Dwa brązowe medale młodych zawodników Dalinu Myślenice w Pucharze Europy w sumo

Jerzy Filipiuk
Archiwum sekcji zapaśniczej Dalinu Myślenice
Sporty walki. Dwa brązowe medale zdobyli zawodnicy sekcji zapaśniczej Dalinu Myślenice podczas Pucharu Europy w sumo, który odbył się w węgierskiej miejscowości Erd.

Na najniższym stopniu podium stanęli Jan Mastela w grupie kadetów (do 16 lat) w kat. do 75 kg i Krzysztof Szpakiewicz w grupie juniorów (do 18 lat) w nietypowej dla siebie kat. do 60 kg.

Mastela w pierwszej walce przegrał z późniejszym złotym medalistą turnieju, Ukraińcem Dany’m Jawhuszynem, a w repasażach pokonał Węgra Budavariego Levente i Niemca Erika Oertela.

Szpakiewicz w pierwszym pojedynku przegrał z późniejszym triumfatorem PE, Węgrem Zoltanem Kozpenem, a w repasażach okazał się lepszy od Włocha Federico Vergariego i Ukraińca Borisa Zachożyjego.

Postawa młodych myśleniczan zasługuje na pochwałę, gdyż mimo krótkiego okresu przygotowawczego skutecznie walczyli z mocnymi rywalami. Choroba uniemożliwiła start trzeciemu zakwalifikowanemu na wyjazd zawodnikowi Dalinu Adrianowi Poradziszowi.

W realizacji wyjazdu zawodnikom sekcji zapaśniczej myślenickiego klubu pomogli Marta i Jan Sawiccy oraz Jarosław Bochenek, który udostępnił ekipie samochód.

W PE uczestniczyło ok. 400 zawodniczek i zawodników z 7 krajów: Węgier, Ukrainy, Estonii, Niemiec, Włoch, Norwegii i Polski (35 osób). Zawody w grupie seniorów były pierwszym etapem kwalifikacji do World Games, które w 2021 roku odbędą się w USA.