MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 1,2 mln książek, czyli największa biblioteka

Wacław Krupiński
Dyr. Biblioteki Stanisław Dziedzic i jego zastępczynie  Izabela  Ronkiewicz-Brągiel (po prawej i Halina Szłapa
Dyr. Biblioteki Stanisław Dziedzic i jego zastępczynie Izabela Ronkiewicz-Brągiel (po prawej i Halina Szłapa Andrzej Banaś
Książki. Największym powodzeniem cieszy się 18 tysięcy książek dostępnych w postaci elektronicznej. Głównie młodzi czytają tysiąc książek miesięcznie, a bywa że i dwa tysiące...

Biblioteka Kraków, która od 1 stycznia jest nową miejską instytucją kultury - a zarazem największą biblioteką samorządową w Polsce - zaprosiła nas do swej tymczasowej siedziby, w pomieszczeniach dawnego dworca głównego PKP w Krakowie.

Powodem była rozpoczęta wczoraj XIV edycja ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. W jej ramach do 15 maja odbędzie się ponad 80 imprez - spotkań z autorami, wystaw, warsztatów - przygotowanych w 57 placówkach, które tworzą Bibliotekę Kraków.

Dysponuje ona ponad 1,2 mln książek, a w jej bazie danych jest ponad 220 tys. czytelników. Teraz baza ta została scalona, podobnie jak katalog książek, co daje każdemu korzystającemu dostęp do całego, ponadmilionowego księgozbioru. Ujednolicony system danych funkcjonuje od 20 marca.

W planach Biblioteki Kraków są zakupy na poziomie 20-30 tys. książek rocznie. Jej pracowników cieszy wzrost wszystkich wskaźników wypożyczeń, a rekordy biją książki dostępne w postaci elektronicznej. Jest ich 18 tys. Jak mówiła Izabela Ronkiewicz-Brągiel, wicedyrektor Biblioteki Kraków, głównie młodzi czytają w ten sposób tysiąc książek miesięcznie, a w okresie świąt nawet dwa razy tyle.

Docelowo, o czym już informowaliśmy, Biblioteka Kraków zajmie - za mniej więcej trzy lata, potrzebne na remont i adaptację - budynek na rogu ulic Węglowej i Krakowskiej 29, dawny tzw. zajazd kazimierski.

Znajdą się tam m.in. odrębne sale pamięci, przywołujące takich twórców, jak: Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Sławomir Mrożek czy Stanisław Lem, co potwierdził wczoraj dr Stanisław Dziedzic, dyrektor Biblioteki Kraków.

Poinformował też, że od czerwca Klub Dziennikarzy Pod Gruszką przejdzie we władanie Biblioteki; jego sala Fontany już funkcjonuje jako literacki salon, w którym organizuje ona spotkania. Do instytucji tej trafią też miesięcznik „Kraków” i nagroda Krakowska Książka Miesiąca.

Nie dowiedzieliśmy się natomiast niczego o planowanej poważnej nagrodzie literackiej, którą ma przyznawać Kraków. Jak powiedział nam Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa, odpowiedzialny m.in. za kulturę, szczegółowe decyzje w tej sprawie zapadną w najbliższym czasie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Chciałbym uzależnić dzieci od czytania

Źródło: AIP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski