Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strategia przetrwania gatunku

Grzegorz Tabasz
Przyroda. On nucił radosne trele o zachodzie słońca. Ona milczała, oczarowana pięknym głosem. Przez cały dzień obydwoje znosili piórka, delikatne trawy i korzonki na gniazdo. Para rudzików nawet nie kryła zamiaru zbudowania rodzinnej sadyby pod okapem dachu.

Zakochani, zapatrzeni w siebie. Czysta miłość. Akurat. Rudziki, i prawdopodobnie wszystkie ptaki śpiewające, nie słyną z wierności. Przynajmniej tak wynika z analiz materiału genetycznego potomstwa i rodziców.

Bywało i tak, że każde z kilkorga pisklaków w gnieździe miało odmienne DNA. Widać pani domu zdradzała wybranka serca na lewo i prawo. Co w niczym nie przeszkadzało obojgu w zgodnej opiece nad potomstwem.

I nie jest to żadna tolerancja, lecz dobrze rokująca strategia przetrwania gatunku. Im większa zmienność genetyczna osobników, tym większe szanse na przetrwanie trudów życia w naturze.

Zawsze któreś z młodych przeżyje, bo każde jest inne. Dla dobra wyższego powszechna rozwiązłość wpisana jest w schemat zachowań. Reszta to tylko gra pozorów. Zaś obok gniazda czai się jedna wielka zdrada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski