MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat wielicki. Fotowoltaika z dotacją na domach. Rusza projekt za ponad 110 mln zł

Jolanta Białek
Jolanta Białek
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Mariusz Kapała
Systemy fotowoltaiczne zyska prawie 800 budynków prywatnych we wszystkich gminach powiatu wielickiego. Przetarg na wykonanie inwestycji jest już ogłoszony. Montaż ogniw powinien ruszyć jeszcze w tym roku.

Najwięcej paneli fotowoltaicznych pojawi się na domach w gminie Niepołomice (332). - W gminie Wieliczka będzie ich 240, w Gdowie - 108, w Biskupicach - 61, w Kłaju - 43 - wylicza Stanisław Nowacki, szef Referatu Energii Odnawialnej i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Niepołomicach.

Dodaje, że zainteresowanie mieszkańców powiatu wielickiego montażem fotowoltaiki z dopłatą unijną było bardzo duże. O kwalifikacji do projektu decydowała kolejność zgłoszeń, bo wniosków było drugie tyle niż miejsc. Listy rezerowe są długie w każdej z wielickich gmin.

- Trwają rozmowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, by w razie oszczędności w ramach „naszego” przetargu przeznaczyć te pieniądze na instalację ogniw na kolejnych domach. Jednak na razie trudno powiedzieć, czy to się uda, bo urząd marszałkowski skłania się bardziej do przekazania ewentualnych oszczędności na dofinansowanie projektów z listy rezerowanej, które nie otrzymały dotacji w pierwszym rozdaniu - powiedział nam Stanisław Nowacki.

Systemy fotowoltaiczne na domach w powiecie wielickim będą instalowane w ramach projektu nazwanego „Ekopartnerzy na rzecz energii słonecznej Małopolski”, w którym biorą udział 32 samorządy. Wartość całej inwestycji to ponad 110 mln, a połowę jej kosztów pokryje dotacja unijna (59,2 mln zł).

Liderem całości przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Zielony Pierścień Tarnowa, a koordynatorem jego części wielickiej (oraz realizacji w gminach Myślenice, Rabka i Jodłownik) są Niepołomice. Tarnowskie stowarzyszenie ogłosiło w minionym tygodniu przetarg na montaż fotowoltaiki na domach w 32 gminach.

Wyboru wykonawcy inwestycji można spodziewać się w październiku br. Szansa na rozstrzygnięcie przetargu w pierwszym podejściu jest duża, bo kosztorys projektu zaktualizowano do obecnych cen rynkowych.

Dotacja pokryje 60 proc. (minus podatek Vat) kosztów instalacji ogniw. Pozostałe pieniądze wyłożą mieszkańcy uczestniczący w projekcie. Z wyliczeń wynika, że będą to kwoty rzędu 14-15 tys. zł (przy zakładanej cenie brutto do 5 tys. zł za montaż instalacji produkującej 1kW energii).

Inwestycję zaplanowano na dwa lata (do czerwca 2021)

FLESZ - 6 eko-mitów, w które wierzymy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski