Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Czy Zakopane znalazło receptę na smog?

Czy Zakopane znalazło receptę na smog?

Czy Zakopane znalazło receptę na smog? Czy Zakopane znalazło receptę na smog?

(© Łukasz Bobek)

Zakopane zwolni z płacenia podatku od nieruchomości górali, których domy nie trują powietrza. Na ekologiczną promocję, która potrwa pięć lat, mogą liczyć ludzie, którzy już wymienili swój piec. Skomentuj na forum co jeszcze powinno zrobić miasto, żeby walczyć ze smogiem?
Zakopane robi kolejny krok w walce ze smogiem. Rada Miasta zdecydowała, że zwolniony z obowiązku płacenia podatku od nieruchomości przez pięć lat będzie każdy, kto wymieni piec centralnego ogrzewania na kocioł ekologiczny.

Skorzystają z tego także ludzie, którzy już ogrzewają domy czystymi paliwami, czyli gorącą wodą z geotermii, gazem lub prądem.

Pierwszy pomysł honorowania osób dbających o czyste powietrze rzucił kilka tygodni temu burmistrz Leszek Dorula. Wspomniał o tym przy okazji planów miasta dotyczących redukcji smogu.

- Robimy wszystko, by walczyć z zanieczyszczonym powietrzem. Dlatego musimy przekonać ludzi, by wymieniali w domach stare węglowe piece na bardziej ekologiczne - mówił Dorula.

Początkowo myślał o zniżce w wysokości 40 proc. podatku od nieruchomości. Na ostatniej sesji radni poszli dalej i uznali, że niektórych górali zwolnią całkowicie z płacenia tego podatku przez 5 lat. Jak zauważa Grzegorz Jóźkiewicz, przewodniczący Rady Miasta, zwolnieniem objęci będą ci, którzy po styczniu 2017 r. zdecydują się wymienić stare piece na ekologiczne i ci, którzy już ogrzewają domy czystymi paliwami. Na zwolnienia nie będą mogły liczyć hotele i budynku usługowe, ale domy prywatne.

44 zdjęcia
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Polskiego

Fotograf swoje prace umieszcza na profilu facebookowym Lego Travelers Story

Ludziki Lego wspinają się w Tatrach. Niezwykłe prace fotografa podróżnika

Link do głównego zdjęcia

Fotograf swoje prace umieszcza na profilu facebookowym Lego Travelers Story ©Damian Ochtabiński- Jeśli ktoś mieszka w domu, w którym prowadzi działalność gospodarczą np. w postaci wynajmu kwater, wówczas zwolnienie będzie dotyczyło jedynie części mieszkalnej, a nie pomieszczeń przeznaczonych na działalność gospodarczą - wyjaśnia Jóźkiewicz.

Wydział Podatków i Opłat Urzędu Miasta oszacował, że na skutek zwolnień do kasy miasta rocznie wpłynie ok. 880 tys. zł mniej.

Nowe prawo będzie obowiązywało od 2017 r. To oznacza, że jeśli wydział prawny wojewody małopolskiego nie zakwestionuje legalności uchwały (będzie to wiadomo za dwa tygodnie) - mieszkańcy będą zwolnieni z podatku już od przyszłego roku. Ludzie zainteresowani zwolnieniami powinni zgłosić się do Urzędu Miasta.

- Jeśli ktoś planuje wymienić piec dzięki dotacji urzędu, będziemy o tym wiedzieć. Jeśli jednak ktoś już ogrzewa dom ekologicznie, powinien przedstawić nam np. umowę z gazownią lub geotermią lub fakturę za zakup ekologicznego pieca - mówi Stanisława Chowaniec, naczelnik Wydziału Podatków i Opłat Urzędu Miasta.

Ilu osób dotyczyć będzie ulga w podatku od nieruchomości? Obecnie w Zakopanem jest ok. 2000 pieców starego typu, które ogrzewają ok. 35 proc. wszystkich domów w mieście. Pozostałe 65 proc. jest ogrzewanych geotermią, gazem lub innymi paliwami, które nie szkodzą tak środowisku jak piece węglowe.
8

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Smog jest neibezpieczy!

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

smog (gość)  •

Smog to bardzo niebezpieczne zjawisko! Nikt z tym nic nie robi! Urzędnicy udają, siedzą na tyłkach, to karygodne! O skutkach smogu można przeczytać na http://smogster.pl Jedyne obiektywne źródło tego zjawiska..

odpowiedzi (0)

skomentuj

Opłata klimatyczna

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

yale (gość)  •

Opłata klimatyczna powinna być przeznaczona na dopłaty do II taryfy elektrycznej dla odbiorców indywidualnych. Skończyło by to dyskusje, czy słusznie ta opłata jest pobierana.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Fajerwerki w sylwestra

0 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Paweł z parku (gość)  •

Miasto mogłoby nie sponsorować imprezy sylwestrowej, bo smród po fajerwerkach do Trzech Króli czuć, ale dla bezsensownej promocji władze o smogu zapominają.

odpowiedzi (0)

skomentuj

kolejne rycie beretu

0 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

MIESZKANIEC (gość)  •

to znaczy co siedzę w jednej izbie , na 10 metrach kwadratowych , a turystą wynajmuję 20 pokoi , to tylko od jednego pokoju bedę miał upust .Niech sobie wsadzi ten buc drakulowski swoje podatki

skomentuj

To tylko kolejna zachęta

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pinkdotR (gość)  •

A potrafisz zrozumieć, że to jest tylko dodatkowa zachęta do wymiany kotła i nagroda dla tych, którzy już to zrobili? Prawdziwe pokrycie kosztów dostaje się z programu dofinansowania wymiany kotłów węglowych. Wyobraź sobie też, że są tacy ludzie, którzy likwidują swoje kopciuchy za własne pieniądze nie oglądając się na żadne zachęty ani pomoc. Za całe uzasadnienie wystarcza im to, że nie chcą truć swojej rodziny i innych. Frajerzy, nie?

odpowiedzi (0)

skomentuj

bodej ta bodej

+1 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

turysta 123 (gość)  •

a ile ten podatek , ja płacę 500 złotych rocznie , więc mam w nosie taką łaskę tej DRACULI

skomentuj

lepiej się nie wypowiadaj

+7 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

chłopczyk (gość)  •

Chłopie popatrz na siebie. Co zrobiłeś dla tego miasta dobrego? Pewnie nic. Siedzisz tylko przed komputerem i wylewasz swoje żale przed całym światem, bo jesteś niespełnionym życiowym frustratem. Temu jak ty go określasz nieładnie draculi to nawet butów czyścić nie możesz.

odpowiedzi (0)

skomentuj

bodej ta bodej

0 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

turysta 123 (gość)  •

dracula , zwykły wieśniak taki jak TY ZWYKŁY WAŁACH ZE STASIKÓWKI

odpowiedzi (0)

skomentuj