Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program "Mój Prąd" - kiedy start? Program "5000 plus". Kiedy nabór wniosków? Wysokość dotacji w programie "Mój Prąd"

Marlena Hebda
Marlena Hebda
Program "Mój Prąd" - kiedy start? Program "5000 plus". Kiedy nabór wniosków? Wysokość dotacji w programie "Mój Prąd"
Program "Mój Prąd" - kiedy start? Program "5000 plus". Kiedy nabór wniosków? Wysokość dotacji w programie "Mój Prąd" Janusz Wojtówicz
Program "Mój Prąd" to nowy rządowy pomysł, który ma zachęcić właścicieli gospodarstw domowych do instalacji na dachach domów paneli fotowoltaicznych. Program gwarantuje dotację do zakupu i montażu baterii słonecznych w wysokości 50 proc. kwoty urządzenia. Kiedy rusza program? Jak otrzymać dotację? Dla kogo jest program?

Program „Mój Prąd”, program „5000+” - co to jest?

Program „Mój Prąd” został ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego 23 lipca 2019 roku. Jest to też ważna data do zapamiętania dla wszystkich, którzy chcieliby ubiegać się o dotację – tylko panele zakupione po 23 lipca mogą podlegać dofinansowaniu. Rządowy pomysł ma na celu zwiększenie produkcji prądu ze źródeł fotowoltaicznych, co ma służyć poprawie i ochronie klimatu.

Ile wynosi dotacja w programie „Mój Prąd”

Rząd zapowiedział, że każdy prywatny odbiorca energii elektrycznej otrzyma dotację w wysokości 50% wartości instalacji baterii słonecznej. Jednak maksymalna kwota dotacji dla każdego wnioskodawcy wynosi 5000 złotych. Oznacza to, że właściciele gospodarstw, którzy chcą otrzymać dotację, mogą zainstalować panele, które będą maksymalnie kosztować 10 tys. zł i będą mieć moc 2 kW.

Program „Mój Prąd” – dla kogo?

Ze względu na to, że budżet, który jest przeznaczony na dotacje, wynosi 1 mld złotych, dofinansowanie może otrzymać 200 tys. wnioskodawców. Wniosek o dotację może złożyć każdy, kto po 23 lipca zainstaluje panele fotowoltaiczne. Jest jeden haczyk – nie wszyscy mogą otrzymać dofinansowanie, co wynika z ograniczonego budżetu. Przy składaniu wniosków liczy się kolejność – obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy.

„Mój Prąd” – kiedy start?

Termin kwalifikacji programu to 23 lipca 2019. Oznacza, że dofinansowaniu będzie podlegać tylko urządzenie zainstalowane po tym dniu. Natomiast rzeczywistą dotację będzie można otrzymać dopiero po oficjalnym starcie programu. Wtedy też istotna będzie data wymiany licznika przez zakład energetyczny. Rozpoczęcie programu planowane jest na koniec sierpnia.

„Mój Prąd” – kiedy złożyć wniosek?

Kupić baterię słoneczną można już teraz, jednak lepiej jeszcze jej nie instalować. Osoby, które już korzystają z takiej instalacji lub zgłoszą ją do zakładu przed rozpoczęciem programu, nie będą mogły otrzymać dotacji. Dlatego też z montażem i wymianą licznika lepiej wstrzymać się aż do oficjalnego rozpoczęcia projektu. Wniosek będzie można złożyć dopiero pod koniec sierpnia i po zakończeniu inwestycji.

„Mój Prąd” – gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej trzeba będzie złożyć w formie papierowej. Wypełniony wniosek i komplet dokumentów można złożyć osobiście w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub przesłać kurierem.

Jakie dokumenty złożyć do programu „Mój Prąd”?

Dotacja będzie wypłacana na podstawie złożenia poniższych dokumentów:

  • Wniosku o dofinansowanie, który będzie dostępny na stronie NFOŚiGW
  • Faktur za zakup i montaż instalacji
  • Dowodu opłacenia faktury (z datą po 23 lipca)
  • Dokumentu potwierdzającego instalację licznika dwukierunkowego przez dystrybutora z danymi identyfikacyjnymi konkretnej umowy kompleksowej na zakup i dystrybucję energii elektrycznej.

Program „Mój Prąd” – korzyści

Premier Mateusz Morawiecki podaje kilka zalet programu nazywanego także programem „5000 plus”. Według niego jest to rozwiązanie, które może wspomóc polski biznes, wiele gospodarstw domowych, a także być korzystne dla środowiska.

Program „Mój Prąd” – zasady

Przy składaniu wniosku o dotację należy pamiętać o trzech najważniejszych rzeczach:

  • Wysokość dotacji wynosi 50% kosztów instalacji paneli słonecznych
  • Maksymalna kwota dotacji wynosi 5000 zł
  • W programie „5000 plus” dofinansowanie można otrzymać na panele o mocy od 2 do 10 kW.
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski