Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie „łącznik” stref przemysłowych Wieliczki i Niepołomic. Ciężarówki mają zniknąć z lokalnych dróg

Jolanta Białek
Jolanta Białek
W Wielickiej Strefie Aktywności Gospodarczej „Kokotów - Brzegi”, utworzonej w 2016 roku, działa obecnie ok. 20 firm zatrudniających ponad 2000 pracowników
W Wielickiej Strefie Aktywności Gospodarczej „Kokotów - Brzegi”, utworzonej w 2016 roku, działa obecnie ok. 20 firm zatrudniających ponad 2000 pracowników materiały UMiG Wieliczka
Ruszają prace związane z planem budowy drogi pomiędzy Wielicką Strefą Aktywności Gospodarczej (WSAG) w Węgrzcach Wielkich i Niepołomicką Strefą Inwestycyjną (NSI). Przedsięwzięcie będzie prowadzone w partnerstwie publiczno-prywatnym. Koszty wykonania „łącznika”, który uwolni od ciężkiego ruchu lokalne drogi m.in. w Brzegach, Grabiu i Podgrabiu, są szacowane na 40-50 mln zł.

Porozumienie w sprawie ulepszenia komunikacji pomiędzy WSAG i NSI popisano podczas niedawanej międzynarodowej konferencji „Ekonomia-Finanse-Zarządzanie” w Wieliczce. Uczestnikami projektu są gminy Wieliczka i Niepołomice oraz firma 7R, potentat w strefie przemysłowej Wieliczki.

By projekt ruszył, konieczne jest jeszcze podjęcie stosowanych uchwał przez Rady Miejskie Wieliczki i Niepołomic, a także podpisanie aktu notarialnego pomiędzy gminą Wieliczką i spółką 7R (bez tego nie możliwości prowadzenia jakichkolwiek prac dotyczących gminnych dróg przez podmiot prywatny). Te formalności mają zostać przeprowadzone w najbliższych tygodniach.

Niepołomice będą partnerem przedsięwzięcia, natomiast wykonanie całości – od projektu po finansowanie budowy – leży po stronie Wieliczki oraz spółki 7R.

- Procedowanie zrid-u dla budowy drogi pomiędzy strefami wielicką i niepołomicką ruszy na początku 2023 roku. W myśl porozumienia spółka 7R będzie współfinansować przygotowanie dokumentacji dla inwestycji oraz wykup gruntów potrzebnych pod „łącznik”. Natomiast pieniądze na budowę drogi zamierzamy pozyskać z nowych programów unijnych, w ramach zit-u (zintegrowane inwestycje terytorialne – red.), z puli na rozwój i integrowanie stref przemysłowych. Szacujemy, że wykonanie tego traktu będzie kosztować co najmniej 40 mln zł – powiedział nam burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Droga o długości 4-5 km ma powstać wzdłuż linii kolejowej Kraków - Podłęże: od Węgrzc Wielkich do obwodnicy Podłęża (jej wylot jest planowany w okolicy zakładów MAN-a). Inwestycja nie będzie łatwa; wiadomo, że w jej ramach konieczne będzie wykonanie m.in. przejazdów pod torami oraz mostu drogowego na rzece Podłężance.

Jak podają Niepołomice, budowa drogowego połączenia stref znacząco ułatwi przedsiębiorcom z NSI dostęp do magazynów i hal logistycznych na obszarze przemysłowym gminy Wieliczka.

Dziś tego typu tranzyt odbywa się po drogach lokalnych, głównie przez Niepołomice – Podgrabie oraz Grabie i Brzegi w gminie Wieliczka. Wykonie „łącznika” ma sprawić, że ciężkie pojazdy przestaną wreszcie kursować pośród domów.

Niepołomicką Strefę Inwestycyjną utworzono w 2006 roku, na granicy Podłęża, Staniątek i Niepołomic. Na terenach przemysłowych o łącznej powierzchni blisko 700 hektarów działa ok. 70 firm (w tym światowe koncerny, m.in. MAN, Royal Canin i Pratt&Whitney Tubes), w których ma zatrudnienie prawie 7000 osób. Popyt na NSI wciąż trwa. Pracujące tam firmy rozbudują swe zakłady (z rozmachem), pojawiają się również nowi inwestorzy.

Wielicka Strefa Aktywności Gospodarczej „Kokotów - Brzegi”, mająca ok. 100 hektarów, powstała w 2016 roku. Działa tam obecnie ponad 20 firm (a kolejne są w budowie), zatrudniających ok. 2000 pracowników. Zainteresowanie przedsiębiorców WSAG od początku ogromne, stąd decyzja Wieliczki o poszerzeniu gminnego obszaru przemysłowego o tereny – w sumie ok. 150 ha - w Węgrzcach Wielkich (budowę tam dróg i innych wabików dla inwestorów zakończono jesienią 2021 roku).

Budowa „łącznika” WSAG i NSI to pierwszy krok do wspólnego rozwijania obszarów gospodarczych w sąsiadujących gminach, co zapowiedziano w czerwcu tego roku podczas tematycznej konferencji w Zamku Królewskim w Niepołomicach (podpisano wtedy list intencyjny w tej sprawie).

Inicjatorem tego projektu jest Wieliczka, która we współpracy z gminą Niepołomice - której strefa przemysłowa ma już wielką renomę i tak naprawdę nie potrzebuje promowania i reklamy – widzi szansę na jeszcze szybszy rozwój WSAG.

- Zdecydowaliśmy się wspólne rozwijanie obszarów przemysłowych, ponieważ to właśnie z nich, głównie z podatków od nieruchomości, płyną duże pieniądze do gminnych budżetów. Planujemy połączenie renomy stref inwestycyjnych niepołomickiej i wielickiej w jedną markę, dzięki czemu stworzony zostanie jeden z najsilniejszych i najlepszych obszarów inwestycyjnych w Polsce – zapowiada burmistrz Wieliczki.

Reakcja rynku pracy na inflację

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski