MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polacy cierpią na zaburzenia snu i w pracy są znużeni

Jan Matoga
Wypoczynek. Ważnym czynnikiem determinującym naszą wydajność w pracy jest zdrowy, kilkugodzinny sen. Nie wszyscy jednak potrafimy właściwie wypoczywać. Nieco światła na podejście Polaków do spania rzucają najnowsze badania agencji badawczej TNS.

Z danych wynika, że choć większość z nas śpi zazwyczaj wystarczająco długo (około 7-8 godzin), to aż 2/3 Polaków cierpi na różnego rodzaju zaburzenia snu, a ponad połowa często odczuwa w ciągu dnia znużenie i senność. Problem leży zatem nie w ilości, a w jakości naszego snu. W głównej mierze wpływa na to częsty stres, problemy ze zdrowiem, niekomfortowe warunki spania, a także nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny snu. Biorąc pod uwagę fakt, że statystyczny człowiek przesypia około 1/3 całego życia, jakość naszego snu powinna być dla nas szczególnie istotna.

Śpimy krócej niż jeszcze 10 lat temu, a jednocześnie jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie. Jednak, jak pokazują najnowsze badania, zdecydowana większość Polaków przesypia 7–8 godzin na dobę, co mieści się w zalecanej przez większość ekspertów normie. Zarówno w tygodniu, jak i w weekend tyle czasu na sen przeznacza 53 proc. z nas. Co 10 osoba może sobie pozwolić na więcej niż 8 godzin snu w ciągu tygodnia. Jedna trzecia respondentów, w tym głównie osoby pracujące jako managerowie, przedsiębiorcy i freelancerzy, zadeklarowało, że przesypia średnio ok. 5–6 godzin na dobę. Większość Polaków (74 proc.) przyznaje, że sen jest dla nich cenny i każdą jego godzinę starają się wykorzystać jak najlepiej.

Sen postrzegamy przede wszystkim jako połączenie przyjemności z biologiczną koniecznością (odpowiednio 75 proc. i 73 proc.). Dla 14 proc. respondentów sen jest swego rodzaju luksusem, na który często nie mogą sobie pozwolić. Tylko 4 proc. traktuje sen jako stratę czasu.

Do różnych problemów ze snem przyznaje się 2/3 Polaków. Na pierwszym miejscu wskazywane były problemy ze zdrowiem. Tak odpowiedziało 40 proc. ankietowanych. Kolejnymi przyczynami były problemy lub stres w pracy a także problemy rodzinne.

Dużo mniejszą wagę przywiązujemy do przestrzegania zasad tzw. higieny snu, czyli dobrych nawyków, takich jak chociażby kładzenie się spać i wstawanie z łóżka o mniej więcej stałych porach.

Najczęstszym przewinieniem Polaków jest oglądanie telewizji przed snem. Aż 70 proc. przyznaje, że zdarza im się to bardzo często lub często. Z kolei, co 4 osoba regularnie korzysta przed snem z telefonu bądź tabletu. Ma to niekorzystny wpływ na sen, ponieważ wydzielane przez urządzenia niebieskie promienie wywołuje w mózgu reakcje zakłócające rytm okołodobowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski