18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powinno powstać muzeum JPII

Rozmawiał Maciej Makowski
FOT. ANDRZEJ BANAŚ
ROZMOWA KRONIKI. Kazimierz Barczyk, Były poseł i sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Jerzego Buzka. Obecnie adwokat i przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolskich, sędzia Trybunału Stanu.

– Stowarzyszenie Gmin i Powiatów, którego jest Pan przewodniczącym, apeluje o szczególne uczczenie Jana Pawła II? W jaki sposób?

­– Poprzez budowę muzeów w Krakowie i Warszawie, ponieważ są to miejsca w ścisły sposób związane z naszymi wielkimi rodakami.

Nie zapominajmy, że z tego powodu stolicę Małopolski odwiedzają każdego roku dwa miliony turystów religijnych z ponad stu państw całego świata. Ta liczba świadczy o ogromnym znaczeniu papieża Polaka na całym świecie.

– Czy według Pana na budowę tych muzeów powinny być przeznaczone dodatkowe pieniądze? Skąd miałyby one pochodzić?

– Obecnie powstają ogromne muzea mające uczcić pamięć o wielkich Polakach i przełomowych wydarzeniach naszej historii. Rozbudowywane jest muzeum marszałka Józefa Piłsudskiego, w Gdańsku powstaje Muzeum „Solidarności” za 300 mln złotych i Muzeum II Wojny Światowej za 200 mln. W Krakowie Centrum Jana Pawła II wyrasta ze składek wiernych.

Ośrodki religijne w Polsce odwiedzają miliony gości z całego świata. Dlatego rzeczą oczywistą jest, by dwa nowe ważne muzea: Centrum Jana Pawła II w Krakowie Łagiewnikach oraz przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie zostały wsparte z funduszy publicznych, w tym ze środków unijnych będących w dyspozycji Polski w perspektywie budżetowej na lata 2014–2020.

– Jakie to według Pana powinny być to kwoty?

– Na przykład 100 mln złotych. Po 50 mln dla każdego z obu ogólnonarodowych miejsc pamięci i wdzięczności.

­Dla porównania to zaledwie połowa środków przeznaczonych na budowę Muzeum II Wojny Światowej i jedna trzecia pieniędzy, które idą na Muzeum „Solidarności”.

– Dlaczego uważa Pan, że krytyka ministra Bogdana Zdrojewskiego za przyznanie sześciomilionowej dotacji na budowę muzeum Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie jest nieuzasadniona?

– Ta krytyka była żenująca. Z ubolewaniem spoglądałem na to, co się dzieje w sprawie tej dotacji. Pamiętajmy, że to nie aż, a zaledwie 6 milionów złotych.

W porównaniu z zasługami i dziełem tych wielkich Polaków to zaledwie kropla w morzy potrzeb. Papież tak dużo zrobił dla Krakowa, Małopolski i Polski, że jesteśmy jego wielkimi dłużnikami. Również jego zasługi dla zmiany wizerunku Polaków i promocji Polski w świecie są nieocenione.

Gdyby patrzeć na to w kategoriach komercyjnych i zapytać, ile by kosztowała tak wielka promocja, to na pewno byłoby to więcej niż setki miliony złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski