MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podziw Verheugena

Redakcja
- W dokumencie strategicznym na temat poszerzenia, który ogłosimy 8 listopada, Komisja Europejska potwierdzi, że pierwsze kraje kandydujące mogą zakończyć negocjacje członkowskie w 2002 roku i że Unia będzie gotowa je powitać (jako nowych członków) od końca 2002 r. - powiedział. Ale zastrzegł, że to od postępów Polski zależy, kiedy znajdzie się w Unii.

Komisarz ds. poszerzenia Unii chwali Polskę

 Rok 2003 jako docelowy termin przystąpienia pierwszych nowych członków do Unii Europejskiej to "całkowicie realistyczna data" - uważa komisarz ds. poszerzenia Unii Europejskiej Guneter Verheugen. Niemiecki komisarz wypowiadał się wczoraj po dorocznej sesji Rady Stowarzyszenia UE-Polska, która odbyła się w Luksemburgu.
 Verheugen nie szczędził pochwał pod adresem naszego kraju i ministra spraw zagranicznych Władysława Bartoszewskiego. - Postęp dokonany przez Polskę (w przygotowaniach do członkostwa) jest godny podziwu - stwierdził na wspólnej konferencji prasowej z Bartoszewskim.
 Nie chciał komentować zastrzeżeń wyrażonych we wspólnym stanowisku Unii na Radę Stowarzyszenia. "Piętnastka" uznała w nim za konieczne wzmocnienie w Polsce struktur administracyjnych, usprawnienie wymiaru sprawiedliwości, walkę z korupcją, przyspieszenie restrukturyzacji przemysłu ciężkiego, walkę ze zorganizowaną przestępczością, zniesienie ograniczeń dla inwestycji w spółki radiowe i telewizyjne oraz wprowadzenie zmian w ustawie o znakach towarowych.
 W. Bartoszewski potwierdził, że nasz kraj nadal zamierza osiągnąć pełną gotowość do członkostwa na początku 2003 roku.
 Obecni na konferencji prasowej ministrowie spraw zagranicznych Szwecji Anna Lindh i ds. europejskich Francji Pierre Moscovici nie wypowiadali się na temat dat.
 Wcześniej Moscovici raczej wykluczał możliwość potwierdzenia przez "piętnastkę" już w tym półroczu dat proponowanych przez Komisję. Lindh zapytana, czy będzie to możliwe pod wodzą Szwecji, która ma przewodniczyć Unii w pierwszej połowie 2001, nie zaprzeczyła, ale podkreśliła, że zależy to przede wszystkim od stanu przygotowań kandydatów.
 Verheugen podkreślił, że szczegóły nie powinny jednak przesłaniać "wymiaru historycznego" poszerzenia Unii Europejskiej. - Nigdy nie zgadzałem się, ani się nie zgodzę, aby jogurty czy podatek VAT na pomarańcze przesłoniły historyczny wymiar poszerzenia Unii, zwłaszcza o Polskę. W poszerzeniu nie chodzi o jogurty ani kartofle, ale o naszą wspólną przyszłość - powiedział.

(PAP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski