Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod szczególną ochroną

Grzegorz Skowron
Propozycja dotyczy objęcia ochroną gmachu AGH
Propozycja dotyczy objęcia ochroną gmachu AGH fot. Karolina Kaczyńska
Zabytki. Władze Małopolski chcą dopisać do rejestru zabytków 272 obiekty – głównie kościoły i inne obiekty sakralne.

W rejestrze zabytków jest już ponad 5 tys. obiektów z terenu Małopolski. Władze województwa proponują powiększenie tej listy o 272 pozycje. Wykaz nowych propozycji do rejestru znalazł się w programie ochrony zabytków na najbliższe 4 lata, który w tym tygodniu powinien uchwalić małopolski sejmik.

Dominują kościoły
W wykazie dominują kościoły i inne obiekty sakralne. W Krakowie zabytkiem miałoby zostać np. Seminarium Duchowne Częstochowskie przy ul. Bernardyńskiej i kościół pw. św. Kazimierza przy ul. Grzegórzeckiej. W powiecie chrzanowskim szczególna ochrona przysługiwałaby 5 kościołom, m.in. pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej w Chrza-nowie. Do rejestru proponuje się dopisać 14 kościołów z powiatu nowosądeckiego.

Potencjalne zabytki w Wojniczu to kaplica cmentarna i plebania przy kościele parafialnym. Plebania warta dodatkowej ochrony jest też w Szczucinie, Rzezawie, Gdowie i Szczurowej. W Wierzchosławicach może to dotyczyć kaplicy przydrożnej, a w Sękowej kaplicy grobowej rodziny Kostyalów na cmentarzu parafialnym.

W rejestrze zabytków może się znaleźć też cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Gładyszowie, a także kirkut w Dąbrowie Tarnowskiej.

Dwory i dworce
Propozycje samorządu obejmują także obiekty cywilne. Do rejestru zabytków powinien trafić dwór Ledóchowskich w Lipnicy Murowanej.

Co najmniej kilka dworów trzeba chronić w powiecie gorlickim, m.in. w Bystrej, Głębokiej, Grudnie Kępskiej, Kwiatonowicach i Szymbarku. Propozycje wpisu do rejestru dotyczą też pałaców w Boruso- wej i Olesnie oraz dworów w Kamienicy, Przyszowej, Pogwizdowie, Rzędowicach, Niezdowie, Przemęczanach i Uniszowej.

Na liście znajduje się kilka dworców kolejowych, m.in. w Bochni i Krzeszowicach. Jest też gmach Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

W stolicy województwa jest także Kuźnia przy ul. Pod Strzechą, Cygarfabryka przy ul. Dolnych Młynów, Dom Celny przy ul. Stradomskiej czy Małopolska Fabryka Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych przy ul. Lipowej.

W Bochni wart ochrony jest Szyb Sutoris i budynek nadszybia, a także Kolonia Górnicza i Urząd Miejski. Ratusz ma zostać zabytkiem w Nowym Targu i Żabnie.

Górale się nie ucieszą
Najwięcej propozycji dopisania do rejestru zabytków dotyczy powiatu tatrzańskiego. W samym Zakopanem szczególną ochroną ma być objęte blisko 60 obiektów. W tym przypadku są to przede wszystkim prywatne wille i pensjonaty.

Zabytkiem może zostać Hotel Bristol przy Bulwarach Słowackiego. Czeka to również dawny Zakład Wodoleczniczy dr. Chramca przy Chramwcówkach, Zespół Sanatorium Nauczycielskiego i Akademickiego przy Ciągłówce oraz Księżówkę I i II przy ul. Przewodników Tatrzańskich.

Wśród zakopiańskich willi, które samorząd województwa chce przekazać pod nadzór konserwatora, są m.in. Śmigło (Antałówka 7), Bezimienna i Niezapominajka (Chałubińskiego 3 i 3a), Polonia (Chramcówki 14), Pod Matką Boską (Chramcówki 15b), Krzesanica (Droga na Bystre 7a), Szarotka (Nowotarska 45c) i Limba (Ogrodowa 8).

Zakopiańskie pensjonaty, których dotyczą te same propozycje, to m.in.: U Brzechwy (Piłsudskiego 26), Zawrat (Kasprusie 12a), Kresy (Galicy 8), Carlton (Grunwaldzka 13). Potencjalny zabytek to także Zagroda Gąsieniców Byrcynów (ul. Gładkie 10).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski