Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie więcej szczepień przeciw pneumokokom

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Przeciwko pneumokokom można szczepić już dwumiesięczne dzieci
Przeciwko pneumokokom można szczepić już dwumiesięczne dzieci Fot. Aleksander Gąciarz
Zdrowie. Z dofinansowania skorzystają rodzice i dzieci z gmin Koszyce oraz Nowe Brzesko.

Powiat proszowicki znalazł się w gronie dziewięciu małopolskich samorządów, które będą realizować program szczepień profilaktycznych przeciwko pneumokokom. Akcją zostanie objętych 170 dzieci z gmin Nowe Brzesko i Koszyce.

Koszt przedsięwzięcia to prawie 50 tys. złotych. Starostwo powiatowe ze swojego budżetu przeznaczyło na ten cel 20 tysięcy zł. Podobna kwota (20,5 tys. zł) będzie pochodziła z dotacji Urzędu Marszałkowskiego. Pozostałe środki to udział dwóch gmin, które zdecydowały się przystąpić do programu. - Informację w tej sprawie wysłaliśmy do wszystkich gmin. Pozytywnie odpowiedziały dwie. Pałecznica też była zainteresowana, ale szczepieniami przeciwko wirusowi brodawczaka (była też możliwość ubiegania się o dotacje na taką szczepionkę - red.) - mówi skarbnik powiatu proszowickiego Izabella Moliszewska.

Kwota niespełna 50 tys. złotych nie wydaje się duża, ale zdaniem kierującej Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną Katarzyny Bandoły, w sposób znaczący wpłynie na odsetek dzieci objętych szczepieniami. - Biorąc pod uwagę, ile dzieci w poprzednich latach było szczepionych przeciwko pneumokokom z inicjatywy rodziców, dodatkowe 170 zaszczepionych oznacza wzrost o 100 procent. Dlatego należy się bardzo cieszyć, że nasz powiat znalazł się w gronie samorządów objętych akcją - mówi.

Szczepienie przeciwko pneumokokom należy do zalecanych, ale nie jest obowiązkowe. Dlatego tylko część rodziców decyduje się na nie. W ubiegłym roku w powiecie proszowickim zaszczepiono 182 dzieci na ogólną liczbę 460 urodzonych noworodków. Rok wcześniej było to 147 zaszczepionych na 453 urodzone. - Cieszy to, że liczba zaszczepionych dzieci wzrasta - mówi Katarzyna Bandoła.

Barierą dla wielu rodziców może być koszt szczepionki, który waha się w granicach od 250 do 340 złotych (dla celów programu przyjęto cenę 290 zł za szczepionkę). Pneumokoki to bakterie, które wywołują m. in. zapalenie ucha środkowego i zatok. Są też najczęstszą przyczyną zapalenia płuc.

Najcięższą postacią zakażenia jest tzw. inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP). Mieści się w tym zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica) i zapalenie płuc. Pneumokoki mogą również wywoływać zapalenie spojówek, zapalenie otrzewnej oraz zapalenie stawów. Szczepienia przeciwko pneumokokom zalecane są u dzieci od drugiego miesiąca do piątego roku życia. Zaleca się też szczepienie u osób dorosłych powyżej 50. roku życia.

- Nie wiemy jeszcze, jak w szczegółach będzie wyglądała akcja szczepień w naszej gminie. Czy będą ustanowione jakieś kryteria, którymi będziemy się kierować. Być może chętnych nie będzie tyle, by dotowane szczepionki trzeba było reglamentować - mówi zastępca burmistrza Nowego Brzeska Jacek Zawartka.

Katarzyna Bandoła przypomina, że w 2016 roku szczepienie przeciwko pneumokokom zostało uznane za obowiązkowe, ale tylko w ściśle określonych przypadkach, m. in. osób zakażonych wirusem HIV, po przeszczepach szpiku itp.

">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski