Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat wielicki. Wybory 2018. Tłok po mandaty radnych

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Mariusz Kapała
Prawie sześć osób na jedno miejsce w radzie - taka jest konkurencja do powiatowego samorządu. Niełatwo będzie zostać tej jesieni radnym także w gminach Wieliczka i Biskupice. W pozostałych rejonach kandydatów jest mniej, ale i tam nie objedzie się bez walki

O sytuacji jeden kandydat na miejsce, która ma miejsce w niektórych rejonach Polski, prentendenci do pracyw nowej kadencji w wielickich samorządach gminnych oraz powiatowym mogą tylko marzyć. Wszędzie szykuje się zacięty bój o mandaty, bo nawet tam, gdzie chętnych do rady pojawiło się mniej, to i tak jest to co mniej dwie osoby na jedno miejsce.

Powiat. 135 kandydatów. 25 miejsc. 5 komitetów

Kandydatów do Rady Powiatu Wielickiego wystawiły cztery komitety partyjne: PiS, PSL, PO wspólnie z Nowoczesną, Kukiz’15. Podobnie jak w wyborach w 2014 roku będzie także lista międzygminnego ugrupowania „Porozumienie Samorządowe”.

Nie we wszystkich okręgach listy są pełne. Kukiz’15 ma tylko po trzech kandydatów w wszystkich czterech rejonach, gdzie mieszkańcy wybiorą radnych, a PSL nie wystawiło listy w Niepołomicach (okręg nr 2). Natomiast trzy ugrupowania mają komplet chętnych do pracy w samorządzie. W efekcie na jedno miejsce w Radzie Powiatu przypada prawie szęść osób (5,4).

Z przedwyborczych prognoz wynika, że „bój o powiat” rozegra się tej jesieni przede wszystkim pomiędzy „Porozumieniem Samorządowym” i PiS-em. Oba ugrupowania mają na swych listach wiele osób, pracujących w samorządzie od lat. Wygrały też wybory samorządowe w roku 2014 i przez długi czas - do wiosny br. - rządziły powiatem wielickim w koalicji. Natomiast z pozostałych ugrupowań szansę na wejście do rady mają tylko osoby zajmujące pierwsze miejsca na listach.

Wieliczka. 120 chętnych. 23 mandaty. Troje na burmistrza

Na mandat w Radzie Miejskiej przypada prawie 5,3 chętnych. Najtrudniej będzie zdobyć miejsce w radzie w okręgu miejskim, gdzie o osiem mandatów radnych powalczy aż 51 osób (6,3 na miejsce).

Kandydatów do wielickiej Rady Miejskiej wystawi sześć komitetów. To, w kolejności alfabetycznej: KWW Kukiz’15, KWW Forum Wieliczki, KWW Artura Kozioła, KW PiS, KKW Platforma. Nowoczesna. Koalicja Obywatelska, KWW „Niezależni”.

O urząd burmistrza będzie walczyć trzy osoby: szef miasta od 2006 roku Artur Kozioł (KWW Artura Kozioła), posłanka Urszula Rusecka (PiS), przedsiębiorca Joanna Kordula („Koalicja Obywatelska”).

Wystarczającą ilość kandydatów na radnych, by móc wystawić osobę, która powalczy „o burmistrza” zarejestrował także KWW Kukiz’15. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że takiego kandydata raczej nie będzie, z powodu braku chętnych, by walczyć o to stanowisko.

Do wystawienia kandydata na burmistrza, którym miał być wieloletni radny miejski wieliczki Piotr Marzec, przymierzał się również KWW „Niezależni”. Czwartego pretendenta do rządzenia Wieliczką jednak z tej strony nie będzie, ponieważ komitet ten zarejestrował kandydatów do rady tylko w jednym (w mieście) z trzech okręgów wyborczych w gminie Wieliczka.

Biskupice. 55 osób do rady.15 miejsc. Czworo na wójta

3,6 - średnio tylu kandydatów przypada tu na miejsce w Radzie Gminy. W niektórych okręgach (w gminach do 20 tys. mieszkańców radni są wybierani w jednomandatowych okręgach wyborczych) jest po czterech chętnych (Sułów, Łazany, Szczygłów, Tomaszkowice, Zabłocie), w Przebieczanach - pięciu, a w pozostałych po trzech.

Kandydatów na radnych zarejestrowało siedem komitetów. W większości okręgów uczyniły cztery ugrupowania, które będą walczyć o wójta Biskupic. To: KWW Razem dla Gminy Biskupice (na wójta wystartuje szef powiatowego PiS-u Roman Wcisło), KW Porozumienie Samorządowe” (obecna wicewójt Biskupic Renata Gawlik), KW Przewodniczącego Rady Artura Chmieli (przedsiębiorca Artur Chmiela), KWW Biskupice dla Mieszkańców (pracownik Urzędu Gminy Biskupice Jolanta Kożuch-Zyguła).

Pozostali: KWW Bezpieczna Gmina, KWW Kukiz’15, KWW Stanisława Świątko, wystawiają kandydatów do rady w pojedynczych okręgach.

Mało miejsc, sporo chętnych

Niepołomice. O 21 mandatów w radzie powalczą 54 osoby (2,57 na miejsce), tylko z dwóch komitetów: KWW Razem dla Miasta i Gminy Niepołomice i KW PiS. Z pierwszego komitetu będzie ubiegał się o reelekcję burmistrz Niepołomic od 2009 r. Roman Ptak. Jego rywalką z PiS będzie wieloletnia radna miejska Niepołomic, Anna Front ze Staniątek.

Gdów. Mandatów w radzie jest 15, a chętnych by je objąć 34. Dwa komitety wystawią kandydatów na wójta. Z KWW Razem dla Mieszkańców wystartuje szef Gdowa od 2002 r. Zbigniew Wojas, a z KW PiS Adam Baran, radnytej kadencji, były dyrektor gdowskiego Zespołu Szkół. W tej gminie są jeszcze dwa inne komitety, które wystawią kandydatów do rady tylko w niektórych okręgach: KW PSL (w pięciu okręgach) oraz KWW Krzysztofa Molendysa (w okręgu obejmującym Bilczyce i Liplas).

Kłaj. O 15 miejsc w radzie ubiegają się 42 osoby (2,8 na miejsce). Kandydatów na szefa Kłaja wystawią trzy komitety: KWW Zbigniewa Strączka (wójt Kłaja od 2010 roku Zbigniew Strączek), KWW Gmina Kłaj. Twój Ruch (Stanisław Cebeńko z Kłaja), KWW Krzysztofa Sołtyka (sołtys Łysokan Krzysztof Sołtyk). Jest jeszcze czwarty komitet - KWW Wspólne Dobro, który zarejestrował kandydata na radnego tylko w jedynym okręgu (w Kłaju).

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Wybory samorządowe 2018 | Twój głos się liczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski