MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Superpodręcznik z sieci [WIDEO]

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Adam Grzybowski opracował edukacyjną grę matematyczną
Adam Grzybowski opracował edukacyjną grę matematyczną Fot. Aleksander Gąciarz
Edukacja. Prawie trzy lata nauczyciele z Proszowic i greckiej Karditsy pracowali nad stworzeniem internetowej platformy do nauki. Wczoraj doszło do jej prezentacji.

Kolega zajął cię rozmową i nie zapamiętałeś z lekcji matematyki, jak obliczyć pole kuli. Byłeś chory i nie wiesz, dlaczego Anglikom w ich języku nie wystarczy jeden czas teraźniejszy. Teraz to nie jest wielki problem. W poszukiwaniu odpowiedzi nie trzeba nawet szperać w podręcznikach.

Autor: Aleksander Gąciarz

Wystarczy wpisać adres internetowy www.e-plat. proszowice.pl, następnie zarejestrować się, zalogować i po chwili wszystko jest pod ręką. Zagadnienia, podobnie jak na lekcji, wytłumaczą nagrani na filmy „twoi” nauczyciele”. - Mocno ubolewam, że słowo drukowane jest coraz mniej popularne. Ucznia z książką spotkać równie trudno, jak nie spotkać ucznia z tabletem, czy smartfonem. Ale to nie znaczy, że oni nie czytają. Stworzenie tej platformy ma służyć temu, by czytali i korzystali z rzeczy dla nich przydatnych - wyjaśnia ideę powstania platformy jej współautorka Izabela Krzywkowska.

Narzędzie, które jest już dostępne w internecie, stworzyli głównie nauczyciele (było ich 41) z gmin Proszowice i Karditsa, które nawiązały współpracę w ramach programu Erasmus+. Umieścili na platformie 4 tysiące stron tekstu i 230 godzin filmów. Odbyli 17 konferencji i 15 wzajemnych wizyt.

Z efektem po raz pierwszy można było się zapoznać podczas wczorajszego spotkania w proszowickim gimnazjum. Powstał program, w którym uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów mogą znaleźć materiały do nauki najważniejszych przedmiotów, testy sprawdzające wiedzę, a nawet... grę matematyczną.

Tę ostatnią nią opracował absolwent gimnazjum w Proszowicach Adam Grzybowski. Polega na rozwiązywaniu krótkich testów złożonych z prostych (?) zadań matematycznych. - Dla uczniów jest to dobra metoda, aby skupić się na wykonywanym zadaniu, dla nauczycieli dobra forma sprawdzenia umiejętności uczniów - mówi autor, dodając, że zadań jest nieskończenie wiele, w związku z czym nie ma obawy, że uczniowie nauczą się na pamięć tylko konkretnych rozwiązań.

Korzystając z możliwości, jakie dają multimedia, platforma pozwala odbyć wirtualny spacer. Uczestnicy wczorajszego spotkania „wyjechali” kolejką na Kasprowy Wierch, ale możliwości jest więcej (Akropol, Delfy), a kolejne mają być sukcesywnie dokładane.

Ponieważ w przygotowanie narzędzia była zaangażowana również Biblioteka Publiczna, w królestwie internetu i elektroniki nie mogło zabraknąć dbałości o słowo drukowane. Pracownicy biblioteki nagrali początkowe fragmenty książek. Przerywali czytanie w takim miejscu, by dalszy ciąg zainteresował czytelników i sięgnęli po papierową wersję. - Nie są to lektury szkolne, tylko książki, które młodzież wypożycza najchętniej - zaznacza dyrektor placówki Katarzyna Wawrzeń. Swoją wersję platformy, ma również strona grecka.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski