Akademia Górniczo-Hutnicza przymierza się do budowy...

Akademia Górniczo-Hutnicza przymierza się do budowy nowoczesnej hali sportowej

Piotr Drabik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Tutaj wkrótce rozpocznie się budowa kompleksu sportowego AGH

Tutaj wkrótce rozpocznie się budowa kompleksu sportowego AGH ©Fot. Anna Kaczmarz

Krowodrza. Ponad 40 mln zł krakowska uczelnia zamierza wydać na nowy kompleks sportowy w rejonie ulic Buszka i Rostafińskiego. Koncepcja inwestycji zostanie wskazana w konkursie architektonicznym.
Tutaj wkrótce rozpocznie się budowa kompleksu sportowego AGH

Tutaj wkrótce rozpocznie się budowa kompleksu sportowego AGH ©Fot. Anna Kaczmarz

Jak tłumaczy Anna Żmuda-Muszyńska, rzeczniczka AGH, planowany obiekt ma rozwiązać problemy z kompleksem sportowym przy ul. Piastowskiej, z którego teraz korzysta AGH. - Nie mamy możliwości modernizacji tych obiektów - wyjaśnia Anna Żmuda-Muszyńska.

Ponadto obecny kompleks sportowy AGH znajduje się na terenach wydzielonych z działek należących do Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dojazd do niego odbywa się również na zasadzie uprzejmości z UJ.


Wszystko ma się zmienić w najbliższych latach, ponieważ uczelnia techniczna planuje budowę nowego kompleksu sportowego obok Basenu AGH. - Pomiędzy tym obiektem a przychodnią Scanmed jest niezabudowany teren, który może być skomunikowany zarówno z ul. Armii Krajowej jak i Piastowską - wskazuje rzeczniczka AGH.

Władze uczelni zdecydowały, żeby koncepcję inwestycji wyłonić w konkursie architektonicznym. Pula nagród przekracza w nim 33 tys. zł, a autorów najlepszych projektów poznamy w lipcu.

W regulaminie konkursu znalazły się wytyczne dla projektantów. - Pracowało nad nim liczne grono specjalistów z zakresu sportu i rekreacji oraz rozwiązań technicznych - mówi nam rzeczniczka AGH. W ramach inwestycji ma powstać hala sportowa z płytą boiska o wymiarach 34x54 m. Zostanie ona podzielona na mniejsze place do gry m.in. w piłkę ręczną, siatkówkę i koszykówkę.

W hali sportowej znajdzie się również trybuna stała z miejscami dla 500-800 widzów. Ponadto w planowanym obiekcie zaplanowano dwie siłownie o łącznej powierzchni 500 mkw, salę do ćwiczeń przy muzyce z poręczą baletową (200 mkw.), pomieszczenia biurowe i salę konferencyjną. - Nowy kompleks sportowy połączony z basenem AGH mógłby utworzyć w tym miejscu Krakowa rejon zdrowego ruchu, tak bardzo potrzebny w mieście - argumentuje Anna Żmuda-Muszyńska.

Szacunkowe koszty inwestycji obecnie są oceniane na ponad 40 mln zł. - Źródeł jej finansowania będziemy szukać w sferze publicznych dotacji, z uwzględnieniem środków unijnych - tłumaczy rzeczniczka AGH.

Między innymi od pozyskania odpowiedniego budżetu, zależy kiedy rozpocznie się budowa nowego kompleksu sportowego. - Marzeniem AGH jest by kompleks powstał na 100-lecie uczelni, czyli w październiku 2019 r. - podkreśla Anna Żmuda-Muszyńska.

Jednocześnie władze krakowskiej uczelni technicznej zarzekają się, że projekt hali sportowej jest wciąż tylko pomysłem. - Niepowodzenie na którymkolwiek etapie może spowodować odstąpienie od jej budowy i pozostawienie wskazanego terenu jako rezerwy inwestycyjnej pod inny pomysł - odpowiada rzeczniczka AGH.

Czytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kolejna hala?

  Podatnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Szósta hala w promieniu 500m: Wisła, Cracovia,ul. Piastowska, VII LO, Dom Harcerza. Kto to utrzyma? Gigantomania na kredyt...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama