Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent zdecydował - wiekowa strzelnica zostanie w rękach miasta

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Fot: Adam Wojnar/Polska Press
„Nie będzie kolejnego przetargu na zagospodarowanie strzelnicy na Woli Justowskiej. Obiekt pozostanie w rękach gminy i wszystko wskazuje na to, że zostanie zagospodarowany przez jedną z instytucji kultury” - napisał wczoraj na profilu facebookowym prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

- To bardzo dobra decyzja prezydenta - twierdzi Jerzy Bukowski, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego.

Przyszła funkcja odrestaurowanego zabytku od tygodni budziła wiele emocji. Mieszkańcy obawiali się m.in., że przetarg na dzierżawę wygra firma, która urządzi w strzelnicy klinikę. Był też pomysł, aby zorganizować w nowo wyremontowanym (za 12 mln zł) kompleksie strzelnicę dla oddziałów Obrony Terytorialnej.

Do pierwszego przetargu zgłosiło się czterech oferentów. Konkursu jednak nie rozstrzygnięto, a jedna ze startujących w nim firm złożyła na tę decyzję zawiadomienie do prokuratury. O kolejnym przetargu zdecydować miał prezydent Jacek Majchrowski. Brane pod uwagę miały być m.in. pomysły mieszkańców, które można było składać w trakcie dnia otwartego strzelnicy.

Drewniany obiekt przy ul. Królowej Jadwigi przez lata ulegał degradacji. Jego modernizacja była konieczna ze względu na konserwację drewnianych elementów i konieczność odtworzenia części, których konserwacja i ponowne wykorzystanie nie było już możliwe. Elementy drewniane konstrukcji po części są oryginalne, po części są zupełnie nowe.

Inwestorem remontu był Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Koszt to ok. 12 mln zł, z czego większość pokryła gmina Kraków. Prace współfinansował Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

Strzelnica garnizonowa wzniesiona w latach 1886-87, rozbudowana w 1898 r. była elementem zaplecza garnizonu Twierdzy Kraków, wykorzystywanym początkowo przez wojska austriackie, a w później przez członków Związku Strzeleckiego i legionistów Józefa Piłsudskiego. W okresie międzywojennym, a dalej do początku lat 90. XX wieku należała do garnizonu krakowskiego.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 20. "Szabaśnik"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski