Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat wielicki. Komitety wyborcze rejestrują drużyny

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Obecnie trwa - do 17 września - rejestracja kandydatów na radnych
Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Obecnie trwa - do 17 września - rejestracja kandydatów na radnych
Rejestracja kandydatów na radnych jeszcze trwa, ale większość komitetów wyborczych zamierzających wystawić listy w Wieliczce - do miasta oraz powiatu - podaje już, kto będzie na nich „jedynką”. Pojawiają się też kolejni pretendenci do rządzenia gminami

W czołówkach wielickich list kandydatów do pracy w samorządzie dominują nazwiska znane w lokalnym środowisku politycznym. Wiadomo już jednak, że zabraknie wśród nich obecnych samorządowców, pracujących na wysokich stanowiskach w wielickiej Kopalni Soli: prezesa Trasy Turystycznej Damiana Koniecznego (radny miejski od trzech kadencji) oraz szefa Zakładu Mechanicznego kopalni Marka Burdy (radny powiatu od 2006 roku).

To efekt wprowadzenia przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zasady: osoby zatrudnione w spółkach Skarbu Państwa nie mogą startować z list Zjednoczonej Prawicy.

Posłanka Urszula Rusecka, która jest także koordynatorem okręgowym do spraw wyborów samorządowych z ramienia PiS mówi, że nie będzie kandydował także Jan Ziobro (wiceprezes Trasy Turystycznej kopalni, były poseł, który był przymierzany przez PiS do Sejmiku lub na burmistrza Niepołomic). - Wynika to z tego, że osoby, które są prezesami w spółkach nie mogą startować w wyborach samorządowych - twierdzi Rusecka.

Nieco inaczej przedstawia tę kwestię jeden w wysokich rangą polityków PiS. - Chodzi nie tyle o zajmowane stanowiska, co o wysokość zarobków. Do samorządu nie mogą kandydować pracownicy państwowych spółek, których miesięczna pensja oscyluje wokół 15 tys. zł. W wielickiej kopalni dotyczy do trzech osób - tłumaczy nasz rozmówca.

Tej jesieni kandydatów do Rady Powiatu Wielickiego wystawią trzy partie: PiS, PSL oraz PO wspólnie z Nowoczesną. Będzie także lista międzygminnego ugrupowania „Porozumienie Samorządowe”, które zarejestrowało już listy. Pozostałe komitety wyborcze jeszcze z tym czekają.

Pierwsze „trójki” kandydatów „PS” - gmina Wieliczka, miasto: Jacek Juszkiewicz, Roman Koszyk, Agnieszka Mołek - Rusin, sołectwa, tzw. obwarzanek: Łukasz Sadkiewicz, Józef Duda, Agnieszka Szczepaniak; gmina Niepołomice: Piotr Nowak (początkowo „jedynką” miał być Stanisław Kracik, który jednak ostatecznie nie będzie startował w wyborach), Beata Kukla, Maciej Kłusek; gminy Gdów, Kłaj, Biskupice: Bogusław Trzaska, Leszek Rajtarski, Zbigniew Waśniowski.

PiS powierzy pierwsze miejsce na listach do powiatu w gminie Wieliczka: Tomaszowi Broniowskiemu (miasto) oraz Henrykowi Gaworowi („obwarzanek”; z drugiego miejsca ma startować Zuzanna Kurtyka). W gminie Niepołomice „jedynką” na listach PiS ma być Aleksandra Ślusarek, a „dwójką” Tomasz Tomala.

Powiatowe listy PO i Nowoczesnej poprowadzą: Lech Pankiewicz (miasto) oraz Anna Polańska (gmina). „Jedynką” PSL w Wieliczce będzie natomiast Andrzej Masny, a w sołectwach Paweł Janus.

W Wieliczce zapowiada się ostra walka również o fotel burmistrza oraz mandaty w radzie. Zamiar ubiegania się o szefowanie miastu w nowej kadencji ogłosili już: burmistrz Wieliczki od 2006 roku Artur Kozioł, posłanka PiS Urszula Rusecka, przedsiębiorca Joanna Kordula (kandydatka „Koalicji Obywatelskiej” tworzonej przez PO, Nowoczesną, PSL, SLD i KOD).

Kandydatów na burmistrza może być jeszcze więcej. Z nieoficjalnych informacji wynika, że start na to stanowisko z własnego komitetu rozważa także Piotr Marzec (wieloletni radny miejski Wieliczki, rywal Artura Kozioła podczas wyborów w 2014 roku). Być może pojawi się też kandydat Kukiz’15.

Artur Kozioł wystartuje też do Rady Miejskiej. - Będę „jedynką” w mieście, jak zawsze. Tylko raz startowałem na burmistrza, ale nie do rady i więcej tego błędu nie popełnię (chodzi o 2002 rok, kiedy Artur Kozioł nie wygrał wyborów na szefa miasta - red.). Na północy gminy na pierwszym miejscu listy będzie Tadeusz Luraniec, a na południu - wiceburmistrz Rafał Ślęczka. Kandydujemy także do rady, by poddać naszą pracę ocenie mieszkańców - mówi burmistrz Wieliczki.

Z listy PiS będą kandydować do wielickiej Rady Miejskiej z pierwszych miejsc: Michał Roehlich (miasto), Małgorzata Przetaczek (południe gminy), Kamil Jastrzębski (północ gminy). Przewodzić listom „Koalicji Obywatelskiej” do miejskiego samorządu mają natomiast Bogdan Lizak (miasto) oraz Joanna Kordula (gmina).

Kandydaci na szefów gmin w powiecie wielickim

Wieliczka. Burmistrz Artur Kozioł będzie miał dwie rywalki: posłankę Urszulę Rusecką (PiS) oraz Joannę Kordulę („Koalicja Obywatelska”).

Niepołomice. O kolejną kadencję powalczy Roman Ptak. Jego kontrkandydatem z PiS będzie Anna Front (wieloletnia radna miejska Niepołomic).

Gdów. Ze Zbigniewem Wojasem wójtem Gdowa od 2002 r. zmierzy się Adam Baran (PiS), były dyrektor gdowskiego Zespołu Szkół, radny Gdowa tej kadencji.

Kłaj. Wójt Zbigniew Strączek, który wystartuje na trzecią kadencję będzie miał dwóch rywali: sołtysa Łysokań Krzysztofa Sołtyka oraz Stanisława Cebeńkę z Kłaja.

Biskupice. Będzie czterech kandydatów na wójta: obecny przewodniczący Rady Gminy Biskupice Artur Chmiela, obecna wicewójt Biskupic Renata Gawlik, Jolanta Kożuch-Zyguła (pracownik Urzędu Gminy Biskupice), szef PiS w powiecie wielickim Roman Wcisło.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Wybory samorządowe 2018 | Zmiany w ordynacji wyborczej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski