MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Praca za granicą

Redakcja
- Mam 65 lat. 15 lat pracowałem w Polsce, teraz od 11 lat pracuję we Francji. Czy mogę już starać się o emeryturę w Polsce, chociaż pracowałem tutaj tylko 15 lat?

ZUS radzi

Kontynuując temat z poprzedniego tygodnia, dotyczący przyznawania rent i emerytur w Polsce osobom, które przez pewien okres pracowały i zamieszkiwały za granicą, na terenie państw Unii Europejskiej, odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania. Odpowiedzi udziela Łukasz Tomasz Sroka, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Krakowie

Zgodnie z polskimi przepisami mężczyźnie urodzonemu przed 1 stycznia 1949 r. przysługuje emerytura, jeżeli osiągnął on wiek emerytalny (65 lat) oraz udowodnił okres ubezpieczenia, wynoszący co najmniej 20 lat. 15-letni okres ubezpieczenia w Polsce nie wystarcza zatem do nabycia prawa do polskiej emerytury. W Pana przypadku doliczony zostanie jednak 11-letni okres pracy we Francji. W związku z tym można stwierdzić, że spełnia Pan warunki wymagane do nabycia prawa do polskiej emerytury. Emerytura zostanie obliczona w wysokości częściowej, z zastosowaniem proporcji okresów pracy w Polsce (15 lat) do sumy okresów pracy w Polsce i we Francji (26 lat), tj. w wysokości 15/26 emerytury, jaka przysługiwałaby za 26 lat pracy w Polsce.
-**Pracowałem kolejno wNiemczech iWłoszech, aostatnio wPolsce, gdzie uległem wypadkowi przypracy. Chciałbym otrzymać rentę wzwiązku z**tym wypadkiem. Które państwo powinno mi ją wypłacić?
Renta z tytułu wypadku przy pracy przysługuje wyłącznie od instytucji tego państwa członkowskiego, którego ustawodawstwu podlegał Pan w chwili wypadku przy pracy. A zatem może Pan ubiegać się o rentę tylko z ZUS.
-__Pracowałam na**terenie kilku krajów Unii Europejskiej. Obecnie staram się oustalenie prawa doemerytury wPolsce, jakie dokumenty muszę dołączyć do_**_wniosku?**
Do wniosku należy dołączyć dokumenty, które są potrzebne do ustalenia, czy ma Pani prawo do emerytury i w jakiej wysokości, czyli takie, w których:
- wymienione są wszystkie okresy ubezpieczenia w Polsce, a zatem czas pracy, kiedy były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne oraz okresy tzw. składkowe, jak praca lub urlop macierzyński, a także okresy tzw. nieskładkowe, np. studia,
- wymieniono wysokość zarobków osiąganych w Polsce, które stanowią podstawę wymiaru Pani emerytury,
- dokumenty potwierdzające zamieszkanie za granicą (np. w Szwecji sam fakt mieszkania na terenie tego kraju ma wpływ na przyznanie świadczenia), pracę i odprowadzanie składki w innych państwach członkowskich UE. Jeżeli nie ma takich dokumentów - adres zagranicznej instytucji, w której było się ubezpieczonym, numer zagranicznego ubezpieczenia lub nazwę i adresy pracodawców; formularz unijny E 207, zawierający informacje o okresach zatrudnienia i ubezpieczenia, zawód, nazwę pracodawcy, miejsce zamieszkania w czasie zatrudnienia.
(WLOD)

Wyjaśnienie

W ubiegłotygodniowym artykule "Zniżki, ulgi, uprawnienia" omyłkowo znalazło się stwierdzenie, że z abonamentu RTV zwolnione są osoby otrzymujące stały zasiłek. Ulga ta dotyczy tymczasem osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne z właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych (np. MOPS). Przepraszam za pomyłkę.
MARIA WŁODKOWSKA-BANAŚ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski