Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorcy do rządu: liczy się także klimat

Zbigniew Bartuś
Polskapress
Podsumowanie I kwartału. Przedsiębiorcy cieszą się z tego, co rząd robi lub zamierza zrobić w celu poprawienia warunków działalności prywatnych firm, tworzących dziś 85 procent polskiego PKB. Z drugiej strony jednak niepokoi ich wiele zmian, które te warunki niewątpliwie pogorszą. Ważna jest dla nich także atmosfera w kraju.

- Pozbawienie publicznego finansowania wielu prywatnych szpitali, sprowadzenie prywatnych firm zbrojeniowych do roli podwykonawców Polskiej Grupy Zbrojeniowej, nadanie Krajowej Administracji Skarbowej uprawnień do __przeszukiwania firm bez nakazu prokuratora - wszystko to budzi nasz niepokój - wylicza Marek Goliszewski, prezydent BCC. „Gabinet cieni” tej ważnej organizacji gospodarczej podsumował wczoraj działania rządu w pierwszym kwartale tego roku.

Przedsiębiorcy alarmują, że rozwiązania takie, jak zwiększenie uznaniowości urzędników skarbówki (w tym możliwość wykreślenia podatników VAT bez powiadomienia), mechanizm odwrotnego obciążenia VAT w usługach budowlanych, solidarna odpowiedzialność kupującego i sprzedającego, mają niekorzystny wpływ na biznes.

- Łatwo zrozumieć obawy przedsiębiorców, że prawo może być uznaniowo, a czasem przypadkowo, wykorzystane przeciwko uczciwym firmom - dodaje Goliszewski.

Zastrzega, że BCC od początku popiera działania rządu mające na celu zwalczanie szarej i czarnej strefy, i cieszy się z sukcesów resortu finansów w uszczelnianiu systemu podatkowego, eliminowaniu przestępców i zwiększaniu dochodów państwa. - Trzeba jednak pamiętać, że nadmierne kontrole i sankcje zniechęcają przedsiębiorców do inwestowania i __rozwoju - mówi Marek Goliszewski.

Chwali zabiegi rządu mające na celu zatrzymanie w Polsce zagranicznych inwestorów i przyciąganie nowych, a także powrót do tradycji konsultowania najważniejszych projektów z partnerami społecznymi.

- Na ogół jednak rządowe konsultacje pozostawiają wiele do życzenia. Projekty legislacyjne rząd częstokroć przedkłada Sejmowi w trybie ekspresowym, z pominięciem Rady Dialogu Społecznego. W rezultacie prawo bywa bublem i np. słuszne z __założenia kary dla przestępców gospodarczych wywołują wstrzemięźliwość inwestycyjną uczciwych firm - komentuje szef BCC.

Dodaje, że w przypadku przepisów niekonstytucyjnych nie można dziś liczyć na wsparcie Trybunału Konstytucyjnego, który pogrążył się w kryzysie. Zwraca też uwagę na klimat, w jakim rząd zapowiada lub próbuje wprowadzać korzystne dla biznesu zmiany: „W pierwszym kwartale działania w tym zakresie przesłoniła nie tylko wycinka dwóch milionów drzew, ale i polsko-polska awantura wokół wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej”.

- Pomijając racje, wizerunek Polski i Polaka w krajach kooperujących z nami uległ pogorszeniu. Nasiliły się przy tym publicznie wątpliwości co do intencji rządu w sprawie dalszego członkostwa Polski w Unii - opisuje Goliszewski.

Zdaniem BCC, jedynym sposobem na powstrzymanie budowy Europy dwóch (czy kilku) prędkości jest „wzmocnienie potencjału polskiej gospodarki i członkostwo w unii walutowej, czyli przyjęcie euro”.

WIDEO: Bieńkowska: Brexit będzie bardzo bolesny dla Wielkiej Brytanii

Źródło: AIP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski