Polacy o złocie mogą zapomnieć

ART
Kwestia złotego medalu w tegorocznym cyklu indywidualnych mistrzostw świata w zasadzie się rozstrzygnęła. Greg Hancock po zwycięstwie w Nordyckiej Grand Prix w duńskim Vojens powiększył do 31 punktów przewagę nad wiceliderem Jarosławem Hampelem. Do rozegrania zostały tylko dwie eliminacje (w chorwackim Gorican oraz w Gorzowie Wlkp.) i już po następnej Amerykanin zapewne świętować będzie mistrzostwo (w jednych zawodach maksymalnie można zdobyć 24 pkt). To będzie jego drugie złoto, pierwsze wywalczył... 14 lat temu.

ŻUŻEL. Lider klasyfikacji mistrzostw świata Greg Hancock wygrał Nordycką Grand Prix w Vojens. Słaby występ biało-czerwonych.

Przed sobotnim turniejem Hampel tracił do Hancocka 17 pkt, a w poprzednich dwóch eliminacjach odrobił 14 pkt i aby myśleć o dogonieniu Amerykanina, musiał sukcesywnie zmniejszać dystans. To się nie udało. Lider spisywał się znakomicie na torze w Vojens. Z 7 wyścigów wygrał aż 6 (uzbierał 22 pkt na 24 możliwe). W finale prowadził od startu do mety, udanie odpierał ataki Australijczyka Jasona Crumpa (wcześniej w 15. biegu odebrał mu zwycięstwo, wyprzedzając go efektowną szarżą na drugim łuku). Zacięta walka toczyła się także o 3. miejsce. Zajął je Szwed Fredrik Lindgren z Tauronu Azoty Tarnów, który na ostatnim wirażu wyprzedził po wewnętrznej, nieco kontrowersyjną akcją, kolejnego Australijczyka - Chrisa Holdera.

Polacy zaliczyli najgorszy turniej nie tylko w tym sezonie, ale i w ostatnich kilku latach. Żaden z naszej czwórki nie awansował nawet do półfinału. Hampel zaczął bardzo dobrze, po trzech startach miał 8 pkt. W dwóch ostatnich nie powiększył jednak dorobku. W większości przypadków to i tak by wystarczyło do awansu do półfinału, ale w Vojens stawka była wyrównana, aż 5 jeźdźców miało po 9 pkt po rundzie zasadniczej i Hampel odpadł. Sklasyfikowany został na 9. pozycji. Utrzymał się łącznie na 2. miejscu, bowiem także 8 punktów wywalczył goniący go Szwed Andreas Jonsson (miał dwa zwycięstwa i 2. lokatę w trzech ostatnich turniejach cyklu).

Poobijany ostatnio Tomasz Gollob, który wygrał przed rokiem w Vojens, wywalczył tylko 5 pkt. Nie dość że jego strata do trzeciego łącznie Jonssona wzrosła do 7 pkt, to jeszcze na 5. miejsce zepchnął go Crump. Wracający po przerwie (w poprzedniej GP, w Toruniu, ze względów zdrowotnych nie startował) Janusz Kołodziej uzbierał 2 pkt i był ostatni, 16.; Rune Holta był niewiele lepszy - 15. z 3 pkt.

WYNIKI

1. Greg Hancock (USA) 22 (3, 3, 1, 3, 3, 3, 6), 2. Jason Crump (Australia) 17 (1, 2, 2, 2, 3, 3, 4), 3. Fredrik Lindgren (Szwecja) 13 (2, 2, 0, 3, 2, 2, 2), 4. Chris Holder (Australia) 11 (3, 2, 1, 2, 1, 2, 0), 5. Kenneth Bjerre (Dania) 13 (3, 1, 3, 3, 2, 1), 6. Nicki Pedersen (Dania) 10 (w, 3, 3, 2, 1, 1), 7. Artiom Łaguta (Rosja) 9 (1, 1, 3, 2, 2, 0), 8. Emil Sajfutdinow (Rosja) 9 (2, 2, 1, 1, 3, 0), 9. Jarosław Hampel (Polska) 8 (2, 3, 3, 0, 0), 10. Andreas Jonsson (Szwecja) 8 (2, 3, 2, 1, 0), 11. Antonio Lindbaeck (Szwecja) 6 (3, 1, 2, 0, 0), 12. Chris Harris (Wielka Brytania) 5 (0, 1, 0, 1, 3), 13. Tomasz Gollob (Polska) 5 (1, 0, 0, 3, 1), 14. Bjarne Pedersen (Dania) 3 (1, 0, 2, 0, 0), 15. Rune Holta (Polska) 3 (u, 0, 1, 0, 2), 16. Janusz Kołodziej (Polska) 2 (0, 0, 0, 1, 1),

Klasyfikacja MŚ (po 9 z 11 rund): 1. Hancock 139, 2. Hampel 108, 3. Jonsson 100, 4. Crump 96, 5. Gollob 93, 6. Holder 88, 7. Sajfutdinow 88, 8. Bjerre 85, 9. N. Pedersen 75, 10. Lindgren 73, 11. Lindbaeck 66, 12. Harris 48, 13. Holta 44, 14. Kołodziej 41, 15. Łaguta 21.