MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radość wspólnoty

MONK
Grupa KLIMCZOK ze Szczyrku
Grupa KLIMCZOK ze Szczyrku
To jedna z głównych wakacyjnych atrakcji kulturalnych Nowego Sącza, który na tydzień staje się miejscem wielkiego święta folkloru ziem górskich w wykonaniu najmłodszych artystów.

Grupa KLIMCZOK ze Szczyrku

NOWY SĄCZ. Dzieci z Czarnogóry, Indonezji, Wenezueli, Austrii oraz z różnych regionów Polski będą gwiazdami XIX Święta Dzieci Gór

W tegorocznej edycji udział weźmie sześć grup zagranicznych i sześć partnerujących im zespołów z Polski m.in. z regionu lachowskiego, Podhala, Żywiecczyzny, Pogórza i spod Babiej Góry. Połączone w pary grupy z Polski i zagranicy prezentować się będą podczas dni narodowych. Pary połączy i wyreżyseruje występy słynny beskidzki muzyk, folklorysta i pedagog Józef Broda, dobry duch festiwalu. Codziennie od 24 do 31 lipca dzieci będą tańczyć i śpiewać w ramach krótkiej prezentacji przed południem na miejskim rynku, a potem dadzą już dłuższe występy wieczorem w hali sportowej przy ul. Nabrzeżnej. Święto Dzieci Gór to nie tylko spotkanie najmłodszych górali, ale też okazja do wzbogacenia warsztatu dla instruktorów dziecięcych zespołów regionalnych. Przez siedem festiwalowych dni dzieci z Polski i zagranicy razem koncertują, jeżdżą na wycieczki, palą ogniska i spędzają jeden dzień w domach swoich polskich partnerów. Na koncert finałowy uczestnicy przygotowują wspólny program, łączący elementy kultur i obyczajów poszczególnych narodów. Festiwal rozpocznie uroczysty korowód, a zakończą wspólne tańce na sądeckim rynku. Na naszych łamach codziennie relacjonować będziemy festiwalowe wydarzenia, szukajcie specjalnego dodatku pt. "Latwiec".

Monika Kowalczyk

25 lipca, poniedziałek - DZIEŃ BOŚNIACKO-LACHOWSKI

Wystąpią: zespół PROSVJETA z Bośni i Hercegowiny w parze z DOLINĄ SŁOMKI ze Stronia (pow. limanowski).

PROSVJETA pochodzi z regionu Istocna Bosna z miasta Novo Gorazde. Podczas festiwalu zaprezentuje program złożony z zabaw i pieśni Bośni i Hercegowiny, a także Serbii.

Dolina Słomki to zespół ze Stronia w powiecie limanowskim. Zaprezentuje program "Przed chałpom" - codzienne zwykłe zabawy wiejskich dzieci, podczas których na podwórko przychodzi wiejska kapela i dzieci ruszają do tańca, jaki podpatrzyli u dorosłych.

26 lipca, wtorek - DZIEŃ CZESKO-PODHALAŃSKI

Wystąpią: OKŘEŠÁNEK z Czech i MALI BYSTRZANIE z miejscowości Nowe Bystre.

OKŘEŠÁNEK to zespół z miejscowości Trebice na Morawach, którego repertuar obejmuje ludowe piosenki i tańce. Program ukazuje życie dziecka w grach i zabawach. Na festiwalu zespół zaprezentuje zabawy dzieci podczas pasienia krów i gęsi. Dzieciaki będą też topić Marzannę. Towarzyszący im zespół MALI BYSTRZANIE spod Gubałówki zaprezentuje program "Na holi" składający się z zabaw, pieśni i tańców dziecięcych z Podhala.

27 lipca, środa - DZIEŃ CZARNOGÓRSKO-BABIOGÓRSKI

Wystąpią: CRVENA STIJENA z Czarnogóry i ZBYRCOCEK z Juszczyna. Na Festiwalu CRVENA STIJENA zaprezentuje lokalne tańce i wiązankę tradycyjnych melodii, którą wykonana piszczałce Stefan Martinovic. Partnerujący jej zespół ZBYRCOCEK z Juszczyna pod Babią Górą zaprezentuje program pt. "Przy kopaniu". Jesienią na kartoflisku kobieta kopie ziemniaki. W jego sąsiedztwie na łące bawią się dzieci pod opieką starszej dziewczyny - Zośki. Dzieciaki palą ognisko, pieką ziemniaki, chłopcy popisują się przed dziewczętami zręcznościowymi zabawami.

28 lipca, czwartek - DZIEŃ INDONEZYJSKO-POGÓRZAŃSKI

Wystąpią: SMP ISLAM JAKARTA TUGASKU PULOMAS z Indonezjii oraz KORCZYŃSKA BRAĆ . Indonezyjska grupa przedstawi różnorodne tańce m.in. tari pendet - balinejski taniec będący pierwotnie wyrazem kultu religijnego i przedstawiający przyjęcie powitalne z okazji zejścia bogów na ziemię.

KORCZYŃSKA BRAĆ z okolic Biecza to teatr obrzędowy oraz grupa śpiewacza kultywująca folklor Pogórza. Zespół zaprezentuje program "Na świętych Piotra i Pawła". Dzieci pod opieką śpiącego na ławie ojca, bawią się w izbie. Z kościoła wraca matka. Zachęca dzieci do uporządkowania zabawek i zapowiada przyjście gości...

29 lipca, piątek - DZIEŃ AUSTRIACKO-ORAWSKI

ZESPÓŁ "ORAWIANIE" IM. HERÓDKA pochodzi z Lipnicy Wielkiej u podnóża Babiej Góry. Podczas Święta Dzieci Gór przedstawi program "Pastyrskie świynto na polanie," związany z obchodami dnia św. Jana, kiedy to dzieci jeden raz w roku zapominały o trudach związanych z wypasaniem krów i oddawały się wspólnej zabawie i tańcom.

KINDERVOLKSTANZ UND SCHUHPLATTLERGRUPPE FÜRNITZ z Austrii zaprezentuje rodzime tańce. Najbardziej ciekawym, a zarazem popularnym tańcem jest Schuhplattler, którego pierwotną formą był żywiołowy taniec zalotny, który wielu literatów i badaczy próbowało niegdyś porównać do tokowania cietrzewia.

30 lipca, sobota - DZIEŃ WE NEZUELSKO-ŻYWIECKI

Zespół DANZAS TEMERI działa w mieście Guanare, w stanie Portuguesa w zachodniej części kraju. Jego repertuar obejmuje tańce najbardziej reprezentatywne dla różnych stanów Wenezueli, m.in. Calipso de Guayana. zdjęcia archiwa zespołów

Grupa KLIMCZOK ze Szczyrku podczas występu zaprezentuje program "Na pasionku". Dzieci pasące gęsi i krowy spotykają się na pasionku. Zaczynają śpiewać i bawić się. Przyłącza się do nich przechodząca nieopodal kapela. Zaczynają się tańce...

Opr. (MONK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski