Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Wpuszczeni w kanał. Po czesku

Magdalena Uchto
Radny Mateusz Gajda pokazuje załącznik z błędnymi danymi
Radny Mateusz Gajda pokazuje załącznik z błędnymi danymi Fot. Magdalena Uchto
Radni przerwali obrady, żeby wyjaśnić w ilu procentach skanalizowane jest miasto, a w ilu tereny wiejskie. Ich zdaniem w dokumencie, który widnieje przy Gminnym Programie Rewitalizacji są błędne dane. Do sesji powrócą w najbliższy wtorek

Emocje wzbudził nie tyle sam program rewitalizacji, ile załącznik do niego. - W tak zwanej diagnozie znajduje się wykres przedstawiający parametry rozwoju infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w gminie i mieście. Wynika z niego, że miasto jest skanalizowane w 100 procentach, a wioski w 6,60. To nie jest prawda. Z pamięci mógłbym wymienić kilkanaście ulic, w których nie ma kanalizacji - mówi radny Mateusz Gajda.

„Czeski błąd”

Burmistrz Proszowic Grzegorz Cichy przywołuje inne zdanie z dokumentu: „O ile w mieście Proszowice praktycznie wszystkie obiekty mieszkalne są skanalizowane, o tyle w części wiejskiej gminy jest to tylko niewielki odsetek”. - Nie jest tu zapisane, że kanalizacja jest wszędzie. Mnożenie problemów jest zbędne - twierdzi.

Jednak radnych od części opisowej bardziej przekonują cyfry. - Jeżeli podejmiemy tę uchwałę, będzie to oznaczało, że Rada Miejska akceptuje taki stan. Uważam, że konieczna jest weryfikacja i podanie rzeczywistych danych dotyczących stopnia skanalizowania i miasta i terenów wiejskich - komentuje radny Gajda.

Przedstawiciel firmy opracowującej dokument powoływał się na dane GUS-u. Burmistrz Grzegorz Cichy, w rozmowie z „Dziennikiem Polskim”, określił dane zawarte w diagnozie jako „czeski błąd”. Jego zdaniem nie rzutowałby on na wniosek, który trafi do Urzędu Marszałkowskiego.

Jednak ostatecznie radni zdecydowali, że dane trzeba zaktualizować. Przerwę w obradach ogłoszono więc do najbliższego wtorku.

Dokument ma zostać poprawiony, zanim zostanie poddany ocenie formalnej. Założenia Gminnego Programu Rewitalizacji (GPR) są ambitne. Obejmują m.in. prace w rejonie Rynku, amfiteatru, parku oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Nadal są szamba

Ale dyskusja radnych nad GPR nie pozostawia złudzeń co do stanu gospodarki wodno-ściekowej w gminie Proszowice. W rozmowie z „DP” burmistrz przyznaje, że sporo zostało do zrobienia. Nie tylko na wioskach, ale również w mieście ludzie nadal korzystają z szamb. Grzegorz Cichy podkreśla, że w tej kadencji udało się jeszcze skorzystać z poprzedniego rozdania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i pozyskać fundusze na pierwszy etap kanalizacji ul. 3 Maja w kierunku Jakubowic.

- Domy położone 400-500 metrów od oczyszczalni nie miały podłączenia do sieci. Złożyliśmy też wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego na wykonanie sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w części ulicy Krakowskiej. Czekamy jeszcze na jedną ocenę - informuje burmistrz.

Wylicza, że do skanalizowania pozostało jeszcze ok. 15 proc. miasta. Gorzej jest na terenach wiejskich. - W poprzednich latach zlecone było wykonanie projektów, ale zostały odłożone na półkę, bo rozpoczęła się budowa basenu - mówi Grzegorz Cichy.

Sieć się psuje

Wiele do życzenia pozostawia stan sieci wodociągowej. Zmorą są powtarzające się awarie.

- Część tej sieci była budowana w latach 90. Nie ma dokumentacji - zwraca uwagę Grzegorz Cichy.

Lista potrzeb przedstawionych przez gminną spółkę „Wodociągi Proszowickie” zawiera 35 zadań.

- Ich koszt to dwa gminne budżety - podkreśla burmistrz. W tej trudnej sytuacji wskazuje jeden plus. Pozyskane - przed ubiegłorocznymi Światowymi Dniami Młodzieży - fundusze pozwoliły zamontować urządzenia na stanowisku uzdatniania wody w Opatkowicach, dzięki czemu od roku nie ma już problemów z bakteriami w wodzie.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 11

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski