuosobowych grupach zamiast 15-osobowych jak obecnie. To ważne w takim sporcie jak gimnastyka, gdzie trener musi asekurować każdą zawodniczkę.

Dyrektor Paweł Maślej tłumaczy, że przekształcenie nie jest ratunkiem szkoły przed reformą edukacji polegającą na likwidacji gimnazjów, nie jest także sposobem na niż demograficzny. - My mamy teraz małe gimnazjum, w którego miejsce powstaną klasy siódme i ósme. Dla nas utworzenie szkoły sportowej jest szansą na rozwój - podkreśla Paweł Maślej.

Tę inicjatywę popierają rodzice uczniów. Sfinansowali kalendarz promujący gimnastykę, który mają zamiar wręczyć krakowskim radnym. To od nich bowiem zależy, czy szkoła będzie mieć nowy status. Głosowanie w tej sprawie ma odbyć się w lutym, a szkoła sportowa mogłaby działać od września przyszłego roku. Dzieci, które będą chciały się do niej dostać, wcześniej przejdą test sprawnościowy.

Gimnastyczne klasy sportowe cieszą się sporą popularnością. Uczą się tu dzieci nie tylko z Krakowa, ale także Wieliczki, Słomnik, Modlniczki.

Obecnie najbardziej znaną zawodniczką z tej szkoły jest Katarzyna Jurkowska-Kowalska,wielokrotna zwyciężczyni zawodów w ramach Pucharu Świata, m.in. w Cottbus w 2016 r., gdzie zajęła I miejsce w finale ćwiczeń na równoważni. Jako jedyna w Polsce zdobyła upragnioną „przepustkę” do Rio de Janeiro i reprezentowała nasz kraj na XXXI Letnich Igrzyskach Olimpijskich w tym roku.

Teraz w Polsce działa tylko kilka szkół sportowych specjalizujących się w gimnastyce.

agnieszka.maj@dziennik.krakow.pl
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się