Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rasy psów. Chart angielski whippet

(DD)
Fot. 123rf
Prawdziwa historia charta angielskiego whippeta zaczyna się w XIX wieku w północnej Anglii i południowej Szkocji (wtedy rasa została oficjalnie uznana).

Prawdopodobnie w żyłach chartów angielskich płynie krew greyhounda, charcika włoskiego, bedlington teriera oraz innych terierów gładko- i szorstkowłosych. Pierwotnie były wykorzystywane do kłusownictwa i polowań na króliki; angielscy i szkoccy górnicy i robotnicy pasjonowali się też krwawymi zawodami z użyciem tych psów. Kiedy w 1911 r. zabroniono tego typu widowisk, zaczęto organizować wyścigi, w których whippety goniły za sztuczną przynętą.

Szybki, zwinny, średniej wielkości whippet (psy: wysokość 47-51 cm; suki: 44-47 cm, waga 10-20 kg) osiąga prędkość do 65 km/godz. Obecnie jest również psem reprezentacyjnym oraz rodzinnym. Mimo pozornie delikatnej budowy jest silny, wytrzymały oraz ma mocne i elastyczne mięśnie. Szata whippeta jest miękka i krótka, umaszczenie dopuszczalne jest we wszystkich kolorach. W okresie międzywojennym, prócz odmiany krótkowłosej, występowała także szorstkowłosa, lecz została wyeliminowana z hodowli.

Whippet ma zrównoważony charakter i umiarkowany temperament. Nie wykazuje agresji, jednak zakodowana w genach skłonność do polowań daje o sobie znać. Potrafi być doskonałym towarzyszem spacerów i zabaw zarówno dla dziecka, wysportowanego młodzieńca, jak i starszej osoby. Szybko potrafi się dostosować do nowych sytuacji, można go wszędzie ze sobą zabierać, tym bardziej że potrzebuje nieustannego kontaktu z człowiekiem. Jest jednym z najbardziej przyjaznych chartów, który w dodatku ma wielką potrzebę okazywania opiekunom swego przywiązania. To wielki wrażliwiec, czasem też lękliwy, dlatego wymaga wczesnej socjalizacji i zapoznania z wszelkimi elementami codziennego życia.

Mimo że jest chartem, nie potrzebuje wyjątkowo dużej przestrzeni życiowej. Uwielbia miękkie kanapy, może mieszkać w małym mieszkaniu, wymaga jednak zaspokojenia potrzeb ruchowych - minimum to trzy spacery, w tym chociaż jeden z możliwością intensywnego wybiegania się. Jego krótka sierść jest łatwa w pielęgnacji, wystarczy raz na kilka dni ją wyszczotkować, aby usunąć martwe włosy podszerstka. Whippet to czyścioch! Potrafi się lizać i czyścić pysk łapami jak kot; co ciekawe, nie wydziela psiego zapachu. Wrażliwy na warunki atmosferyczne, podatny na alergie pokarmowe i kontaktowe, whippet wymaga odpowiedniego żywienia i dbania o smukłą sylwetkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski