Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent zbada Skrzydła Krakowa [WIDEO]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Z bezpłatnego szkolenia na szybowcach ma skorzystać zaledwie 30 osób
Z bezpłatnego szkolenia na szybowcach ma skorzystać zaledwie 30 osób fot. Marcin Oliva Soto
Projekt, który zwyciężył w Budżecie Obywatelskim, a zakłada m.in. kupienie przez miasto szybowców budzi coraz więcej kontrowersji. W Krakowie aż huczy, że aeroklub postanowił doposażyć się za publiczne pieniądze, by potem przez lata zarabiać na komercyjnych szkoleniach.

Jest reakcja na tę sytuację: prezydent Jacek Majchrowski dokładnie zapozna się z całą dokumentacją, zasięgnie opinii Rady Budżetu Obywatelskiego i w przyszłym tygodniu podejmie ostateczną decyzję w sprawie listy zwycięskich projektów.

- Zgodnie z regulaminem to prezydent rozstrzyga ostatecznie w przypadkach spornych. W ciągu najbliższych kilku dni odniesie się do tej sprawy - mówi rzeczniczka prezydenta Monika Chylaszek.

Autor: Małgorzata Mrowiec

Jak pisaliśmy, przy zaledwie 7-procentowej frekwencji, dzięki głosom niespełna 4,9 tys. krakowian na szczyt listy zwycięskich projektów w ogólnomiejskim BO dotarł projekt „Skrzydła Krakowa”. Odkąd taki wynik głosowania mieszkańców został ogłoszony, sypią się zaskakujące, jak i budzące oburzenie informacje. Po pierwsze tylko najcierpliwsi doczytali, że wart prawie 1,6 mln zł projekt obejmuje - oprócz darmowych szkoleń szybowcowych i lotów widokowych - także zakup trzech szybowców. Do tego ze szkoleń będzie mogło skorzystać tylko 30, a z lotów 200 osób. Tymczasem 1 mln 375 tys. z całej kwoty pochłonie zakup szybowców.

Szczególnie bulwersująca jest informacja o ogłoszeniu w internecie, które werbowało ankieterów do zbierania głosów na ten projekt. Firma marketingowa obiecywała zainteresowanym 1 tys. zł za 215 głosów.

Za projektem stoi Aeroklub Krakowski oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego. Wczoraj ich przedstawiciele odpowiadali na pytania dziennikarzy, zarazem demonstrując, że nie mają sobie nic do zarzucenia. Gdyby zapadła decyzja o wycofaniu projektu z realizacji - zamierzają o niego walczyć.

- Wydaje nam się, że ten projekt spełnił wszystkie warunki, a po drugie spełnia oczekiwania krakowian - mówił Marek Michalec, wiceprezes Aeroklubu Krakowskiego. - My zapewniamy to, że będziemy szkolić szybowników w ciągu pierwszego roku i w ciągu kolejnych lat - bo sprzęt, który zostanie zakupiony z Budżetu Obywatelskiego, będzie służył nie aeroklubowi, który jest stowarzyszeniem non-profit, lecz wszystkim mieszkańcom, żeby nauczyć się zawodu, zdobyć hobby.
Wiceprezes AK, jak i dyrektor Muzeum Lotnictwa Krzysztof Radwan tłumaczyli, że aeroklub nie zatrudniał osób do zbierania głosów na projekt. To jeden z członków aeroklubu (zamożniejszy) zatrudnił firmę marketingową, która miała zająć się pomocą w promocji projektu, przedstawianiu go i nakłanianiu krakowian do głosowania.

Więcej w jutrzejszym "Dzienniku Polskim"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski