Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Zwierzęta

Zwierzęta

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek Dziennik Polski 24

Już kilka osób poprosiło mnie o głos w obronie zwierząt. W tym człowiek, który stara się pomagać psom pozostawionym w strefie wojny w Donbasie. Ludzie uciekają i boją się o swój dobytek, dlatego pozostawiają psy. Często na uwięzi.
Są już ludzie w Polsce, którzy kombinują, jak ratować tamtejsze wygłodzone i pozostawione sobie psy! Zresztą, mój nowy znajomy ocenia: 10% przypadków znęcania się nad zwierzętami to okrucieństwo. Cała reszta to zwykła bezmyślność. W każdym razie postanowiłem przemyśleć temat zwierząt. Zacznę od Ewangelii.

Nie zajmuje się zwierzętami. Nie ma ich tam. Jasne, bo Ewangelia zajmuje się zbawieniem, budowaniem relacji pomiędzy Bogiem a człowiekiem.
Nie mówi o wszystkim. Nie ma więc sensu szukać w nauczaniu Jezusa opisu relacji człowieka ze zwierzętami. Ale pozostaje nam zastanowić się, jak taką relację powinien budować człowiek, który się przyjaźni z Bogiem.

Należy tu zastosować zasady o charakterze ogólnym: nie należy wykorzystywać, ale okazywać szacunek. Idźmy dalej. Wydaje mi się, że naszą relację ze zwierzętami można sprowadzić do 4 obszarów. 1. Wszyscy jesteśmy zwierzętami. I walczymy o przetrwanie. Jeśli ktoś nie wierzy, niech wejdzie do klatki z lwem sam wyposażony w strzelbę.

2. Walczymy ze zwierzętami o terytorium. Ostatnio w modzie są dziki. Wchodzą na „nasze”, które w ich mniemaniu jest „ich”. A mocniejszym przykładem jest zmaganie się człowieka ze szczurami i odwrotnie.

3. Wykorzystujemy je. Jemy mięso. Ale mamy też zoo. Przecież zoo nie jest dla zwierząt, ale dla ludzi. Mamy rybki, bo tak jest ładniej.

4. Budujemy z nimi relacje partnerskie. Wtedy potrzeby obu stron są zaspokojone. Jak Winnetou i jego koń. Jak Szarik i czterej pancerni. I co najlepsze, we wszystkich czterech obszarach jesteśmy naraz. Jeśli jesteśmy też w czwartym.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się