Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Krakowska z własną łąką i tysiącem kwiatów. Kolejna zielona akcja studentów

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Koło Naukowe Krajobrazy "Lanscapes"
Studenci Politechniki Krakowskiej z Koła Naukowego Krajobrazy "Landscapes" sadzili w poniedziałek kolejne pół tysiąca wiosennych kwiatów na głównym kampusie PK (przed budynkiem Wydziału Architektury) oraz tworzyli drugą łąkę kwietną na uczelni (obok budynku Działowni). Taki finał miała druga edycja akcji "Posadź z nami wiosnę tej jesieni". W jej ramach w październiku studenci posadzili już wcześniej 500 wiosennych kwiatów i zbudowali pierwsze tzw. glebarium na PK.

Pierwszą część z 1000 cebulek członkowie koła naukowego wraz z opiekunami z Katedry Architektury Krajobrazu Wydziału Architektury PK posadzili w połowie tego miesiąca, a pomagały im dzieci z sąsiadującej z uczelnią Katolickiej Szkoły im. Świętej Rodziny w Krakowie. W poniedziałek (30.10), znów przy wsparciu małych ogrodników z sąsiedztwa, dokończyli sadzenie. W tym roku studenci PK skupiają się na naszych rodzimych roślinach cebulowych, takich jak: szafran wiosenny, cebulica dwulistna, śnieżyczka przebiśnieg oraz śniedek zwisły.

Z kolei na kampusie głównym Politechniki w poniedziałek rozpoczęto tworzenie drugiej łąki kwietnej na tej uczelni. Każdy chętny mógł wziąć udział w akcji i nauczyć się, jak zasadzić łąkę w swoim otoczeniu.

- Oprócz tego, że taka łąka pełna kwiatów upiększa przestrzeń, daje też inne korzyści. Łąki są odporne na suszę, absorbują więcej wody niż trawnik, działają jak filtr glebowy, są też naturalnym filtrem powietrza i regulują temperaturę. To też prawdziwe hotspoty bioróżnorodności - dają pożywienie i schronienie dla pożytecznych owadów (pszczół, motyli, trzmieli), ptaków i małych ssaków. Im więcej gatunków roślin w nich, tym większa różnorodność zwierząt, którym służą. Siejąc łąki kwietne, można przywracać naturze całe ekosystemy - podkreśla Małgorzata Syrda-Śliwa, rzeczniczka PK.

Pierwsza łąka kwietna powstała na PK w czerwcu tego roku. W końcu października wciąż jest pełna kwiatów. Studenci przez cały czas śledzili jej ewolucję, dokumentowali na zdjęciach jej przemianę. Z pustej przestrzeni stopniowo wyłoniły się zielone pędy, a potem kwiaty, tworząc efektowny krajobraz. Łąka - jak wskazuje uczelnia - stała się laboratorium, w którym można obserwować różnorodność roślin i ich cykle życia.

Dwa poniedziałkowe wydarzenia były ostatnimi akcentami jesiennych zielonych akcji organizowanych przez studentów z Koła Naukowego Krajobrazy "Landscapes" na kampusie głównym PK. Przed kilkoma dniami studenci architektury krajobrazu stworzyli tam też glebarium - ekologiczną przestrzeń w centrum miasta, przeznaczoną do dekompozycji biomasy, kompostowania. Wszystkie projekty realizują dzięki środkom pozyskanym z Funduszu Naturalnej Energii, którego organizatorem jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Sezon grzybowy trwa!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Politechnika Krakowska z własną łąką i tysiącem kwiatów. Kolejna zielona akcja studentów - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski