Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polscy gracze pod lupą Innovy

Redakcja
Gry typu F2P (free to play), które pozwalają prowadzić rozgrywkę za darmo przez internet, to przyszłość wirtualnej rozrywki. Na polski rynek wchodzi właśnie bardzo ważny gracz tego segmentu - firma Innova.

Gry

Ma wyjątkowo ambitny plan. Chce uderzyć na rynku z produkcją typu MMO, która pozwala prowadzić masową rozgrywkę przez sieć. Tego rodzaju programy są dziś na topie, czego przykładem mogą być "World of Warcraft" czy "World of Tanks".

Rosyjska Innova jest największym wydawcą gier MMO za naszą wschodnią granicą. Ma ponad 10 mln zarejestrowanych użytkowników i 3 mln stałych graczy. Wydała m.in. "Lineage 2", najpopularniejszą grę MMO w Rosji.

Dlaczego Rosjanie wybrali nasz kraj? Przewidują, że będzie on niesamowicie chłonnym rynkiem dla gier internetowych, które pozwalają prowadzić rozgrywkę za darmo (czyli F2P). Z najnowszych badań rynku wynika, że Polska staje się coraz smaczniejszym kąskiem dla zagranicznych wydawców, coraz więcej gier jest zlokalizowanych już w dniu premiery, znacząco wzrastają też nakłady na reklamę. Największe przychody trafiają do wydawców gier w pudełkach na PC i konsole. Ale trzecią siłą są już gry MMO, w których rozgrywka jest prowadzona przez sieć. Szacuje się, że w 2012 roku Polacy wydadzą na gry od 350 do 450 mln dolarów. Spędzamy też coraz więcej czasu na wirtualnej zabawie. Dziennie jest to 20 mln godzin, z czego najwięcej zabierają nam gry wykorzystujące internet (36 procent).

Wedle badań polscy gracze charakteryzują się podobnym poziomem zaangażowania i czasem grania, co ich zachodni odpowiednicy. Lubimy płacić za gry poprzez SMS-y, co nie jest jednak do końca korzystne, gdyż obarczone jest dodatkowymi opłatami. W związku z tym w porównaniu z Europą Zachodnią mamy znacznie mniejszy procent ludzi używających darmowych programów dokonujec jakichkolwiek płatności (np. wykupuje konta premium, oferujące dodatkowe opcje). Potrzeba około 2-2,5 razy więcej graczy, aby firma osiągnęła podobny przychód, co w krajach zachodnich. Polscy klienci mają też niechlubny rekord liczby blokowanych kont, czyli często łamią regulaminy.

Jakie atuty mają gry typu F2P? By wziąć udział w rozgrywce, nie trzeba nic płacić, grać można bezpłatnie (nie ma stałego abonamentu). Darmowa można być część rozgrywki lub specjalne wyposażenie, które pomaga nam w rywalizacji z przeciwnikami. Tu pojawia się ryzyko dla projektantów programu. Zyskowność gry jest uzależniona od przychodów, których nie można wcześniej precyzyjnie oszacować. Jeśli tytuł zostanie źle zbalansowany, zainteresuje zbyt wielu graczy, którzy nie płacą.

Co dokładnie planuje Innova? Na razie jeszcze nie wiadomo. Tak szczegółowe badania pokazują, że firma postanowiła zrobić dobre rozpoznanie polskiego rynku. A to zwiastuje, że czeka nas wkrótce bardzo duża premiera nowego tytułu. Polski sukces gry "World of Tanks", opartej na systemie MMO i F2P pokazuje, że jesteśmy chłonnym rynkiem. Dla graczy jedno jest pewne - czeka ich znów świetna zabawa.

Rafał Stanowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski