Czernichów. Polak, Francuz - dwa bratanki

Czernichów. Polak, Francuz - dwa bratanki

(EKT)

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Renata Wolarek (z lewej) z goścmi z Neuvy na zawodach OSP
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©FOT. EWA TYRPA

Do wczoraj w podkrakowskiej gminie gościła 45-osobowa grupa mieszkańców z partnerskiej gminy Neuvy we Francji.
Umowa partnerska pomiędzy obiema gminami została podpisana 26 lat temu, ale współpraca trwa od lat 90. ubiegłego wieku. Wtedy pierwsze kontakty nawiązał Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego z rolniczą szkołą w Neuvy.

- Współpraca skupia się głównie na wzajemnym odwiedzaniu się mieszkańców i owocuje przyjaźniami - twierdzi Szymon Łytek, wójt gminy.

- Władze wspierają wizyty francuskich gości i zapewniają im atrakcyjny pobyt. Bardzo angażują się wszystkie rodziny goszczące francuskich przyjaciół w swoich domach - mówi Renata Wolarek z Kamienia.

Do niej od wielu lat przyjeżdża m.in. Simone de Ligeard, która jak nam powiedziała po polsku, miło tu spędza czas. Wielu francuskich gości nauczyło się pozrozumiewania w języku polskim.

Goście z Neuvy byli m.in. w Tarnowskich Górach, płynęli statkiem do Tyńca, obejrzeli spalarnię odpadów w Krakowie, zwiedzili muzeum PRL-u w Nowej Hucie. Kibicowali też strażakom z czernichowskiej gminy podczas gminnych zawodów sportowo-pożarniczych w Wołowicach.

Grupie z Neuvy towarzyszył z żoną Bernard Robol, wicemer Neuvy. W Polsce był nie pierwszy raz, bo wcześniej przyjeżdżał do gminy w ramach wymiany partnerskiej.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 11

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoCzytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama