Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapliczki; historie śliczne i wzruszające

Liliana Sonik
W kraju, po którym obce wojska przez wieki chodziły jak chciały, nie narzekamy na nadmiar zabytków. A już najmniej ocalało śladów kultury materialnej zwyczajnych ludzi: rzemieślników, chłopów, kupców i urzędników.

Spalone, zrujnowane lub w pędzie do nowoczesności po prostu rozebrane zostały chałupy i drewniane domy. W tej sytuacji kapliczki jawią się jako relikt wyjątkowo cenny. Można je uratować. Głosując na budżet obywatelski.

To wcale nie jest trudne. Na budżet obywatelski województwa małopolskiego można głosować do 6 lipca. Listownie lub internetowo na stronie: http://bo.malopolska.pl/index.php/glosowanie. Wystarczy tylko podać swoje dane i powiat zamieszkania, a wśród proponowanych zaznaczyć projekt SKOMT039 - „Szlak Kapliczek Małopolskich”. Cała operacja trwa nie więcej niż 5 minut.

Kapliczkowy szlak poprowadzi nas w przeszłość bliską lub odległą. Mają oczywiście wartość sentymentalną, ponieważ wznoszono je z potrzeby serca. Niektóre do dzisiaj pełnią funkcję religijną. Kapliczki przydrożne posiadają jednak również wartość artystyczną, a także wartość swoistego dokumentu: opowiadają o czasach w których powstawały, o ludziach, którzy je budowali, obrazie ich świata, ambicjach, tęsknotach, potrzebach i nadziejach. Są przecież związane z losem danej miejscowości, fundowane jako prośba czy dziękczynienie, związane z powstaniami narodowymi, wojnami, epidemiami. Choć oczywiście są też dotyczące spraw prywatnych.

Czasami fundator zwraca się do nas zza grobu, jak w kapliczce z roku 1779 w Rożnowej: „Kazimierz Nayder Fundator prosi o Pozdrowienie Anielskie do P.B. AD 1779”. Chyba sobie rzeźbiarz licho obliczył przestrzeń, bo mu się cały napis (do Pana Boga) nie zmieścił i musiał użyć skrótu. Kiedy indziej wdzięczny syn funduje kapliczkę w hołdzie dla swych rodziców. Jak w Mucharzu: „Na cześć Antoniego ku pamięci ś.p. Antoniego i Magdaleny Wądolnych na miejscu gdzie stał ich dom, ten pomnik postawił w roku 1904, wdzięczny syn, X. Czesław.“

Z kolei w Sierczy mamy do czynienia z ciekawym przykładem kapliczki powstałej z inicjatywy samorządowej, opatrzonej następującym napisem: „Ku uczczeniu 19-to wiekowej rocznicy narodzenia Jezusa Chrystusa, Gmina Siercza 1901”.

Namawiam serdecznie do udziału w tym głosowaniu. Jeśli „Szlak Małopolskich Kapliczek” uzyska wystarczającą liczbę głosów, dostaniemy do ręki wspaniały niezbędnik wycieczkowy. W trzech powiatach wszystkie kapliczki zostaną opisane i opatrzone stosownymi tablicami informacyjnymi. Dzięki koordynatom GPS łatwo będzie je znaleźć, a interaktywna mapa pozwoli je z łatwością usytuować. Przede wszystkim jednak pozwoli to zebrać związane z nimi opowieści, narracje wspólnotowe i prywatne. Historie śliczne i wzruszające, czasem mroczne i ostrzegające. W każdym przypadku pasjonujące.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski