Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pozyskują miejsca pracy dla niepełnosprawnych

Barbara Ciryt
Grażyna Hołda, kierownik GOPS (stoi) spotkała się z pracodawcami
Grażyna Hołda, kierownik GOPS (stoi) spotkała się z pracodawcami Archiwum gminy Zielonki
Zielonki. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zachęca pracodawców do współdziałania

Osoby niepełnosprawne, chore psychicznie, często poddawane leczeniu nie chcą spędzać całego czasu w środowiskowych domach samopomocy lub warsztatach terapii zajęciowej. Po poprawie stanu zdrowia starają się wracać do normalnego życia, rozwijać swoje kwalifikacje zawodowe, pracować nad sobą i poprawiać swój los.

Takie zachowania zauważyła Grażyna Hołda, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zielonkach i stara się pomóc niepełnosprawnym. Dlatego zorganizowała właśnie spotkanie z pracodawcami z gminy Zielonki i Krakowa.

Przedsięwzięcie było częścią projektu „Partnerstwo na rzecz integracji” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Zielonecki GOPS realizuje go z partnerami - środowiskowymi domami samopomocy w Woli Za- chariaszowskiej i Hamlet w Krakowie oraz stowarzyszeniami wspierającymi te placówki.

Projekt trwa od pół roku, a jego celem jest poprawa form wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi i upośledzonych umysłowo, ich rodzin i opiekunów. Dotychczas były warsztaty, wyjazdy i spotkania, na których podopieczni uczyli się nowych umiejętności. Przygotowywali się do wyjścia na rynek pracy. Teraz przyszedł czas na szukanie zatrudnienia.

- Mamy efekty. Po spotkaniu, którego celem była promocja zatrudnienia osób niepełnosprawnych i chorych psychicznie, udało się nawiązać współpracę, pozyskać kontakty do zakładów zainteresowanych zatrudnieniem tego typu pracowników. W kilka dni po spotkaniu zgłosiła się do nas firma Polski HR A-Trybut z kilkoma ofertami pracy - mówi Grażyna Hołda.

Oferty są dla pracownika produkcji i montażu części elektrycznych, konsultantów infolinii i infolinii technicznej, kelnera i kelnerki śniadaniowej, recepcjonisty hotelowego, asystenta ds. handlowych.

- Wszystkie te stanowiska są dostosowane do obsługi przez osoby niepełnosprawne. Rozdzielimy je między placówki opiekuńcze nie tylko w naszej gminie - mówi kierowniczka GOPS.

Z pracodawcami w gminie Zielonki spotkały się też Agnieszka Wydra i Marzena Cygan z Grupy Aspen, która specjalizuje się w utrzymaniu czystości oraz w usługach gastronomicznych i ma doświadczenie w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. - Kluczem do sukcesu jest indywidualne podejście do osób niepełnosprawnych i dostosowanie oferty pracy do stanu ich zdrowia oraz elastyczny czas pracy - podkreślały obie panie.

Pracodawcy dowiedzieli się, że zatrudniając niepełnosprawnych mogą liczyć na korzyści: zwrot nawet do 60 proc. ich wynagrodzenia, refundację składki ZUS, zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy do potrzeb pracownika, odzyskanie nakładów poniesionych na szkolenia osoby niepełnosprawnej.

Część ofert pracy przekazała także firma Aspen m.in. na stanowisku operatora maszyn czyszczących. Trafiły do ŚDS Wola Zachariaszowska. - Z ofert, które dostaliśmy po spotkaniu nasi podopieczni nie skorzystają, bo u nas są osoby z głębszym upośledzeniem i rodziny obawiają się wysłania ich do pracy poza swoje miejscowości. Oferty przekażemy do innych placówek, które są nimi zainteresowane - mówi Dariusz Strączek, zastępca kierownika ŚDS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski