Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poradnię czeka zmiana

Maciej Hołuj
Myślenicką poradnią kieruje dziś Katarzyna Ralska-Staszel
Myślenicką poradnią kieruje dziś Katarzyna Ralska-Staszel Maciej Hołuj
Myślenice. Czy konkurs na świadczenie usług w zakresie terapii uzależnień wyjdzie na zdrowie pacjentom?

Adam Styczeń, dyrektor SP ZOZ w Myślenicach tłumaczy ogłoszenie konkursu wytycznymi stawianymi przez plan restrukturyzacji szpitala. Na pytanie, czy w związku z wyłonieniem podmiotu, który poprowadzi myślenicką Poradnię Leczenia Uzależnień, funkcjonowanie tej poradni będzie tańsze, dyrektor odpowiada: - O tym przekonamy się, kiedy ogłaszając konkurs otworzymy oferty.

Zdaniem Katarzyny Ralskiej-Staszel, obecnej kierowniczki Poradni Leczenia Uzależnień, ogłaszanie konkursu nie jest krokiem w dobrym kierunku. - Mam tu na myśli głównie dobro pacjentów - mówi Ralska. - Realizujemy w naszej poradni autorski program leczenia, jest on wdrażany od dłuższego czasu, pacjenci są do niego przyzwyczajeni.

Zmiana programu nie wpłynie korzystnie na terapię leczonych u nas osób. Poza tym relację na linii psychoterapeuta - pacjent budowane są mozolnie i sporo czasu musi upłynąć, zanim pacjent nabierze do leczącego zaufania. Kiedy zmieni się prowadzący poradnię, relacje i całą terapię trzeba będzie budować od nowa.

Obecnie Poradnia Leczenia Uzależnień w Myślenicach dysponuje trzema i pół etatami (kierownik i czworo psychoterapeutów) oraz zatrudnia psychologa i dwoje terapeutów na umowę zlecenie. W 2013 roku przyjęła w sumie 285 pacjentów z gmin powiatu myślenickiego.

Najwięcej z terenu gminy Myślenice - 118, z gminy Dobczyce 36, z gmin Siepraw i Pcim - po 22, z gminy Wiśniowa - 20, z gminy Sułkowice - 15, oraz z gmin Raciechowice, Tokarnia i Lubień - po 14. W pierwszej połowie tego roku pacjentów było już 218. Rosnąca liczba przyjęć świadczy o tym, jak bardzo potrzebna jest tego rodzaju poradnia na terenie powiatu.

- Oczywiście rozważamy swój udział w konkursie, przystąpimy do niego, ale cały nasz zespół wątpi w to, czy jego ogłaszanie jest konieczne - stwierdza Katarzyna Ralska-Staszel.

- Do konkursu może przystąpić każdy podmiot, który spełni jego wymogi formalne - mówi dyrektor Adam Styczeń. - Mamy już przygotowaną specyfikację, konkurs ogłosimy jeszcze pod koniec lipca.

Poszczególne gminy wspomagają działalność Poradni Leczenia Uzależnień, przeznaczając na ten cel część pieniędzy uzyskanych z akcyzy, ale czynią to w wymiarze raczej symbolicznym. Z danych za 2012 rok wynika, że na przykład gmina Myślenice wspomogła poradnię kwotą 5220 złotych, co stanowiło 1,13 procent zysku z akcyzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski