Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat krakowski. Dobro gmin bez podziałów?

Ewa Tyrpa
Burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko (stoi) zapewnia, że chce spokojnie zarządzać gminą, a w urzędzie nie będzie rewolucji
Burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko (stoi) zapewnia, że chce spokojnie zarządzać gminą, a w urzędzie nie będzie rewolucji Ewa Tyrpa
Samorząd. We wszystkich 18 samorządach w powiecie krakowskim wybrano prezydia rad. Po raz pierwszy będą rządzić o rok dłużej niż ich poprzednicy. Na ogół burmistrzowie, wójtowie i starosta mają za sobą większość radnych. Czy jednak to zapewni im spokój?

W powiecie krakowskim włodarze zmienili się w pięciu gminach. Tylko w Skawinie do wyborów nie stanął dotychczasowy burmistrz Paweł Kolasa. Zastąpił go jego zastępca Norbert Rzepisko z Prawa i Sprawiedliwości. Nie będzie musiał uczyć się samorządności, bo ma wieloletnie doświadczenie, wcześniej m.in. jako przewodniczący RM. Zapewnia, że chce spokojnie zarządzać gminą, a w urzędzie nie będzie żadnej rewolucji, a jedynie ewolucja i pewne zmiany organizacyjne. Na stanowisko zastępcy powołał Witolda Grabca, drugim nadal będzie Tomasz Ożóg. Burmistrz Rzepisko nie będzie miał problemu z przegłosowywaniem swoich projektów uchwał, bo w 21-osobowej Radzie Miejskiej ma 10 radnych z PiS i trzech z Nasze Miasta Nasza Gmina. W opozycji pozostanie ośmiu radnych z „Samorządni Razem”.

Obaw nie musi też mieć Tomasz Gwizdała, nowy wójt gm. Jerzmanowice-Przeginia. Mieszkańcy oczekują wreszcie spokoju, bo głośno było o wieloletnim konflikcie poprzedniego wójta i rady. - To już historia, kampania za nami, teraz rozpoczynamy nowy etap i jestem przygotowany na ciężką, ale merytoryczną pracę. W gminie jest naprawdę dużo do zrobienia. Zamierzam stworzyć urząd przyjazny ludziom z nowym stylem kontaktów z mieszkańcami, bo oni są najważniejsi - podkreśla wójt, który do rady wprowadził 11 radnych, a dwóch z innego komitetu zapewniają współpracę z nim. Optymizmem napawa go wynik wyborów do Prezydium Rady Gminy - przewodniczącego i dwóch zastępców poparli wszyscy radni. - Dobro gminy nie zna podziałów politycznych. Zostaliśmy wybrani po to, by rozwiązywać problemy mieszkańców - mówi Krzysztof Wójtowicz, burmistrz Skały. W RM ma ośmiu radnych, ale jest przekonany, że z pozostałymi współpraca się powiedzie i zatrą się podziały. Dokończenie budowy kanalizacji, nowe chodniki, współpraca ze stowarzyszeniami, wspieranie lokalnych przedsiębiorców, by ożywić gospodarkę, na co też wpłynie lepsze wykorzystanie potencjału Strefy Aktywności Gospodarczej oraz Ojcowskiego Parku Narodowego - to priorytetowe zadania dla nowego włodarza gminy.

- Jestem optymistką i wierzę, że plan zmian w gminie się powiedzie. Nie chcę wracać do historii, ale stworzyć normalność, by ludzie nie bali się władzy. Na pewno będzie kontynuowana budowa kanalizacji, zmiany w oświacie z korzyścią dla dzieci i pracowników - zapowiada Małgorzata Duży, nowa pani burmistrz Świątnik Górnych. Też jest w komfortowej sytuacji pod względem poparcia: z jej komitetu do RM wybrano 10 radnych.

Tyle samo ma nowy wójt gm. Wielka Wieś Krzysztof Wołos. On także dobrze zna swoją gminę, w której przez 11 lat był zastępcą wójta. Z opcji jego poprzednika w RG jest pięcioro radnych. - Wszystkim zaproponuję współpracę. Podziały nie przynoszą niczego dobrego, a gminę trzeba rozwijać, także przy współpracy z sąsiadami. Wydaje mi się, że twardo stąpam po ziemi, ale też uważam, że opozycja jest potrzebna i należy jej słuchać - zaznacza wójt Wołos. Zapewnia, że nie będzie wprowadzał rewolucyjnych zmian personalnych w UG, bo pracują tu profesjonaliści, ale reorganizację dostosowującą do potrzeb mieszkańców i właściwej struktury urzędu.

Okaże się też, jak poukłada się współpraca dotychczasowych wójtów w gminach słynących z konfliktów. Np. w Zabierzowie wójt Elżbieta Burtan w 21-osobowej RG ma 13 radnych. - Marzę, by skończyły się kłótnie. Nie chciałabym się już więcej wstydzić za to, że w gminie z tak dużym budżetem i świetnie się rozwijającej, nie możemy dojść do porozumienia. Jestem optymistka i liczę, że w tej kadencji uda się nam dużo zrobić bez konfliktów - powiedziała nam Elżbieta Burtan. Dowodem na to, że ludzie nie lubią konfliktów jest gmina Mogilany. Tu spory były tak duże, że stracono miliony złotych dotacji np. na budowę kanalziacji we Włosani i remont drogi w Gaju. Przestała funkcjonować Rada Gminy. Mieszkańcy postanowili opcji przeciwnej do wójta Piotra Piotrowskiego dać czerwoną kartkę. Nie wybrali żadnego kandydata z opozycyjnego komitetu.

Współpracę z opozycją zapowiada też starosta Wojciech Pałka. W 29-osobowej Radzie Powiatu PiS i koalicjant Porozumienie Podkrakowskie mają 21 mandatów.

PRZEWODNICZĄCY RAD GMIN I POWIATU:

  • Rada Powiatu - Piotr Goraj
  • Czernichów - Zbigniew Kędzierski
  • Iwanowice - Edward Stopiński
  • Igołomia-Wawrzeńczyce - Stefan Nawrot
  • Jerzmanowice-Przeginia - Robert Bąbka
  • Kocmyrzów-Luborzyca - Małgorzata Doniec
  • Krzeszowice - Adam Godyń
  • Liszki - Zbigniew Kaczor
  • Michałowice - Daniel Gajoch
  • Mogilany - Zbigniew Staszczak
  • Skała - Krzysztof Sobczyk
  • Skawina - Ewa Masłowska
  • Słomniki - Grzegorz Płażek
  • Sułoszowa - Adam Goraj
  • Świątniki Górne - Rafał Stadnik
  • Wielka Wieś - Grzegorz Twardy
  • Zabierzów - Henryk Krawczyk
  • Zielonki - Mirosław Golanko

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Powiat krakowski. Dobro gmin bez podziałów? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski