Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Dobczyce. Centrum parkingowe

Dobczyce. Centrum parkingowe

Przy Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym powstanie nowy parking. Problemy z parkowaniem dotyczą też rynku.
Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Dobczycach Andrzej Topa zwraca uwagę na fakt, że w RCOS mieszczą się aż cztery instytucje. Oprócz ośrodka kultury są to jeszcze gimnazjum, szkoła muzyczna i biblioteka, a każda z nich generuje ruch. Najgorzej jest podczas dużych imprez. - Aula mieści około 500 osób, wystarczy więc, że połowa z nich przyjedzie samochodami i już robi się tłoczno - mówi Andrzej Topa.

Powody do narzekania mają wtedy nie tylko goście, ale również mieszkańcy bloków i domów sąsiadujących z RCOS-em, wracający np. z pracy i chcący zaparkować w pobliżu.

Czy te problemy rozwiąże parking, który ma powstać na tyłach RCOS (za placem zabaw i siłownią zewnętrzną) i dać 75 nowych miejsc dla samochodów.

Przetarg na jego budowę już ogłoszono. Wpłynęło dwanaście ofert, a rozpiętość cenowa waha się od 298 316 zł (z gwarancją na 84 miesiące) do 390 283 zł (z gwarancją 60-miesięczną). Wybór wykonawcy jest spodziewany w najbliższych dniach. Będzie on miał czas do końca kwietnia przyszłego roku na wywiązanie się z zadania.

Andrzej Topa ma nadzieję, że rozładuje to problemy z parkowaniem, a kierowcy będą tam chętnie stawali. Tym bardziej, że - jak deklaruje - otworzy się wtedy dodatkowo tylne wejście do RCOS.

- Przy centrum oświatowo-sportowym parking jest potrzebny, a nawet niezbędny - mówi Paweł Piwowarczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, mieszkaniec Dobczyc i tata dwójki dzieci. - Uważam jednak, że problemem jest mentalność, która niekórym kierowcom każe niemal wjechać do środka sklepu, dlatego zastanawiam się czy nie będzie dla nich przeszkodą przejście tego kawałka drogi z nowego parkingu do RCOS. Inny problem to niebezpiecznie ulokowane miejsca parkingowe, jak np. przy Delikatesach Centrum w rynku. Trzeba tam bardzo uważać, żeby nie zostać potrąconym, a już przejście tamtędy z wózkiem dziecięcym to nie lada wyczyn - dodaje Piwowarczyk.

- W samym rynku miejsc parkingowych będzie raczej ubywać niż przybywać - mówi burmistrz Dobczyc Paweł Machnicki, ale przypomina jednocześnie, że jest już zaprojektowana rozbudowa parkingu przy ulicy Podgórskiej. - To najbliższe sąsiedztwo rynku, a w być może uda się też utworzyć dodatkowe miejsca w okolicy banku - dodaje.

Ten drugi pomysł jest jak na razie świeży, ale burmistrz nie wyklucza, że już w przyszłym roku w tym rejonie zaczną zachodzić jakieś zmiany.

W rozmowach z mieszkańcami pojawia się też temat parkingu „dla uprzywilejowanych” i to w samym centrum, naprzeciwko urzędu miasta. Burmistrz Machnicki odpowiada nam, że za zgodą współwłaściciela działki, po której wjeżdża się na ten plac, parkują tam urzędnicy w godzinach pracy. - Chyba lepiej, aby zostawiali auta tam, niż zastawiali rynek - mówi.

- Urzędnicy mają parking ze szlabanem, a dla zwykłych mieszkańców problemem jest zrobienie zakupów, jeśli przyjechali autem. A w niedzielę - zaparkowanie gdzieś blisko kościoła - mówi Łukasz Bajer, mieszkaniec Dobczyc i dopytuje dlaczego gmina nie porozumie się z prywatnymi właścicielami i nie odkupi od nich sąsiednich parceli, aby mógł powstać ogólnodostępny parking z prawdziwego zdarzenia. Albo z właścicielami innych działek, też położonych w centrum, których, jak twierdzi, nie brakuje. To pytanie, które jeszcze z pewnością powróci.

myslenice@dziennik.krakow.pl
4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Dobczyce upadają

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bloger z Zacisza (gość)  •

W Dobczycach nic się nie dzieje

odpowiedzi (0)

skomentuj

myślenice

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bzzzy (gość)  •

Z Myślenic idzie kampania na burmistrza cały czas

skomentuj

Ale

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

o co chodzi ? (gość)  •

Szerzej ...........

odpowiedzi (0)

skomentuj

Miasto mozna przykryc czapka

+3 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Rynek od wojny nic sie nie zmienil i chandel tam nijaki. (gość)  •

Burmistrz ma swoja warownie. Po co tam parking ?? Dla kosciola ? Podobno Dobczyce nie maja forsy i sa zadluzone. To sa jakies jajca.

odpowiedzi (0)

skomentuj