MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rasy psówVästgötaspets

(DD)
Västgötaspets to rdzenna, szwedzka pierwotna rasa psów
Västgötaspets to rdzenna, szwedzka pierwotna rasa psów Fot. 123rf
Västgötaspets, czyli pies zachodnich Gotów (inne nazwy: szwedzki vallhund, pies Gotów, vallhund, szwedzki szpic owczarski, swedish cattle dog), to rasa psów wywodzących się z rejonów jezior Wener oraz Wetter w południowej Szwecji.

Jak stara to rasa mogą świadczyć grafiki naścienne, pochodzące z młodszej epoki kamienia i brązu, odnalezione w jednej ze szwedzkich jaskiń i będące dowodem na wykorzystywanie tych czworonogów do polowań. Przedstawione na skalnych ścianach psy to portrety współczesnych vallhundów, a jedyna różnica, to nieco dłuższe kończyny u pierwotnych pobratymców.

W swej długiej, wielowiekowej historii, vallhundy służyły Wikingom, służyły szwedzkim chłopom, którzy wykorzystywali je do pilnowania i zaganiania stad bydła, stróżowania domostw i obrony gospodarstw przed gryzoniami, głównie szczurami. Dziś są wspaniałymi psami towarzyszącymi, rzadko jednak spotykanymi nawet w swej rodzimej Szwecji. Do uznania rasy przez FCI doszło bardzo późno - dopiero w latach 40. XX w. W tym czasie hodowca-pasjonat hrabia Björn von Rosen dokonał spisu psów o analogicznym wyglądzie, które występowały w okolicach Vary. To właśnie ta grupa stała się bazą do rozpoczęcia regularnej hodowli rasy, która trwa do dziś.

Västgötaspets jest mały i mocny - psy osiągają ok. 33 cm w kłębie, suki - 31 cm; waga zwierząt waha się w granicach 9-14 kg. Mają dość krępą sylwetkę, dlatego też sprawiają wrażenie masywnych i ociężałych. Nic bardziej mylnego - są to psy energiczne, skore do zabawy, niezwykle aktywne i potrzebujące dużo ruchu. Potrzebują też ludzkiej uwagi i są bardzo oddane swoim właścicielom. Pozbawione agresji, lubią życie rodzinne i przywiązują się do wszystkich jej członków. Uwielbiają pracować, w związku z czym doskonale wywiązują się ze swoich obowiązków i dobrze się czują wykonując powierzone zadania. Odważne i inteligentne sprawdzają się w sportach kynologicznych, takich jak agility.

Najczęściej spotykanym umaszczeniem jest szare z ciemnymi końcami włosa, także piaskowe, brązowożółte, czerwonorude, niebieskoszare i pręgowane. Zachowanie cech pierwotnych w niemalże czystej, niezmiennej od pokoleń formie sprawiło, że psy nie chorują na typowe przypadłości dziedziczne i są uznawane za bardzo zdrową, wytrzymałą na warunki pogodowe, odporną i niewymagającą rasę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski