Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiery filmowe w krakowskich kinach

(UW)

„Moja chuda siostra”
Reż. Sanna Lenken, Niemcy, Szwecja
{Agrafka, ARS, Kijów, Kika, Mikro}
Katja jest utalentowaną łyżwiarką figurową, stale zajętą w szkole lub na treningach. W domu to na niej, a nie jej siostrze Stelli, skupia się prawie cała uwaga rodziców. Stella podziwia starszą siostrę i stara się ją naśladować. To ona właśnie odkrywa, że z Katją dzieje się coś złego: dziewczyna cierpi na zaburzenie odżywiania, które może kosztować ją życie. Stella chce powiedzieć rodzicom, ale Katja wymusza na niej przysięgę, że tego nie zrobi. To jednak zbyt duże brzemię dla tak młodej dziewczyny. Film pokazuje, jak choroba Katji powoli doprowadza całą rodzinę na skraj rozpaczy.

„Rabusie fistaszków”
Reż. Ross Venokur, USA
{Cinema City, Kijów, Multikino}
Jedna genialna wiewiórka, dziesięciu gangsterów z przypadku i tysiąc kilogramów orzeszków. Szykujcie się na najśmieszniejszy skok w historii kina animowanego! Wiewiór ledwo co wyszedł z zoologicznego ogrodu poprawczego, a już pakuje się w kolejną aferę. Chciwa korporacja wywiozła z lasu wszystkie żołędzie, aby przerobić je na… krem do pięt. Wiewiór skrzykuję ekipę włamywaczy, aby zorganizować skok stulecia i ocalić zwierzęta przed głodem. Trzy wiewiórki, wąż, żaba, szczur, nietoperz, jeżozwierz i egzotyczne pangoliny – takiej bandy rabusiów jeszcze w kinie nie było!

„Sufrażystka”
Reż. Sarah Gavron, Wielka Brytania
{ARS, Cinema City Bonarka/Galeria Kazimierz, Multikino, Kino Pod Baranami}
Bez tych kobiet historia potoczyłaby się inaczej. Sufrażystki. Wyzwolone, silne kobiety, które domagały się praw – wyborczych, moralnych, obywatelskich. Najpierw publicznie lekceważone i wyśmiewane, później uznane za zagrożenie dla świętości rodziny, honoru mężczyzn i porządku świata, a nawet praw boskich. Aresztowane, napiętnowane, więzione. To ich walka w końcu XIX i na początku XX wieku doprowadziła do przyznania im praw wyborczych. To ich walka zmieniła historię XX wieku, rozpoczynając ruchy emancypacyjne i przemiany społeczne.

„W cieniu kobiet”
Reż. Philippe Garrel, Francja
{ARS, Kika, Mikro, Paradox, Kino Pod Baranami}
Pierre i Manon robią niskobudżetowe dokumenty, a na życie dorabiają w wolnym czasie. Pewnego dnia on spotyka młodą stażystkę, Elisabeth, która zostaje jego kochanką. Pierre jednak nie chce rozstać się z Manon, pragnie obu kobiet. Tymczasem Elisabeth odkrywa, że Manon również ma kochanka, i mówi o tym Pierre’owi. On wraca do żony, bo to ją tak naprawdę kocha. Czuje się zdradzony, poniża Manon, a jednocześnie zaniedbuje Elisabeth...

„Zakazany Bóg”
Reż. Pablo Moreno
{Kijów, Mikro}
Podczas wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936–1939 zniszczono i splądrowano 2000 kościołów, zakazano praktyk religijnych i dokonywano rzezi na katolikach. Bestialsko zamordowano ponad 8000 osób duchownych. Byli wśród nich biskupi, zakonnice, klerycy. Przez cały czas krwawych prześladowań obiecywano im darowanie życia pod warunkiem wyrzeczenia się wiary, a jednak nie odnotowano żadnego przypadku apostazji! „Zakazany Bóg” to piękna i wzruszająca historia 51 błogosławionych męczenników z Barbastro: mężnych księży i kleryków – ofiar nienawiści do wiary w Boga. Ich cudem ocalałe notatki z więzienia są jednymi z najpiękniejszych świadectw wiary w dziejach chrześcijaństwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski