MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat wielicki. Alarm w Kłaju i Targowisku. Skażenie wody bakteriami coli. Problem dotyczy 4000 osób

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Do Kłaja przyjechały już z Krakowa dwa beczkowozy z wodą pitną (zdjęcie ilustracyjne)
Do Kłaja przyjechały już z Krakowa dwa beczkowozy z wodą pitną (zdjęcie ilustracyjne) fot. archiwum
Woda płynąca do mieszkańców całego Kłaja oraz części Targowiska z Wodociągu Publicznego Szarów 2, jest niezdatna do spożycia. Wykryto w niej bakterie z grupy coli. Alarm obejmuje obszar zamieszkany przez ok. 4000 osób. Woda do mieszkańców jest dostarczana obecnie beczkowozami, ściągniętymi z Krakowa.

FLESZ - Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią

od 16 lat

Jak informuje Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno - Empidemiologiczna w Wieliczce, woda jest obecnie nieprzydatna do spożywania przez ludzi, przygotowywania napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, mycia naczyń kuchennych i sztućców. Można używać jej wyłącznie do prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet.

Bakterie coli – w ilości 80 jednostek na 100 mililitrów wody – wykryto w próbce wody pobranej 4 października 2021 z hydrantu w rejonie Szkoły Podstawowej w Targowisku; nie są to bakterie typu kałowego, ale tzw. gnilne. W próbkach wody, pobranych w tym samym czasie z dwóch innych miejsc Wodociągu Publicznego Szarów 2 (ze Stacji Uzdatniania Wody Szarów 2 oraz z SP w Targowisku), nie było żadnych zanieczyszczeń.

Na obszarze, gdzie obowiązuje do odwołania zakaz korzystania w wody mieszka ok. 4000 osób.

- Powołaliśmy sztab kryzysowy. Są już u nas dwa beczkowozy z wodą pitną – każdy o pojemności siedem kubików wody – które przyjechały z Krakowa (na terenie powiatu wielickiego nie są dostępne takie „cysterny” - red.). Obecnie opracowywany jest harmonogram postoju beczkowozów w Kłaju i Targowisku. Informacje o tym będą podawane na bieżąco na stronie internetowej gminy (www.klaj.pl) – powiedział nam w czwartek przed południem wójt Kłaja Zbigniew Strączek.

Działania naprawcze, m.in. płukanie „sieci” trwają od 6 października, od godzin wieczornych (wtedy do Urzędu Gminy w Kłaju dotarła informacja z sanepidu o skażeniu wody).

Jeszcze w środę, po przepłukaniu wodociągu, pobrano wodę do badań z pięciu punktów sieci. Próbki są analizowane obecnie w laboratorium. Wstępne wyniki tych badań mają być znane w czwartek (7 października) w godzinach popołudniowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski