Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podstawą – zgłoszenie

Aleksandra Chomicka
Urząd ma 30 dni na wniesienie sprzeciwu wobec planów inwestora
Urząd ma 30 dni na wniesienie sprzeciwu wobec planów inwestora Fot. 123RF
Z parlamentu. Czy znowelizowane prawo skróci drogę do własnego domu i usprawni pracę urzędników?

Prawo budowlane zmienia się i to rewolucyjnie. Zniesienie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego to najważniejsza zmiana w ustawie Prawo budowlane, która została znowelizowana przez Sejm 12 stycznia 2015 roku.

Jednak za wcześnie jeszcze na wiwaty – jak do każdej ustawy także i do tej potrzebna jest szczegółowa i jasna wykładnia.

Zmiana najważniejsza

Zniesienie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego to najważniejsza zmiana w ustawie Prawo budowlane. W wyniku tej zmiany będzie można rozpocząć budowę domu zaraz po dokonaniu zgłoszenia we właściwym urzędzie.

W ciągu 30 dni od złożenia zgłoszenia przez inwestora urząd będzie miał możliwość wniesienia sprzeciwu.

Według nowych przepisów, inwestor będzie miał również możliwość ubiegania się o uzyskanie pozwolenia na rozpoczęcie budowy lub przebudowy domu jednorodzinnego w trybie pozwolenia na budowę, gdy uzna, że jest to dla niego rozwiązanie bardziej korzystne niż zgłoszenie.

Inwestor zyska w ten sposób co najmniej 14 dni, ponieważ będzie pominięty czas oczekiwania na uprawomocnienie się ostatecznej decyzji, która obecnie jest wymagana. Prace budowlane będzie można rozpocząć na podstawie nieostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Jest to dopuszczalne w sytuacji, kiedy jedyną stroną pozwolenia jest inwestor.

Mniej zaświadczeń

Na podstawie nowych przepisów budujący nie będzie już musiał dołączać do projektu stosu zaświadczeń: o zapewnieniu dostaw energii, ciepła, wody i gazu, o odbiorze ścieków, o warunkach przyłączenia domu jednorodzinnego do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, c.o., gazo- wej, elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej oraz od zarządcy drogi o możliwości połączenia działki, na której będzie stał dom, z drogą publiczną.

Mniej czasu na decyzje

Obecnie bardzo często zdarza się, że w dokumentacji złożonej przez inwestora urzędnik dopatrzy się braków lub nieścisłości. Prawo nie narzuca czasu, w którym organ administracji musi wezwać inwestora do ich uzupełnienia.

Dlatego wydanie pozwolenia na budowę znacznie się opóźnia. Po nowelizacji urząd będzie miał 14 dni od dnia złożenia wniosku na wezwanie inwestora w celu uzupełnienia dokumentacji.

Brak obowiązku...

Nowe prawo likwiduje obowiązek zgłaszania terminów o zamierzonej dacie rozpoczęcia robót budowlanych. Tym samym inwestor nie będzie musiał informować nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia budowy.

Czas pokaże, w jakim stopniu planowane zmiany skrócą żmudną drogę do własnego domu. Może się okazać, że Polacy będą się ubiegali o pozwolenia... z własnej nieprzymuszonej woli.

O ile w ostatnich dwóch latach wzrosła liczba mieszkań kupowanych za gotówkę lub z niewielkim udziałem kredytu, większość domów budowana jest za pożyczone od banków pieniądze. Zabezpieczeniem kredytów są hipoteki na zbudowanych za nie nieruchomościach. Banki, by mieć pewność, że będą miały na czym je zapisać, będą zapewne bardzo rygorystycznie egzekwować wszystkie gwarancje.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski