Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski 2017. Projekty przyjazne... prezydentowi

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Inicjatywy. Kolejna edycja budżetu obywatelskiego wzbudza kontrowersje. Pojawia się np. pytanie, czy powinny być kupowane mieszkania.

Tylko z 319 projektów - 111 ogólnomiejskich i 208 dzielnicowych - mieszkańcy Krakowa będą mogli wybierać zadania, które powinny zostać zrealizowane w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego (BO). To najmniej w czteroletniej historii. Do rozdysponowania jest ponad 12 milionów zł.

Urzędnicy miejscy odrzucili ostatecznie łącznie aż 267 propozycji krakowian. Część decyzji budzi kontrowersje. Można nawet odnieść wrażenie, że do głosowania dopuszczone zostały głównie zadania, na których zyskać mogą nie tylko mieszkańcy, ale również sam prezydent.

Przypomnijmy, że w tym roku przede wszystkim rygorystyczniej sprawdzane miało być tzw. kryterium „ogólnodostępności”. By nie dochodziło do sytuacji jak w poprzednim roku, gdy wygrał - w kontrowersyjnych okolicznościach - projekt „Skrzydła Krakowa”, zakładający zakup szybowców i szkolenia dla garstki osób. - Ma obowiązywać zasada, że z efektów danego projektu muszą mieć możliwość skorzystania wszyscy mieszkańcy - wyjaśniał na łamach „DP” Mateusz Płoskonka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych.

Ostateczna lista projektów poddanych pod głosowanie – Budżet Obywatelski 2017

- Nie może być tak, że realizowane są projekty polegające np. na doposażaniu sali w jednej ze szkół. W takiej sytuacji skorzysta bowiem na tym tylko grupa mieszkańców, a nie ogół - podkreślał z kolei aktywista miejski Adam Łaczek.

I właśnie zgodnie z tą zasadą odrzucony został w tym roku m.in. projekt zakładający remont elewacji budynku Szkoły Podstawowej nr 21. „Wniosek został odrzucony z powodu nie spełnienia wymogu ogólnodostępności„ - czytamy w uzasadnieniu.

Dziwić może więc jednak, że jednocześnie zaakceptowany i dopuszczony do głosowania został projekt dotyczący... renowacji fasady budynku przy ul. Długiej 15. Jak udało nam się dowiedzieć kamienicą zarządza... Zarząd Budynków Komunalnych.

Mateusz Płoskonka, członek Rady BO (zasiada w niej kilkanaście osób, m.in. urzędnicy i aktywiści miejscy) nie był w stanie wczoraj odpowiedzieć, dlaczego w stosunku do tych podobnych projektów zostały podjęte różne decyzje. - Potrzebujemy czasu, by sprawdzić tę sytuację - usłyszeliśmy z kolei w magistrackim biurze prasowym.

Dużo kontrowersji wzbudza też projekt „Mieszkać po ludzku - lokale dla seniorów i niepełnosprawnych”. Zakłada on zakup - za 3 miliony złotych - co najmniej 15 mieszkań, które następnie gmina miałaby udostępniać seniorom i osobom niepełnosprawnym, mającym „niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe oraz osiągają niskie dochody”.

Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig, przewodniczący rady BO, zapytany, czy budżet obywatelski jest inicjatywą, w ramach której powinny być kupowane de facto mieszkania socjalne stwierdził, że... ma podobne wątpliwości. - Na radzie BO zostałem jednak przegłosowany. Na obronę projektu mogę powiedzieć, że mieszkania socjalne są lokalami rotacyjnymi, umowy są podpisywane na określony czas, a potem trafiają do kolejnych osób, dlatego można uznać, że jest tu zachowane kryterium ogólnodostępności - podkreśla wiceprezydent.

Wśród innych, mniej kontrowersyjnych, ale ciekawych projektów, na które będą mogli głosować mieszkańcy jest m.in. „Stop smog! maski założymy, płucom ulżymy”. Zakłada on zakup - za ponad 1 mln 600 tys zł. - stu tysięcy maseczek antysmogowych do jednorazowego użytku. Miałyby być dostępne we wszystkich placówkach Urzędu Miasta Krakowa i głównych jednostek miejskich. Mieszkańcy mogliby zgłosić się po nie i odebrać za darmo w dni z dużym smogiem.

Do głosowania dopuszczonych zostało też wiele projektów dotyczących remontów ulic i chodników - np. wzdłuż al. Armii Krajowej. I dobrze, ale pamiętać trzeba, że to inwestycje, które tak naprawdę miasto samo powinno zrealizować z ogólnego budżetu. Z kolei odrzucony został np. projekt „Krakowski Hyde Park”. Jego autor chciał, by na Plantach powstało miejsce, gdzie każdy, w wyznaczonych godzinach, mógłby wygłosić przemówienie czy dać pokaz artystyczny. Konserwator zabytków wyraził opinię, że główną funkcją Plant jest komunikacja i przemieszczanie się ludzi, stąd budowa sceny na wygłaszanie przemówień nie jest zasadna.

Głosowanie na projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe odbędzie się w dniach 17 - 30 czerwca. Głosować będzie można w formie elektronicznej oraz papierowej. Szczegółowe zasady podamy w sobotnim wydaniu „Kroniki”.

Najciekawsze projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego

Rodzinne rowery cargo - projekt polega na udostępnieniu mieszkańcom Krakowa 18 rodzinnych rowerów cargo, które będą wypożyczane kolejnym zgłaszającym się osobom.

Zalew Bagry - zagospodarowanie - projekt zakłada zagospodarowanie wschodniej części terenu wokół zalewu Bagry na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.

Mistrzostwa Krakowa w piłkarzyki dla młodzieży szkolnej - celem projektu jest zakup profesjonalnych stołów do piłkarzyków oraz organizacja mistrzostw Krakowa w piłkarzyki dla uczniów szkół krakowskich.

Otwarty parkiet do tańca w plenerze - zapewnienie, otwartej sceny z parkietem przeznaczonym do tańca w plenerze.

Stop smog! maski założymy, płucom ulżymy - zakup i dystrybucja maseczek antysmogowych dla Krakowian. Maseczki miałyby być dostępne w dni, w których znacznie przekroczone są normy jakości powietrza, w szczególności w okresie jesienno-zimowym.

Zaciągnij się poTĘŻNIE - SOLANKOWE orzeźwienie dla Krakowa - zadanie polega na budowie tężni solankowych służących mieszkańcom w oczyszczeniu dróg oddechowych w dniach o szczególnie złej jakości powietrza w mieście.

Tramwaj do Nowej Huty - budowanie pozytywnego wizerunku Nowej Huty poprzez darmowy przejazd tramwajem do Nowej Huty w okresie wakacyjnym, sprzyjającym rodzinnym wycieczkom po mieście.

Pełna lista projektów dostępna jest na stronie internetowej www.budzet.dialoguj.pl

WIDEO: Mówimy po krakosku (odc. 7). Co oznacza słowo "ducka"?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Budżet Obywatelski 2017. Projekty przyjazne... prezydentowi - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski