Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedstawiciele PZFD Kraków krytycznie ocenili politykę mieszkaniową kandydatów na prezydenta Krakowa. Ceny mieszkań cały czas rosną

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Przedstawiciele PZFD Kraków krytycznie ocenili politykę mieszkaniową kandydatów na prezydenta Krakowa. Ceny mieszkań cały czas rosną
Przedstawiciele PZFD Kraków krytycznie ocenili politykę mieszkaniową kandydatów na prezydenta Krakowa. Ceny mieszkań cały czas rosną Joanna Urbaniec
Kolejne śniadanie prasowe zorganizowane przez Polski Związek Firm Deweloperskich Kraków i kolejna dyskusja. Podczas spotkania deweloperzy wskazali, że są gotowi do partycypacji społecznej w ramach inwestycji deweloperskich, np. przy realizacji zintegrowanych planów inwestycyjnych. Ponadto podczas dyskusji przedstawiciele PZFD Kraków krytycznie ocenili politykę mieszkaniową kandydatów na prezydenta Krakowa. W ocenie Adriana Potoczka, wiceprezesa PZFD Kraków, żaden z kandydatów nie ma pomysłów na politykę mieszkaniową, a zamiast tego posługują się sloganami, nie proponując konkretów, np. gdzie znaleźć grunty pod budowę nowych mieszkań.

Tuż przed rozpoczęciem kolejnego śniadania prasowego Polski Związek Firm Deweloperskich Kraków oficjalnie dołączył do sygnatariuszy Paktu dla Przestrzeni, który został podpisany przez prezeskę oddziału Małgorzatę Nowodworską.

Na poranne spotkanie PZFD Kraków zaproszono m. in. reprezentantów aktywistów miejskich oraz przedstawicieli głównych komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta Krakowa. Aktywiści odmówili udziału tłumacząc, że kampania wyborcza nie sprzyja merytorycznej dyskusji nad problemem szeroko pojętego mieszkalnictwa. Z komitetów wyborczych pojawili się tylko przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej.

Podczas dyskusji deweloperzy zrzeszeni w PZFD Kraków po raz kolejny podkreślali, że są gotowi do partycypacji społecznej w ramach inwestycji deweloperskich, np. przy realizacji zintegrowanych planów inwestycyjnych. Aby poznać oczekiwania mieszkańców co do współfinansowania przez deweloperów preferowanego rodzaju infrastruktury publicznej, PZFD Kraków przygotowało ankietę z wyborem rozwiązań zawartych m.in. w ustawie o ZPI.

W ramach tworzenia ZPI inwestor lub inwestorzy zobligowani są do zrealizowania tzw. inwestycji uzupełniającej. Mowa tu o współfinansowaniu infrastruktury publicznej, którą może być np. budowa szkoły, przedszkola, parku, przychodni, domu kultury, itp. Katalog inwestycji określa ustawa, a szczegóły realizacji zapisuje się w umowie urbanistycznej. Możliwe jest też przekazanie gminie, po cenie wytworzenia, lokali na mieszkania komunalne. Idea ZPI zakłada więc, że za korzyść dla inwestorów (zwiększenie parametrów do zainwestowania), ci odwdzięczają się lokalnej społeczności inwestycją na cel publiczny. Należy pamiętać, że wkład ten będzie proporcjonalny do skali korzyści ze zwiększenia potencjału inwestycyjnego danej inwestycji.

Dotychczas w ankiecie najwięcej wskazań przypadło dla terenów zielonych oraz dróg publicznych.

Ankieta cały czas jest otwarta: - PZFD Kraków ankieta

W najnowszym raporcie PZFD pokazano, że tylko w latach 2021-2022 deweloperzy zawarli z miastem 131 umów drogowych o wartości ponad 86 mln zł.

- To najlepszy przykład, że deweloperzy budują nowoczesny Kraków – nie tylko mieszkania, ale i towarzyszącą infrastrukturę. Warto tutaj zwrócić uwagę, że np. w Łodzi i Katowicach deweloperzy prawie w ogóle nie budują dróg publicznych - zaznaczano podczas spotkania.

Polityka mieszkaniowa kandydatów na prezydenta Krakowa

Podczas dyskusji przedstawiciele PZFD Kraków krytycznie ocenili politykę mieszkaniową kandydatów na prezydenta Krakowa. W ocenie Adriana Potoczka, wiceprezesa PZFD Kraków, żaden z kandydatów nie ma pomysłów na politykę mieszkaniową, a zamiast tego posługują się sloganami, nie proponując konkretów, np. gdzie znaleźć grunty pod budowę nowych mieszkań.

- W najlepszych czasach w Krakowie było 150 firm deweloperskich zarejestrowanych w Krakowie. Dziś jest ich 70. Wtedy oni budowali 8-9 tysięcy mieszkań rocznie. To było poprzedzone 4-letnią pracą. 10 tysięcy mieszkań wybudowanych przez miasto nie jest możliwe. Po pierwsze, miasto nie ma takich gruntów, po drugie miasto nie posiada kadry, która to zrobi. Ile w Krakowie wybudowało się mieszkań z programu Mieszkanie Plus, gdzie władza centralna miała ustawodawstwo i środki? Nie wybudowało się żadne mieszkanie. 481 mieszkań, które zostały przekazane klientom w ramach Mieszkania. Plus, to były mieszkania kupione od dewelopera. Rzucanie hasła 10 tysięcy mieszkań w 4 lata jest dziś niemożliwe – powiedział Adrian Potoczek.

Podczas spotkania zaznaczano, że Kraków potrzebuje rozwiązań zwiększających podaż mieszkań oraz zachęcających sektor prywatny do budowy lokali mieszkalnych. Bardzo ograniczona oferta na rynku pierwotnym to wynik przedłużających się procedur administracyjnych oraz braku gruntów pod budowę mieszkań. Efektem antyinwestycyjnej polityki jest odpływ podmiotów z sektora budowlanego, jak również mocno ograniczona podaż nowych mieszkań, co wpływa bezpośrednio na wysokie ceny lokali mieszkalnych. Te w Krakowie w roku 2023 wzrosły aż o 26 procent.

Cyberbezpieczeństwo - Polska na czele rankingu!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Przedstawiciele PZFD Kraków krytycznie ocenili politykę mieszkaniową kandydatów na prezydenta Krakowa. Ceny mieszkań cały czas rosną - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski