Dni Gorczańskie. Jadło, którym babcie kusiły dziadków

Dni Gorczańskie. Jadło, którym babcie kusiły dziadków

Stanisław Śmierciak

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Dni Gorczańskie. Jadło, którym babcie kusiły dziadków

©Stanisław Śmierciak

Dni Gorczańskie w Kamienicy mają w programie także historycznie - biesiadny wymiar. Jest nim Konkurs Kulinarny Kół Gospodyń Wiejskich, w którym prezentowane są potrawy, jakie serwowały ich babcie i prababcie. Kto spróbował, przekonał się, że są to pyszności. W tym roku nawet jurorzy mieli problem z ocena i przyznali nagrody równorzędne.
Dni Gorczańskie. Jadło, którym babcie kusiły dziadków

©Stanisław Śmierciak

Największym i najważniejszym lokalnym świętem w gminie Kamienica są Dni Gorczańskie, którym wedle tradycji patronuje medialnie "Gazeta Krakowska". Ale niejako wbrew nazwie częścią integralną imprezy jest Festiwal Kultury Beskidy Wyspowego "Beskidzkie Rytmy i Smaki". Uzasadnieniem tego jest geografia. Teren gminy na prawym brzegu rzeki Kamienicy Gorczańskiej znajduje się w Gorcach, ale ten na brzegu lewym to już obszar Beskidu Wyspowego.


W konkursowe szranki potyczki kulinarnej dzielnie staję jednak KGW z obydwu stron rzeki.

W tym roku przewodnictwo jury powierzono nie etnografowi lecz byłemu proboszczowi. Emerytowanemu, kanonikowi Kazimierzowi Pachowi, który pełnieniem posługi w Kamienicy w latach 1977 - 2016 zaskarbił sobie szacunek, uznanie i najszczerszą sympatię górali i który jest w parafii kapłanem - rezydentem do dzisiaj.

Za kultywowanie tradycji kulinarnych regionu góralki z KGW uhonorowane zostały nagrodami wójta gminy Władysława Sadowskiego.

W amfiteatrze Saturn, tradycyjnym miejscu Dni Gorczańskich, prezentowały się także zaprzyjaźnione z Kamienicą gminy Erdohorvati na Węgrzech, Smiżany na Słowacji, Wutha - Farnroda w Niemczech i Komorniki w Wielkopolsce.


Autor: Stanisław Śmierciak, Gazeta Krakowska

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama