MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pogranicznicy szkolą się z wojskiem. Ostre strzelanie na „zielone ludziki”

Piotr Subik
Pogranicznik podczas treningu na poligonie w Nowej Dębie
Pogranicznik podczas treningu na poligonie w Nowej Dębie FOT. STRAŻ GRANICZNA
Bezpieczeństwo. Z pokładu wojskowego śmigłowca udało się wypatrzeć grupę osób, które wbrew prawu – na tzw. zielonym odcinku – przekroczyły granicę polsko-ukraińską w Bieszczadach. Do akcji trzeba było wezwać komandosów z dawnego plutonu specjalnego Straży Granicznej.

Problem powstał, gdy okazało się, że przestępcy zabarykadowali się w opuszczonym budynku. Jedynym wyjściem było wzięcie go szturmem...

Czy to możliwy scenariusz wydarzeń na pograniczu Polski i Ukrainy? Na pewno na tyle realny, że w najbliższych dniach przećwiczą go żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego oraz funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej z Przemyśla. W ćwiczeniach w Ośrodku Szkolenia Górskiego w Trzciańcu (pow. bieszczadzki) udział biorą także wojskowi z Kanady.

– Dzięki wspólnemu szkoleniu zwiększamy możliwość współpracy jednostek, doskonalimy umiejętności i wymieniamy się doświadczeniami m.in. w zakresie użycia śmigłowców do działań bojowych. A ponieważ ćwiczenia odbywają się w strefie przygranicznej, dołączyli do nas pogranicznicy z Bieszczadów – mówi kpt. Tomasz Pietrzak z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.

To nie pierwsze ćwiczenia, które strażnicy odbywają z wojskiem. Pod koniec marca na poligonie w Nowej Dębie trening strzelecki przeszli funkcjonariusze z placówek chroniących zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. Uczyli się prawidłowego i sprawnego posługiwania się popularnym kałaszni­ko­wem, czyli karabinkiem 7,62 mm kbk AKMS, karabinem maszynowym 7,62 mm PKMS, ale też karabinem wyborowym SWD, używanym m.in. przez snajperów z Wydziału Zabezpieczenia Działań. Jest to oddział antyterrorystyczny SG, wykorzystywany podczas zatrzymywania np. członków grup przestępczych, prowadzonych często we współpracy z Centralnym Biurem Śledczym Policji.

Na początku lutego Komenda Główna SG zawarła porozumienie o zacieśnieniu współpracy z Dowództwem Generalnym Sił Zbrojnych. Nie ukrywano przy
tym, że w obecnej sytuacji – czyli w obliczu konfliktu na Ukrainie – współpraca wojska i służb granicznych powinna być „bardziej intensywna”.

Również MSW zdaje sobie z tego sprawę . Od kilku tygodni resort ten pracuje nad zmianą prawa, które umożliwi wojsku wsparcie SG w sytuacjach kryzysowych. Czyli np. podczas próby wtargnięcia do Polski „zielonych ludzików” sterowanych przez służby specjalne Rosji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski