MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pod młotek idą znane krakowskie budynki

Arkadiusz Maciejowski
Pałac zostanie sprzedany
Pałac zostanie sprzedany Adam Wojnar
O tym się mówi. Choć Poczta Polska chce sprzedać swój zabytkowy pałacyk przy ul. Lubicz, to zapewnia, że nadal będzie tam można wysłać list czy nadać przesyłkę przez całą dobę

Ta informacja powinna zainteresować nie tylko tych, którzy posiadają na koncie kilkadziesiąt milionów złotych i chcą zainwestować w okazałe krakowskie budynki. Okazuje się bowiem, że w stolicy Małopolski pod młotek idzie kilka ważnych obiektów, z których codziennie korzystają tysiące mieszkańców.

Najbardziej transparentnym przykładem jest zabytkowy pałac Włodkowiczów znajdujący się w sąsiedztwie Dworca Głównego PKP i należący do Poczty Polskiej. Pocztowcy korzystają z niego od blisko 70 lat. Wielu krakowian nazywało pałacyk "miejscem ostatniej szansy", ponieważ można w nim m.in. nadać list lub załatwić inne sprawy pocztowe przez całą dobę. A data stempla często ma bardzo duże znaczenie.

Okazuje się jednak, że Poczta Polska zamierza teraz pozbyć się tego zabytkowego obiektu. - Planujemy sprzedaż nieruchomości drugim kwartale 2015 roku - przyznaje Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej. Informacje o cenie oraz terminie przetargu ukażą się w najbliższym czasie m.in. na stronie internetowej Poczty Polskiej.

Pocztowcy zapewniają jednak, że planujemy zawrzeć taką umowę sprzedaży z potencjalnym nabywcą, która da im możliwość najmu części budynku. I tam nadal mają być obsługiwani klienci. Pałac Włodkowiczów to jednak tylko jeden z wielu przykładów ważnych dla Krakowa nieruchomości, które pójdą w najbliższym czasie pod młotek. Podobny los czekać ma np. zabytkowy budynek PKO przy ul. Wielopole, który władze banku wystawiły na sprzedaż.

A to jeden z najważniejszych budynków powstałych w Krakowie w latach 20. XX wieku, w którego skład wchodzi lokal użytkowy o powierzchni ponad 8,2 tys. mkw. i dziewięć mieszkań (łącznie to ok. 600 mkw.). Przypomnijmy, że Tomasz Bobrowski, główny architekt Krakowa, namawia władze PKO BP, aby w sprawie sprzedaży gmachu banku przy ulicy Wielopole zapytały o zdanie mieszkańców. Borowski twierdzi, że nowa funkcja gmachu powinna uzyskać społeczną aprobatę. Bankowcy mają analizować jeszcze całą sprawę.

O swoich planach pozbywania się nieruchomości otwarcie mówią również w spółce PKP S.A. Kolejarze planują pozbyć się swojego gmachu przy placu Matejki 12. - Trwają analizy dotyczące możliwości jego sprzedaży. Decyzja może zostać podjęta w II kwartale br. Obecnie jest za wcześnie, aby mówić o jakichkolwiek szczegółach - mówi Paulina Jankowska z biura prasowego PKP S.A. Nowego właściciela może znaleźć również wielki biurowiec przy rondzie Mogilskim (obok opery). Jego wartość to około 30 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski